وضعیت استخدام کارمند آژانس مسافرتی ، تحصیلات ، مهارتها و درآمد او

وضعیت استخدام کارمند آژانس مسافرتی ، تحصیلات ، مهارتها و درآمد او

با توجه به اینکه کارمند آژانس مسافرتی معمولا اولین فردی است که مشتریان با او در آژانس روبرو می شوند و به نوعی او نماینده آژانس محسوب می شود، باید دارای ویژگی ها و مهارت های ویژه ای باشد. از جمله این مهارت می توان به  قدرت بیان خوب، روابط عمومی بالا، آراستگی ظاهری، آشنایی با اصول فروشندگی و جذب مشتری و تسلط به زبان انگلیسی اشاره کرد. مهمترین مهارتهای توصیه شده به قرار زیر است:

دانش و مهارت مورد نیازکارمند آژانس مسافرتی

 • مهارت فروشندگی و جذب مشتری

 • مهارت های سازماندهی و برنامه ریزی

 • مهارت های ارتباطی قوی (حضوری و تلفنی)

 • قدرت بیان و خوشرویی

 • توانایی تحمل فشار کاری زیاد و داشتن صبر و حوصله

 • توان کار با کامپیوتر و اینترنت برای استفاده از نرم افزارهای مرتبط و کسب اطلاعات لازم

 • علاقه زیاد به سفر و گردشگری

 • آشنایی نسبی با دانش جغرافیایی، تاریخ و روانشناسی افراد

 • شناخت نسبی مقصد تورها (شهرها، کشورها و…)

 • توانایی انجام کار تیمی

 • داشتن ظاهری آراسته

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل کارمند آژانس مسافرتی

برای ورود به این شغل الزاما نیاز به داشتن تحصیلات خاصی نیست. البته در صورتی که افراد علاقه مند در رشته مرتبط تحصیل کرده و یا دوره های آموزشی این کار را دیده باشند، در این شغل موفق تر خواهند بود.

افراد با هر مدرکی می توانند در دوره های آموزشی که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی برگزار می شود، شرکت کرده و مدرک معتبر دریافت کنند. همچنین افرادی که می خواهند تحصیلات دانشگاهی مرتبط با این شغل داشته باشند، می توانند در رشته مدیریت گردشگری در دانشگاه علمی و کاربردی و یا رشته مدیریت جهانگردی در سایر دانشگاه ها تحصیل کنند.

بسیاری از آژانس های مسافرتی و کارفرمایان معمولا میزان علاقه، اشتیاق، ویژگی ها و مهارت های داوطلبان این شغل را برای انتخاب کارمند در نظر می گیرند. آنها افرادی را به عنوان کارآموز برای مدتی جذب کرده،  آموزش های لازم را به آنها داده و پس از گذشت زمان کارآموزی، در صورت توانمندی افراد و توافق طرفین، آنها را به عنوان کارمند خود استخدام می کنند.

 

بازارکار ، آینده شغلی و وضعیت استخدام کارمند آژانس مسافرتی

استخدام کارمند آژانس مسافرتی می تواند در انواع آژانس های مسافرتی کوچک و بزرگ انجام شود. کارمند می تواند سپس با کسب تجربه بیشتر به سمت های مدیریتی و نظارتی مانند مدیر تور ، مدیر آژانس وارتقا یابد. همچنین در صورت داشتن سرمایه و سایر شرایط تاسیس، می تواند خودش آژانس مسافرتی راه اندازی کند.

در خصوص وضعیت بازارکار و استخدام کارمند آژانس مسافرتی اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. وضعیت آژانس های مسافرتی در کشور، با توجه به رونق کم صنعت گردشگری، چندان مطلوب نمی باشد. شاید در ظاهر تعداد آنها زیاد باشد، ولی تعداد کمی آژانس های فعال و حرفه ای در بین آنها می توان یافت.

وضعیت استخدام کارمند آژانس مسافرتی در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام این شغل بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰، رشد۱۰  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

 

میزان درآمد کارمند آژانس مسافرتی

در مورد میزان حقوق و درآمد کارمند آژانس مسافرتی آمار درست و دقیقی در دسترس نیست. در بیشتر آژانس ها برای کارمندان یک حقوق ثابت در نظر گرفته شده و به ازای تعداد فروشی که انجام دهند، به آنها پورسانت می دهند. معمولا آژانس هایی که خیلی فعال و قوی نیستند، تعداد کمی کارمند استخدام کرده و با پرداخت حقوق کم، بدون هیچ مزایا و بیمه ای، از آنها انتظار دارند کار چندین نفر را انجام دهند.

 

حقوق و درآمد کارمند آژانس مسافرتی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا  - متوسط درآمد سالانه این شغل۳۱.۸۷۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال ۲۰۱۰ و ۳۴.۶۰۰ دلار در سال ۲۰۱۳ بوده است.

انگلستان –  متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار۲۰.۰۰۰  دلار، برای افراد با تجربه بین۲۳.۰۰۰  تا۳۸.۰۰۰  دلار و برای افراد ارشد۴۶.۰۰۰  دلار یا بیشتر می باشد.

 

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.