وضعیت استخدام کارشناس تحقیقات بازار

وضعیت استخدام کارشناس تحقیقات بازار

مهارت و دانش مورد نیاز کارشناس تحقیقات بازار

  • مهارت عالی در ریاضیات و کامپیوتر

  • توانایی تحلیل و تفسیر آمارها

  • مهارت های ارتباطی خوب

  • مهارت های نوشتاری خوب برای نوشتن گزارشات و طراحی پرسشنامه ها

  • مهارت حل مساله خلاقانه

  • دقت و توجه به جزئیات

  • مهارت خوب سازماندهی و مدیریت زمان

  • توانایی تحمل فشار کاری زیاد

  • علاقه به روانشناسی و علوم رفتاری

  • آگاهی از کسب و کار

 

تحصیلات لازم برای کارشناس تحقیقات بازار

اکثر شاغلین این کار از فارغ التحصیلان رشته های مدیریت، آمار، علوم اجتماعی و ریاضی (کاربردی) هستند. داشتن تجربه کاری در زمینه های کسب وکار، بازاریابی و فروش، تحلیل داده ها، گزارش نویسی و جمع آوری داده ها در یافتن پست های شغلی مناسب، بسیار مهم و مفید می باشد.

 

 

بازارکار و  وضعیت استخدام کارشناس تحقیقات بازار

از آنجا که اغلب صنایع به تحقیقات بازار نیاز داشته و از آن استفاده می کنند،  استخدام کارشناس تحقیقات بازار در همه صنایع انجام می شود. برخی از آنها برای انجام تحقیقات استخدام می شوند. برخی در شرکت های مشاوره ای که تحقیقات بازار را برای مشتریان زیادی انجام می دهند، استخدام می شوند. درصد کمی از آنها هم به صورت شخصی و مستقل کار می کنند. تعدادی از این افراد (در هر گروه که استخدام شده باشند ) علاوه بر مشاوره دادن به شرکت های دولتی و خصوصی، تدریس هم می کنند.
 

وضعیت استخدام کارشناس تحقیقات بازار در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام در این شغل بین سال های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۴۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

 

حقوق و درآمد کارشناس تحقیقات بازار

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد کارشناس تحقیقات بازار در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای کارشناس تحقیقات بازار در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس توسعه بازار، کارشناس محصول، سرپرست کانال توزیع، مدیر محصول، مدیر توزیع و … می باشند که یک کارشناس تحقیقات بازار می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای کارشناس تحقیقات بازار در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثالکارشناس تحقیقات بازار که در سمت کارشناس توسعه بازار در رده کارشناس کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

 

درآمد کارشناس فروش در ایران

 

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله کارشناس تحقیقات بازار می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد کارشناس تحقیقات بازار از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق کارشناس تحقیقات بازار نیز افزایش می یابد.

 

درآمد ماهانه کارشناس فروش / مدیر فروش در ایران

 

درآمد کارشناس تحقیقات بازار در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط حقوق و درآمد سالانه این شغل  ۶۰,۵۷۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۰,۲۵۰ دلار بوده است.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۲۹.۰۰۰ تا ۳۵.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه  بین ۳۸.۰۰۰ تا ۵۳.۰۰۰ دلار و برای افراد ارشد حدود ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.