حقوق و استخدام کارشناس آموزش

حقوق و استخدام کارشناس آموزش

دانش و مهارت مورد نیاز کارشناس آموزش

  • مهارت های ارتباطی عالی – برای برقراری ارتباط مناسب با مدیران ارشد، کارکنان و مدیران بخش های مختلف

  • مهارت برنامه ریزی و سازماندهی – برای تعیین و اجرای درست دوره های آموزشی متناسب با اهداف شرکت

  • مهارت مدیریت زمان – برای تهیه برنامه زمانبندی مناسب دوره های آموزشی

  • توان کار تیمی – برای همکاری مناسب با بخش های دیگر، سایر کارکنان بخش آموزش، مدرسان دوره ها و…

  • آشنایی با اینترنت و نرم افزارهای کاربردی – از آنجا که عرصه کامپیوتر و فناوری اطلاعات به طور گسترده در حوزه آموزش نفوذ کرده و روش های آموزشی جدیدی شکل گرفته است، کارشناس یا مدیر آموزش باید از آخرین روش ها و ابزارهای آموزشی مطلع بوده و توان کار با اینترنت و نرم افزارهای کاربردی لازم را داشته باشد.

 

مدرک تحصیلی و نحوه ورود به شغل کارشناس آموزش

برخی شرکت ها و سازمان ها برای استخدام کارشناس آموزش ( یا استخدام مدیر آموزش  )به تجربه آنها اهمیت بیشتری نسبت به رشته تحصیلی می دهند که این موضوع به خصوص برای پست مدیر آموزش بیشتر صادق است.

در بسیاری از آگهی های استخدامی دیده می شود که داشتن مدرک لیسانس یا فوق لیسانس (بدون بیان نام رشته تحصیلی) همراه با چند سال سابقه کاری از شرایط استخدام کارشناس آموزش یا مدیر آموزش است.

در حالتهای دیگر، معمولاً فارغ التحصیلان رشته های زیر (به عنوان نمونه) می توانند به عنوان کارشناس یا مدیر آموزش مشغول به کار شوند :

شرکت ها و سازمان ها معمولا بوسیله درج آگهی در روزنامه ها، سایت ها و گاهی از طریق مراکز کاریابی افراد واجد شرایط را برای استخدام کارشناس آموزش ( یا استخدام مدیر آموزش ) دعوت می کنند. البته در شرکت های بزرگ، پست های مدیریتی از جمله مدیر آموزش، کمتر از طریق آگهی استخدامی و بیشتر به صورت ارتباطی و توصیه ای برای جذب افراد استفاده می شوند.

علت این امر این است که پست های ارشد در شرکت ها از حساسیت خاصی برخوردار است و لذا شناخت قبلی و همه جانبه مدیران آنها ضروری است. بنابراین معمولا افراد مناسب برای پست های مدیریتی از منابع قابل اطمینان سازمان ها و شرکت ها به مدیران ارشد سازمان و شرکت معرفی می شوند.

 

وضعیت بازار کار  و استخدام کارشناس آموزش 

مدیر و کارشناس آموزش در بخش آموزش  شرکت ها و سازمانهای دولتی یا خصوصی کار می کند. آمار دقیقی از میزان استخدام کارشناس و مدیر آموزش در شرکت ها و سازمان های خصوصی و دولتی در دسترس نمی باشد. اما از آنجا شرکت ها و سازمان ها دائما در معرض تغییرات فنی و تکنولوژیکی و اطلاعات جدید هستند، نیاز به آموزش مداوم کارکنان و مدیران آنها وجود دارد. بنابراین پیش بینی می شود روند استخدام کارشناس یا مدیر آموزش در کشور رو به افزایش باشد.

 

وضعیت استخدام کارشناس آموزش و مدیر آموزش در برخی از کشورهای جهان

آمریکامیزان رشد استخدام مدیران آموزش در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، به میزان ۱۵ درصد خواهد بود. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال قبل،  میزان استخدام کارشناس و مدیر آموزش رشد ۳۳.۱ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده نیز برای آن پیش بینی می شود.

 

درآمد کارشناس آموزش

اطلاعات دقیقی از میزان حقوق و درآمد کارشناس یا مدیر آموزش در ایران در دسترس نیست. در بخش های دولتی حقوق کارشناس و مدیر آموزش بر مبنای قانون مدیریت خدمات کشوری است و عوامل مختلفی از جمله رشته تحصیلی، سابقه کار، پست سازمانی، دوره های آموزشی گذرانده شده و … در تعیین میزان حقوق و مزایا موثر می باشند. بخش محاسبه حقوق و مزایای قانون مدیریت خدمات کشوری را می توانید در لینک زیر دریافت کنید:

قانون مدیریت خدمات کشوری

در بخش خصوصی نیز هر شرکتی بر اساس سیاست ها و خط مشی های خود به تعیین میزان حقوق کارکنان خود می پردازد و این عدد بین شرکت ها، متفاوت است.

 

میزان درآمد کارشناس آموزش در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط حقوق و درآمد سالانه این شغل ۸۹,۱۷۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۹۵.۴۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – میزان متوسط درآمد سالیانه آنها ۵۵.۲۰دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – میزان متوسط درآمد سالیانه برای مدیر آموزش بین ۲۹.۰۰۰  تا ۶۱.۰۰۰  دلار ، برای  مدیران ارشد در سازمان های بزرگ تا ۷۶.۰۰۰ دلار و یا بیشتر نیز می باشد.
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.