حقوق و استخدام کارشناس شیمی

حقوق و استخدام کارشناس شیمی

محل استخدام کارشناس شیمی

هرجا که علم شیمی ورود یابد و موضوعیت داشته باشد، استخدام کارشناس شیمی هم امکان پذیر خواهد بود. معمولاً استخدام کارشناس شیمی در آموزش و پرورش، آموزش عالی، کشاورزی، نفت و صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع دارویی، آزمایشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و حتی بخش های نظامی صورت می گیرد.

 

مشکلات شغل کارشناس شیمی در ایران

کارشناس شیمی در کشور به عنوان محقق ، کارشناس ، شیمیدان و یا هر عنوان دیگری با برخی مسایل و مشکلات روبروست. اهم این موارد عبارتند از :

  • فرصت های استخدامی کم برای رشته های علوم پایه در کشور به خصوص برای افرادی که با علاقه ناکافی وارد این حوزه می شوند.

  • عدم توجه لازم به رشته های علوم پایه و فراهم نبودن شرایط مناسب کاری برای آنها

 

استخدام کارشناس شیمی در سایر کشورها

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام کارشناس شیمی بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۴  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام کارشناس شیمی رشد منفی ۱۲.۲ درصدی داشته و رشد کاهشی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
 

درآمد و حقوق کارشناس شیمی

در خصوص میزان حقوق و درآمد کارشناس شیمی در ایران، آمار دقیقی در دسترس نیست. محقق و کارشناس شیمی که در سازمان های دولتی مشغول به کار می شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. شیمیدانی که در بخش خصوصی فعال است، بسته به میزان دانش و تخصص و توافق صورت گرفته با کارفرمای خود، درآمد متفاوتی دارد.

میزان درآمد کارشناس شیمی در برخی از کشورهای جهان 

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۶۸.۳۲۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار ) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۷۰.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه محقق و کارشناس شیمی ها  ۵۸.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) است.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۲۴.۵۰۰ تا ۳۳.۵۰۰ دلار، برای افراد با تجربه بین ۳۸.۰۰۰ تا ۵۳.۵۰۰ دلار و برای افراد با مدارج علمی عالی و پست های ارشد تا۹۲.۰۰۰  دلار می باشد.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.