بازار کار و اوضاع استخدام پرستار کودک

بازار کار و اوضاع استخدام پرستار کودک

اگر می خواهید یک پرستار کودک موفق شوید باید علاوه بر داشتن برخی مهارتها و توانمندیها، دانش لازم را هم داشته باشید. تحصیلات در این شغل اگرچه الزامی نیست اما بسیار به پیشرفت شما کمک خواهد کرد.

 

مهارت و دانش مورد نیاز پرستار کودک

 

 • علاقه به پیشرفت فردی و اجتماعی کودکان
 • توانایی ایجاد ارتباط نزدیک همراه با اعتماد با والدین و کودکان

 • رویکرد خلاقانه همراه با قدرت تخیل خوب

 • توانایی برنامه ریزی و سازماندهی فعالیت های مهیج و سرگرم کننده برای کودکان

 • مسئولیت پذیر بودن در کار

 • توانایی تطبیق با شرایط غیر قابل انتظار

 • آگاهی از سلامت، ایمنی و بهداشت مواد غذایی

 • صبر و تحمل و شوخ طبعی

 • توانایی حفظ آرامش در شرایط کاری پر فشار

 • انرژی و استقامت

 • داشتن دانش پایه نحوه مراقبت از کودکان و مخاطرات مربوطه

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

پرستار کودک الزاما نیاز به مدرک خاصی ندارد و اغلب استخدام پرستار کودک بر اساس علاقه و تجربه کاری، رضایت والدین قبلی (با ارایه رضایتنامه رسمی) و مهارتهای ضروری مربوطه مدنظر قرار می گیرد. البته از آنجا که برخی از والدین و آژانس های کاریابی ترجیح می دهند افراد دارای مدرک و گواهینامه مرتبط را در این شغل بکار بگیرند بنابراین برای ورود به این شغل و موفقیت در آن، بهتر است ابتدا در رشته هایی مانند کودکیاری، پرستاری و روانشناسی تحصیل کنید. 

 

فرصت شغلی ، بازارکار و وضعیت استخدام پرستار کودک

استخدام پرستار کودک معمولاً در مراکز دولتی و خصوصی مربوطه از جمله مهد کودک ها، پیش دبستانی ها، پرورشگاه ها و سایر مراکز مرتبط با کودکان صورت می گیرد. همچنین برخی مراکز کاریابی یا مراکز ارایه دهنده خدمات پرستاری و کودکیاری، به سفارش والدین، استخدام پرستار کودک انجام می دهند. یافتن شغل از میان آگهی های روزنامه که توسط والدین و بی واسطه انجام شده است، حالت دیگری از استخدام در این شغل است.
 
یکی از مشکلات معمول پرستاران بچه، عدم توجه کافی به نقش مهم آنها و برخورد با آنها همچون یک کارگر خانه می باشد. به این دلیل گاهی وظایف دیگری در خانه غیر از نگهداری کودک به آنها محول می شود که در واقع در حوزه کاری آنها نمی باشد.

در خصوص وضعیت بازارکار و میزان استخدام پرستار کودک در ایران اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. با توجه به اشتغال مادران در سالهای اخیر در خارج از منزل و روند رو به رشد این امر، پیش بینی می شود بازارکار مناسبی در کشور پیش روی علاقه مندان به این شغل باشد.

 

وضعیت استخدام پرستار کودک در برخی کشورهای جهان 

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام پرستاران کودک بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشد۲۰  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.
 

استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد۱۸.۸  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.
 

میزان درآمد و حقوق پرستار کودک

آمار درستی از میزان حقوق پرستار کودک در ایران در دسترس نمی باشد. میزان درآمد پرستار کودک با توجه به میزان تحصیلات، تجربه، ساعات کاری و نوع نگهداری و مسئولیت او متفاوت است. به عنوان مثال حقوق پرستاری که فقط وظیفه نگهداری از کودک را برعهده دارد با پرستاری که علاوه بر آن باید آموزش هایی از جمله زبان انگلیسی، کاردستی و… را به کودک ارایه دهد، متفاوت است.
 

میزان حقوق و درآمد پرستار کودک در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه پرستاران کودک ساعتی۹.۲۸  دلار و برای همه مشاغل۱۶.۲۷  دلار در سال۲۰۱۰  بوده است. مطابق با جدیدترین آمارهای سال ۲۰۱۳، متوسط درآمد سالانه این شغل ۴۵.۰۰۰ دلار می باشد.

استرالیا –  متوسط درآمد سالانه پرستاران کودک۳۴.۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه پرستاران تازه کار و تمام وقت بین ۱۸.۰۰۰  تا۲۸.۰۰۰ دلار و پرستار با تجربه بسته به محل مشتری و میزان توانمندی های خود تا۴۳.۰۰۰  دلار می باشد.

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.