درآمد و استخدام کارشناس فروش

درآمد و استخدام کارشناس فروش

اسخدام کارشناس فروش و بازار کار او

کارشناسان و مدیران فروش می توانند در بیشتر سازمان ها و شرکت ها به خصوص نوع بازرگانی و تجاری آنها مشغول به کار شوند. در واقع تمامی شرکتها که محصول یا خدمت تولید می کنند نیاز به فروش آن دارند و این کار فقط با داشتن یک تیم فروش میسر است.

هر شرکتی اعم از تولید کننده مواد غذایی تا وارد کننده لوازم التحریر برای ادامه بقاء نیاز به فروش محصولات خود دارد و با توجه به نوع بازاری که در آن فعالیت می کند به افراد متخصصی نیاز دارد تا بتوانند به شیوه های مرسوم فروش، محصولات و خدمات تولید شده را به بازار عرضه کرده و به فروش رسانند.

نکته قابل توجه اینکه، فروشندگان هر صنعت علاوه بر تبحر و تخصص در مباحث مربوط به فروش، باید نسبت به حوزه تخصصی فعالیت خود اطلاعات کامل داشته باشند. به عنوان مثال فروشنده یک شرکت نرم افزاری باید خودش خیلی خوب بر امکانات و ویژگی های نرم افزاری که می فروشند احاطه داشته باشد، در غیر این صورت مشتری نیز اطمینان کافی به او نمی کند.

در ایران با توجه به الزام قانونی دولت برای خصوصی سازی هرچه بیشتر شرکت های دولتی و تقویت بخش خصوصی و در نتیجه رقابتی تر شدن بازار نسبت به گذشته انتظار می رود میزان تقاضای شرکت ها برای جذب متخصصین فروش و توسعه واحد های فروش و بازاریابی و به تبع آن استخدام مدیر فروش در سال های آتی افزایش یابد و بالاتر از متوسط نرخ رشد اشتغال در کشور قرار گیرد اما متأسفانه در این خصوص آمار و ارقام دقیقی در دسترس نمی باشد.

 

وضعیت استخدام کارشناس فروش در برخی از کشورهای جهان 

آمریکا - پیش بینی می شود استخدام مدیر فروش بین سال های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰،  ۱۲% رشد خواهد کرد. در حالی که متوسط رشد مشاغل ۱۴% خواهد بود.

استرالیا - در ۵ سال گذشته میزان استخدام مدیر فروش رشد ۳۴.۵ درصدی داشته و برای سال های آتی نیز رشد زیای پیش بینی شده است.

 

درآمد کارشناس فروش / درآمد مدیر فروش

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد کارشناس/ مدیر فروش در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای کارشناس/ مدیر فروش در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس فروش، کارمند فروش، سرپرست فروش، مدیر فروش، مدیر فروش بین الملل و … می باشند که یک کارشناس/ مدیر فروش می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای کارشناس/ مدیر فروش در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثالکارشناس فروش که در سمت کارشناس ارشد فروش در رده سرپرست کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۷۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۵۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته است. 

درآمد کارشناس فروش در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله کارشناس/ مدیر فروش می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد کارشناس/ مدیر فروش از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق کارشناس/ مدیر فروش نیز افزایش می یابد. 

درآمد ماهانه کارشناس فروش / مدیر فروش در ایران

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

درآمد کارشناس فروش / مدیر فروش در برخی از کشورهای جهان

آمریکا - مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، متوسط درآمد سالانه مدیران فروش ۱۰۵.۲۰۰ دلار می باشد.

انگلستان –  متوسط درآمد سالیانه افراد تازه کار بین ۲۷.۵۰۰ تا ۳۸.۰۰۰ دلار و افراد با تجربه بین ۳۸.۰۰۰ تا ۸۴.۰۰۰دلار می باشد و بالاترین درآمدها تا ۱۰۷.۰۰۰ دلار هم می رسد.

استرالیا-  متوسط درآمد سالیانه مدیران فروش  ۷۷.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات)  می باشد.

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. علی

    من فوق لیسانس مدیریت بازرگانی دارم و چند ساله که در کار فروش و بازرگانی داخلی مشغولم. عاشق شغل فروشندگی هستم. البته استنباطی که عموم مردم و حتی دانشجویان از فروش دارند با اون چیزی که در محیط واقعی به عنوان فروش حرفه ای اتفاق می افتد خیلی فرق داره . فروش شرکتی با فروش مغازه ای و بازاری کاملا فرق داره و شما خیلی شیک و حرفه ای در کار خود حاضر می شوید و با مشتریان مذاکره می کنید و مهارت های فروشندگی شما عامل موفقی شماست. خیلی از قراردادهایی که من می بندم بالای ۲۰ – ۳۰ میلیون تومان است اون هم در زمینه نرم افزار.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.