وضعیت استخدام کارشناس بیهوشی (هوشبری)

وضعیت استخدام کارشناس بیهوشی (هوشبری)

مهارت و دانش مورد نیاز کارشناس بیهوشی / متخصص بیهوشی

 • مهربانی و خوشرویی

 • مسئولیت پذیری

 • علاقه زیاد به علوم پزشکی

 • مهارت های ارتباطی مناسب به خصوص در ارتباط با بیمار

 • توانایی جلب اعتماد و اطمینان بیمار

 • توانایی کار تیمی

 • توانایی تحمل فشار کاری زیاد

 • توانایی تصمیم گیری سریع و درست

 • آشنایی با جدیدترین مواد و تجهیزات لازم برای بیهوشی

   

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل کارشناس / متخصص بیهوشی

فارغ التحصیلان رشته هوشبری می توانند وارد شغل کارشناس ( یا تکنسین) بیهوشی شوند.

همچنین پزشکانی که بعد از دوره عمومی، دوره تخصص بیهوشی را بگذرانند، می توانند به عنوان متخصص بیهوشی در مراکز درمانی مختلف مشغول به کار شوند.
 

شخصیت شناسی کارشناس بیهوشی / متخصص بیهوشی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی کارشناس بیهوشی بر اساس تست MBTI

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در این شغل او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و کار دارد، علاقه دارد.

 

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

 

بازار کار و وضعیت استخدام کارشناس بیهوشی و  متخصص بیهوشی و درآمد آنها

مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها، مراکز جراحی و کلینیک های بزرگ، اماکن استخدام کارشناس بیهوشی (و متخصص بیهوشی) محسوب می شوند.

با توجه به اینکه در هر نوع عمل جراحی متخصص بیهوشی و دستیار او  باید حضور داشته باشد، می توان گفت نیاز به این شغل تقریبا دائمی است . از آنجایی که تکنولوژی در این حوزه به سرعت در حال گسترش است، داروها، دستگاه ها و تجهیزات جدیدی در حوزه بیهوشی به بازار ارائه می شود که هر روز استرس و ریسک این شغل را پایین تر آورده و ایمنی آن را بالاتر می برد.

در کنار موارد بالا متخصص بیهوشی می تواند کلینیک درد راه اندازی کند و یا دراین گونه کلینیک ها استخدام شود. این یک زمینه کاری تقریبا جدید برای استخدام کارشناس بیهوشی (و متخصص بیهوشی) و یا اشتغال آنهاست که بازار خوبی نیز دارد.

متخصص بیهوشی در بیشتر کشورها به خصوص کشورهای مهاجرپذیر جزء مشاغل پرتقاضا می باشد و فرصت های شغلی خوبی برای او مهیا است.

 

وضعیت استخدام متخصص بیهوشی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام متخصص بیهوشی بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۳۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۱۴ درصد پیش بینی شده است.

استرالیا – میزان استخدام متخصصان بیهوشی در بازه زمانی ۵ سال گذشته رشد منفی ۱۶.۴ درصدی داشته است. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل رشد ۷.۸ درصد بوده است. پیس بینی ها نشان می دهد در ۵ سال آینده میزان استخدام این شغل رشد بسیار زیادی خواهد داشت.

 

درآمد کارشناس بیهوشی (متخصص بیهوشی)

کارشناسان ( یا تکنسین ها) بیهوشی با توجه به محل کار خود درآمدهای متفاوتی دارند. اگر در بخش دولتی استخدام شده باشند، تقریبا درآمد مشابهی دارند. آنهایی که در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی فعالیت می کنند، با توجه به میزان تجربه، تعرفه ها و توافقی که با کارفرمای خود کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند.

متخصص بیهوشی نیز اگر در بخش دولتی کار کند، مطابق با قوانین حقوق و دستمزد دولتی بخش بهداشت و درمان درآمد دارد.

متخصصی که در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی فعالیت دارند، درآمد متفاوتی دارند. برخی از این متخصصان بکه در بخش خصوصی استخدام می شوند، میزان تجربه، مهارت و نوع توافق با کارفرما، تعیین کننده میزان حقوق و درآمد آنها خواهد بود. تعدادی از این متخصصان هم ممکن است سهامدار بیمارستان ها یا کلینیک های بزرگ باشند که درآمدهای بالاتری دارند. این سهام ها از ارزش بالایی برخوردار هستند.

به طور کلی گفته ها حاکی است متخصصان بیهوشی درآمدهای متفاوتی از متوسط تا عالی دارند که به عوامل مختلفی بستگی دارد. البته مانند همه مشاغل متخصصانی که دارای علاقه و پشتکار لازم باشند، می توانند در این شغل موفق شده و درآمدهای بالایی نیز داشته باشند.

آمارهای کشورهای دیگر نشان می دهد، متوسط درآمد سالیانه متخصصان بیهوشی در سطح بالا و خوبی قرار دارد و شاید بتوان این شغل را یکی از مشاغل پردرآمد دنیا قلمداد کرد.

 

درآمد متخصص بیهوشی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه متخصصان بیهوشی در سال ۲۰۱۳، بیش از ۱۸۷.۲۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه متخصصان بیهوشی در سال ۲۰۱۳، معادل حدودا ۱۶۴.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه این شغل در سال ۲۰۱۳، معادل ۱۱۹.۷۰۰ دلار آمریکا می باشد.

کانادا – متوسط درآمد سالیانه متخصصان بیهوشی در سال ۲۰۱۳، معادل ۱۹۲.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی از جمله هوشبری، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

درباره نویسنده

کارشناس ارشد علوم پایه هستم با حدود بیست سال سابقه کاری در مراکز مختلف تحقیقاتی و دانشگاهی. در حوزه رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوطه مطالعه و تحقیق می کنم. علاقه مندم تا نتایج بررسی ها و تجربیاتم رو در اختیار دوستان قرار بدم و از این طریق در انتخاب شغل و رشته تحصیلی به اونها کمک کنم.

مطالب مرتبط

62 نظر

 1. هادی

  سلام
  من تکنسین بیهوشی هستم و د ر بیمارستان دولتی دارم کار میکنم
  استرس شغلی بسیار بالاست چون متخصص بیهوشی بهت استرس وارد میکنه و کارهایی که خودش باید انجام بده به عهده تکنسین می ذاره
  و اینکه بخاطر کوچکترین اشتباه که جزو وظایف ما نیست بی احترامی میکنه
  رشته ای رو انتخاب کنید که مستقل باشید مثل فیزیوتراپی یا شنوایی سنجی ؛بینایی سنجی ؛داروسازی و دندان

  پاسخ
 2. اسمان

  سلام, من کارشناسی زبان دارم و خیلی دوس دارم دوباره کنکور تجربی بدم وتو یکی از زیرمجموعه های رشته تجربی, ینی هوشبری, داروسازی, رادیولوژی, قبول شم, فقط چون الان ۲۵ سالمه , نگران بازار کارشونم ینی میخام از اینده شغلیش مطمین باشم, لطفا درمورد بازار کار و درامد این رشته ها برام بگید, یا حتی رشته های دیگه تجربی؟
  ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام شما می توانید از کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی که در بخش محصولات سایت است استفاده کنید.

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام هر دو رشته های خوبی هستند و بازارکار تقریبا مشابهی دارند. اما بازارکار اتاق عمل کمی بهتر از هوشبری است.

   پاسخ
 3. نسترن

  سلام من الان دانشجوی هوشبری هستم .طبقه ی سری اطلاعاتی ک جدیدا پیدا کردم درامد هوشبرا شده ۳ ملیون ..براساس اعتراضایی ک هوشبرا برای درامدشون کرده بودن

  پاسخ
 4. ناشناس

  سلام میخواستم بدونم بین علوم ازمایشگاهی واتاق عمل کدومش بهتره باتوجه به اینکه علوم ازمایشگاهی رتبه ی بهتری میخواد بازارکارش الان چطوریه؟وهمچنین حقوقش؟ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام هر دو رشته خوب هستند ولی بازارکار اتاق عمل به خصوص در مقایسه با کارشناسی علوم آزمایشگاهی بهتر است.

   پاسخ
 5. farzaneh

  سلام من کاردانی کامپیوتر هستم و دبیرستان هم فنی و حرفه ایی رشته کامپیوتر بودم.. وقتی خواستم کنکور ثبت نام کنم رشته هوشبری و پرستاری و اتاق عمل و… هم بود میخواستم بدوتم میاونم کارشناسی یکی از این رشته ها رو کنکور بدم یا حتما باید کاردانی یکی از این رشته هارو داشته باشم.. ممنون میشتم جواب بدین

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   با سلام
   طبق شرایط اختصاصی مندرج در دفترچه شماره ۱ کنکور سراسری ، بله شما می توانید به شرط گذراندن کامل درس و عدم داشتن تعهد خدمت تا تاریخ ذکر شده در دفترچه در کنکور سراسری رشته دلخواه شرکت کنید.

   پاسخ
 6. عطیه

  سلام من یه سوالی داشم میخواستم بپرسم این درامدا که بقیه گذاشتن که هر بیمار ۷۰۰ هزارتومان و ماهی ۲ تا ۳ میلیون هست برای پزشک متخصص بیهوشی هستش یا کسی که رشته دانشگاهیش هوشبریه؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. اینکه برای هر بیماری ۷۰۰ هزار تومان داده می شود مربوط به کارشناس هوشبری نیست. شاید به متخصص بیهوشی برگردد. البته مبلغ آن لزوما دقیق نیست. ولی متوسط درآمد ۲ تا ۳ میلیون می تواند متوسط درآمد کارشناس هوشبری باشد. البته این باز به تجربه و تخصص آن فرد هم بستگی دارد. برخی که فعال ترند و متخصص، درآمدهای بالاتری دارند. به تازگی مجموعه ای منتشر کرده ایم که توضیحات کاملی در خصوص رشته های تجربی از جمله هوشبری در آن گردآوری شده و با کارشناسان و متخصصان این رشته ها صحبت شده می توانید از این لینک آن را مشاهده کنید:

   http://donyayekar.ir/%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%ac%d8%b1%d8%a8%db%8c/

   پاسخ
 7. مریم

  سلام خسته نباشید.راستش من خیلی رشته ی هوشبریک دوست دارم ولی نگران بازار کارشم چون میگن وضعیت استخدامیش خوب نیست واقعلا راسته یانه

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. نه این طور نیست . رشته هوشبری بازارکار مناسبی دارد و حتی برخی از دانشجویان این رشته که تلاش خوبی می کنند و توانمند هستند، در دوران دانشجویی جذب بازارکار می شوند.

   پاسخ
 8. امیر

  درامد رشته کارشناسی هوشبری چقدره؟
  همون که ۴ سال باید براش درس خوند.
  این درامد واسه ی رشته متخصص بیهوشی هست که بعد از پزشکی عمومی باید بره تخصص بگیره.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   دوست عزیز مجموعه جامعی در خصوص رشته های برتر تجربی تهیه شده که به زودی در سایت قرار داده می شود. می توانید با استفاده از آن اطلاعات کامل تر دریافت کنید.

   پاسخ
 9. عماد

  سلام به همگی توروخدا یکی میانگین درامد ماهیانه یک کارشناس هوشبری رو بهم بگه خیلی برام مهمه لطفا اگه میدونید بگید مرسی

  پاسخ
  1. علیرضا

   سلام . عماد جان تا جایی که من اطلاع دارم اینکه کجا کار کنی در درآمدت تاثیر داره. درآمدها از ۱۵۰۰۰۰۰ شروع می شه تا ۴ ، ۵ میلیون هم می رسه. رشته خوبیه کارشناس هوشبری…

   پاسخ
 10. ناهید

  ببخشید میشه بگین باچه رتبه ای تو منطقه۳میشه هوشبری در دانشگاه دولتی قبول شد لطفاااا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه

  پاسخ
 11. امير

  سلام لطفا ادمین سایت یا کسایی که میدونن توضیح بدن؛
  این درامدا که نوشتید مطمینید درسته اشتباه تایپ نشده؟؟؟واسه کانادا و امریکا رو میگم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام. درآمدها درست ثبت شده و از معتبرترین سایتهای اطلاع رسانی جهانی برداشت شده است. ابهام شما در کدام قسمت است؟…

   پاسخ
   1. امیر

    خانم مسلمی اگه میشه بگید درامد کارشناس بیهوشی(هوشبری)چقدره..
    این مبلغی که زده ۲۰۰ هزار دلار واسه متخصص بیهوشی هست..

    پاسخ
    1. رویا مسلمی

     سلام طبق جدیدترین آمار در آمریکا ۳۶۰۰۰ دلار به صورت سالانه است . در بسیاری از کشورها به جای تکسین بیهوشی از پرستار استفاده می کنند.

     پاسخ
 12. محدثه

  سلام من عاشق هوشبری هستم ولی کار خیلی برام مهمه به نظرتون این رشته خوبهه یا رادیولوژی یا پرستاری یا اتاق عمل؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من. بهتر بودن رشته ها تاحد زیادی به انتخاب و اولویت های شما بستگی دارد. شما با شناخت توانمندی ها و علایق تان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این چند رشته می تونید انتخاب درستی داشته باشید. باید هر رشته را از نظر عوامل مختلف با هم مقایسه کنید و بعد تصمیم بگیرید. موفق باشید

   پاسخ
 13. یک عدد انستزیست

  دوستان سلام: همیشه همه بین هوشبری و اتاق عمل گیر میکنن! اگه براتون جفتش از نظر علاقه در ی حده باید خدمتتون عرض کنم ک کار هوشبر تمیز تر ی مقدار کلاسیک تر از اتاق عمله اما درامد اتاق عمل ی مقدار جزیی از بچه های بیهوشی بیشتره!

  پاسخ
   1. رویا مسلمی

    سلام دوست عزیز. این رشته از بازارکار خوبی در کشور برخوردار استو در حال حاضر حتی برخی از دانشجویان این رشته در زمان تحصیل هم مشغول به کار می شوند. با انگیزه ادامه بدهید…

    پاسخ
 14. محسن

  آقا عرفان من تازه وارد این رشته شدم و الآن دانشجوی این رشته ام شما با این نظرتون کل انگیزه من رو نابود کردید.

  پاسخ
 15. عرفان

  من کارشناس هوشبری هستم…پسرا به هیییچ وجه نیاین تو این رشته…اصلا کار واسه آقایون پیدا نمیشه.درآمد خوب اگه میخاین برین اتاق عمل…بعدش پرستاری

  پاسخ
  1. ناشناس

   منم کارشناس هوشبری هستم و در یک کلینیک درد به صورت خصوصی و در بیمارستان دولتی کار میکنم هر ماه ۷ روز استراحت دارم و از درامدم هم خیلی زیاد راضی هستم

   پاسخ
 16. reza

  سلام.میخاستم ببینم هوشبری بهتره یا اتاق عمل؟؟؟
  کدوم درامد بیشتری دارد؟؟؟؟هرچه زودتر جواب بدید ممنون میشم

  پاسخ
    1. سعید

     پرستاری چون شما میتونی بجز بیمارستان جاهای دیگه هم کار کنی و درآمدتون رو بالا ۵یا۶تومان برسونید البته خیلی زحمت میخواد و بیشتر باید از خوابتون بزنید

     پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.