وضعیت استخدام پژوهشگر و درآمد او در ایران و جهان

وضعیت استخدام پژوهشگر و درآمد او در ایران و جهان

وضعیت شغل و استخدام پژوهشگر

در ایران همچون بسیاری از کشورهای جهان، تحقیق و پژوهش به عنوان یک شغل مجزا کمتر شناخته می شود. در صورتی که در کشورهای صنعتی و توسعه یافته نه تنها پژوهشگران به صورت مستقل، شاغل محسوب می شوند بلکه این شغل از اهمیت و ارزش بالایی در جامعه نیز برخوردار است و پژوهشگران از درآمد مناسبی نسبت به میانگین مشاغل برخوردارند.

اصولاً در ایران برای  پژوهش هایی که خارج از چرخه نظارت یا اجرای اعضای هیئت علمی انجام شود، ارزش علمی بالایی لحاظ نمی شود لذا بسیاری از فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی در دانشگاه ها و با حضور اساتید دانشگاه و دانشجویان انجام می گردد که عمدتا در راستای انجام کار پایان نامه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و یا طرحهای پژوهشی اساتید است. البته همواره درصدی از تحقیقات انجام شده در دانشگاه به سفارش شرکت ها و سازمان ها می باشد و نتایج حاصل از آنها در قالب گزارش های مختلف به این کارفرماها ارائه می شود.

با این حال شما به عنوان یک پژوهشگر می توانید در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی استخدام شوید و یا اینکه به صورت پاره وقت با آنهایی که استخدام پژوهشگر ندارند، همکاری نمایید.

جهاد دانشگاهی، پژوهشکده بیمه، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم انسانی، پژوهشکده پولی و بانکی، پژوهشکده اقتصاد، مرکز تحقیقات سرطان، پژوهشگاه فضای مجازی، پژوهشکده رویان و پژوهشکده علوم شناختی برخی از مراکز تحقیقاتی و پژوهشی در کشور می باشند که هر یک در حوزه تخصصی مشخصی فعالیت می نمایند و غالباً در فواصل زمانی مختلف استخدام پژوهشگر دارند.

همچنین برخی از سازمان های دولتی نیز دارای واحدهای تحقیق و توسعه می باشند که این واحدها در راستای اهداف سازمان و نیاز اطلاعاتی مدیران آن، اقدام به تعریف و انجام پروژه های تحقیقاتی مختلف می نمایند. شما به عنوان پژوهشگر بعد از استخدام در سازمان مربوطه می توانید در این واحدها فعالیت کنید.

علاوه بر این، برخی از چهرهای علمی و آموزشی شناخته شده که عمدتا از میان اساتید دانشگاه می باشند، به صورت مستقل با افراد حقیقی و حقوقی مختلف نسبت به انعقاد قراردادهای پژوهشی اقدام می کنند و پس از گرفتن کار، آن را با همکاری دانشجویان خود و سایر اساتید به انجام می رسانند.   

 
میزان درآمد پژوهشگر

شما به عنوان یک پژوهشگر ممکن است عضو هیأت علمی دانشگاه باشید که در این صورت متناسب با حقوق و مزایای یک هیئت علمی درآمد خواهید داشت.

در صورتی که شما در واحد تحقیقات یک سازمان دولتی مشغول به کار باشید، طبق مقررات بر اساس قانون خدمات کشوری که به صورت یکپارچه در دستگاه های دولتی اجرا می شود، حقوق و مزایا دریافت خواهید کرد.

اگر شما به عنوان پژوهشگر در یکی از مراکز تحقیقاتی و یا پژوهشکده ها کار کنید، بر اساس دستورالعمل ها و قوانین داخلی آنجا حقوق دریافت می کنید. البته بسیاری از مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده های مذکور به صورت مستقیم یا غیر مستقیم زیرنظر سازمان های دولتی اداره می شوند، لذا نحوه پرداخت های حقوق و دستمزد در آنها تا اندازه ای تابع قوانین دولتی است.

همچنین اگر شما علاقه مند به انجام کارهای تحقیقاتی در شرکت های خصوصی باشید، باید بدانید که میزان درآمد شما وابسته به نوع شرکت، صنعتی که فعالیت می کنید، تخصص شما و سایر عوامل دیگر دارد و این میزان می تواند از یک شرکت تا شرکت دیگر و از یک شخص تا شخص دیگر کاملا متفاوت باشد.    

درآمد ماهانه پژوهشگر کامپیوتر

درآمد ماهانه پژوهشگر کامیپوتر در ایران
 

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. حدیثه

  به نظرتون اینکه قرار باشه تمام روز های هفته کار پژوهی باشه و پنجشنبه جمعه برگردم خونه خوبه یا نه سخته؟ اگه نتونم به عنوان پژوهشگر کار کنم دیگه علاقه ای به ادامه تحصیل در این رشته ندارم و مجبور میشم دوباره کنکور بدم

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   با سلام. ماهیت این شغل متفاوت با برداشت شماست. معمولا در هیچ شغلی در سطح ارشد به صورت مطلق کار پژوهشی انجام نمی شود (در مورد اساتید دانشگاه و پژوهشگران باتجربه موضوع متفاوت است که موضوع بحث فعلی ما نیست) و در بهترین حالت ترکیبی از وظایف مختلف غیر پژوهشی و پژوهشی پیش روی شماست. بیرجند یکی از بهترین شهرهای علمی کشور در منطقه شرق است و مهمتر از آن، قابلیت های خوب شغلی در رشته شماست که به نسبت خیلی از رشته ها بازارکار خوبی دارد. پس فعلا عجله نکنید و سعی کنید تحصیلتان را با شرایط خوب و قوی به پایان برسانید تا بتوانید از موقعیتهای خوب پیش رو بیشترین استفاده را ببرید.

   پاسخ
 2. حدیثه

  سلام دانشجوی رشته بهداشت عمومی هستم میخواستم بدونم میتونم بعد از کارشناسی ارشد در مراکز تحقیقاتی بیرجند کار کنم؟ میشه بگید که تایم کاری و درامدش چطوره چون ما ساکن بیرجند نیستیم توی شهرستانیم و اینجا هم مرکز تحقیقاتی نداره

  پاسخ
 3. ساجده

  سلام میخواستم نظرتونو راجب رشته ی بینایی سنجی بپرسم و درامدش
  واینکه برای داشتن کلینیک شخصی چ شرایطی باید داشت؟؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   با سلام و احترام
   کتاب جدیدی از سوی همکاران ما در دنیای کار منتشر شده با نام “آشنایی با ۳+۱۰ رشته برتر دانشگاهی گروه علوم تجربی” که به مقایسه و بررسی رشته های برتر تجربی از جمله بینایی سنجی پرداخته است. به زودی این کتاب از طریق فروشگاه سایت در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اطلاعات بسیار کاملی از رشته های مختلف به شما ارائه می کند و به تصمیم گیری شما کمک بزرگی خواهد کرد. موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.