درباره استخدام نوازنده و درآمد او چه می دانید؟

درباره استخدام نوازنده و درآمد او چه می دانید؟

آیا می دانید وضعیت بازار کار و استخدام نوازنده در ایران و جهان به چه صورتی است و نوازندگان با چه مسایل و مشکلاتی روبرو هستند؟

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدام نوازنده

استخدام نوازنده از تنوع زیادی در اشکال اجرا برخوردار است. نوازنده می تواند به تنهایی و یا به صورت تیمی کار کند. همچنین می تواند به طور مستقل کسب و کاری در این حوزه به راه بیاندازد. نوازنده تا زمانی که در این کار حرفه ای و با تجربه نشود، نمی تواند روی این کار به عنوان کار دائمی حساب کند و معمولا باید برای امرار معاش خود کار دیگری نیز داشته باشد. انجام این کار به صورت پاره وقت نیز امکانپذیر است.

 

مشکلات شغل نوازندگی در ایران

نوازندگان موسیقی در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو هستند که برخی از آنها عبارتند از :

  • عدم وجود معیار مشخصی در پرداخت دستمزدها و پایین بودن آنها

  • اهمیت کافی ندادن به نوازنده ها در گروه های موسیقی و تاکید زیاد بر خواننده ها

  • نبود هیچگونه سندیکا یا صنف در حوزه نوازندگی

  • احتمال ایجاد مشکلات جسمی برای نوازندگان

  • نامطلوب بودن وضعیت آموزش موسیقی در ایران

  • نبود کتاب های آموزش موسیقی مناسب و همگام با جدیدترین روش های دنیا

  • وجود مشکلات فرهنگی بسیار در حوزه نوازندگی بانوان مانند عدم اجازه بسیاری از خانواده ها برای ورود دختران شان به این حوزه و….

 

وضعیت استخدام نوازنده در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام نوازنده بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۰ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام نوازنده رشد ۳۰.۹ درصدی داشته و روند استخدامی آینده آن کاهشی پیش بینی شده است.

 

درآمد نوازنده

پایین بودن درآمد و عدم حمایت از سوی بخش های دولتی، یکی از بزرگترین مشکلات نوازندگان کشور به حساب می آید. بسیاری از نوازنده ها برای امرار معاش خود شغل دومی را انتخاب کرده اند.

 

در مورد نوازندگانی که از تجربه، تخصص و شهرت بالایی برخوردارند، شاید بتوان گفت درآمد قابل قبولی دارند. اما کسی که به این شغل روی می آورد، کسب درآمد بالا و پولدارشدن نباید هدف اصلی او قرار گیرد. بلکه عشق و علاقه به این هنر باید هدف اصلی ورود او به عرصه نوازندگی باشد، هر چند ممکن است در صورت رسیدن به تخصص و شهرت بالا، درآمد خوبی نیز کسب کند.

 

میزان درآمد نوازنده در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد نوازنده ساعتی  ۲۲.۳۹ دلار (برای همه مشاغل ۱۶.۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ساعتی ۲۳,۵ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه نوازنده ۵۳.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – درآمدها بسته به میزان موفق بودن نوازنده و مورد توجه قرارگرفتن کار او متفاوت است.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.