شرایط درآمد و استخدام میکروبیولوژیست

شرایط درآمد و استخدام میکروبیولوژیست

وضعیت شغل و استخدام میکروبیولوژیست

میکروبیولوژیست می تواند در سازمان ها و مراکزی از جمله سازمان های حوزه بهداشت و درمان، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها، پژوهشگاه های نفت و همچنین در بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست و … استخدام شود.
 
اطلاعات دقیقی از وضعیت بازارکار این شغل در دسترس نیست. اما با توجه به ارتباط زیاد میکروبیولوژی با صنایع مختلف و کاربرد فراوانی که در آنها دارد، موقعیت های شغلی متنوع و زیادی برای میکروبیولوژیست ها وجود دارد. البته آنهایی که تحصیلات عالی داشته باشند، از وضعیت بهتری در این بازار کار برخوردار خواهند بود.
 
در ایران فارغ التحصیلان رشته میکروبیولوژی با مشکلاتی روبرو هستند که برخی از آنها عبارتند از :

 • ‌ عمده کار میکروبیولوژیست ها مربوط به آزمایشگاه‌هاست اما متاسفانه واحدهای عملی در دانشگاه به نسبت نیاز این رشته کمتر تدریس می‌شوند و در نتیجه یک فارغ‌التحصیل کارشناسی آمادگی لازم برای ورود به بازار کار را ندارد‌. در واقع سهم دانشجوی میکروبیولوژی از دانشگاه، دانسته‌های تئوری است و از طرفی فضای کاری فارغ‌التحصیلان میکروبیولوژی با فارغ‌التحصیلان علوم آزمایشگاهی مشترک است و از آنجایی که آن‌ها در طول دوران تحصیل خود واحدهای عملی بیشتری در مقایسه با دانشجویان رشته میکروبیولوژی می‌گذرانند، به مهارت‌هایی می‌رسند که امکان اشتغال بیشتر و بهتری را برایشان فراهم می‌کند‌.

 • از آنجایی که هر سال بر تعداد فارغ‌التحصیلان میکروبیولوژی افزوده می‌شود و همان طور که کار آن با برخی رشته‌های نزدیک به این رشته مانند علوم آزمایشگاهی مشترک است، بهتر است هر فارغ‌التحصیلی تلاش کند تا ارشد قبول شود و بعد از آن وارد مرحله دکترا شود تا بتواند با پایه حقوقی خوب در یک آزمایشگاه فعالیت کند.

 • ‌ برای شرکت در کنکور کارشناسی‌ارشد باید همه جوانب را سنجید چرا که فارغ التحصیلان میکروبیولوژِی در چند امتحان کنکور می‌توانند شرکت کنند که یکی وابسته به وزارت علوم و دیگری وزارت بهداشت است؛ یکی هم کنکور دانشگاه آزاد است. تنها کارشناس ارشد با اخذ مدرک از وزارت بهداشت می‌تواند پس از فارغ شدن از درس به همراه ۲ دکتر پاتولوژ، اقدام به تاسیس آزمایشگاه کند و مدارک دانشگاه آزاد و وزارت علوم از این امتیاز بی‌بهره‌اند‌.

 

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام میکروبیولوژیست بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۱۳  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

 

میزان درآمد میکروبیولوژیست

آمار دقیقی از میزان حقوق و درآمد میکروبیولوژیست در کشور در دسترس نمی باشد. با توجه به گستردگی و تنوع حوزه ها و مراکزی که این افراد می توانند در آنها فعالیت کنند، به نظر می رسد درآمدهای متفاوتی نیز داشته باشند. میزان تحصیلات، تجربه، توانمندی میکروبیولوژیست و نوع صنعتی که در آن مشغول به کار است، در میزان درآمد او تاثیرگذار می باشد.
 
درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا - متوسط درآمد سالانه این شغل۶۵.۹۲۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۶.۳۰۰ دلار بوده است.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه این شغل در بخش دولتی برای افراد تازه کار۳۲.۵۰۰  تا۴۲.۰۰۰  دلار، افراد با تجربه حدود ۵۳.۵۰۰ دلار و برای مدیران۶۱.۰۰۰  دلار می باشد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

44 نظر

 1. شقایق

  سلام. من خیلی نا امید و خستم . ارشد میکروبیولوژی هستم. خیلی وقته دنبال کارم. چند سال کار کردم. الان ساکن رشتم و بیکار. اگه کسی میتونه تو این زمینه کمک یا راهنماییم کنه لطفا برام پیام بزاره

  پاسخ
 2. ارزو

  میکروبیولوژی رشته خوبیه البته اونایی ک تلاش میکننن براش تو هر رشته ایی تلاش باشع کارم هس درضمن الان کدوم رشتع هس جز پرستاری ک کار داشتع باشع

  پاسخ
 3. مهشید

  سلام دوستان. منم کارشناسی میکروبیولوژی خوندم. درسته کار کمتر شده اما هستش. باید بگردین اینجوری نیست که آماده ریخته باشن. واسه کسی که بلد باشه و تو همین رشته موفق باشه کار همیشه هست. موفق باشید

  پاسخ
 4. بابک

  دوستان سلام
  من ورودی ۷۴ میکروبیولوژی تهران شمال بودم،یادمه اون موقع دکتر محمود بهار که فیزیک بهمون درس می داد می گفت رشته شما عالی و دهن پر کنه هر جا برین خواستگاری سریع بهتون دختر میدن، راست میگفت بنده خدا پسرا میتونن فقط باهاش زن بستونن!!!!!!!!!
  من تو این رشته اختراع هم ثبت کردم ولی الان شغلم هیچ ربطی باهاش نداره وادامه تحصیلم هم تو یه رشته دیگست و جالب اینکه هنوز خودمو یه میکروبیولوژیست میدونم.!!!!

  پاسخ
 5. موسوی

  توی بازار کار آزمایشگاه پاتولوژی و میکروبی هم که ترجیهشون علوم آزمایشگاهیه … این همه وقت گذاشتیم شدیم محل درامد واسه کارگاهای مختلف … فقط پول تو جیب موسسه ها میریزیم… دوستان دکترا هم بگیرید نهایتش میشین استاد اونم نه حیعت علمی ،حق التدریس .مسعولیت آزمایشگاه و که به قباله ی پاتولوژیستا زدن … phd وزارت بهداشت هم که بگیرید پایتون بالینی نبوده! علوم آزمایشگاهی ها ارجح هستن. یکی پیدا نشد به ما بگه این همه دانشجو رو دقیقا برای چه کاری جذب کردین !؟

  پاسخ
 6. فاطمه

  سلام من ارشد میکروبیولوژی رو دارم.‌‌..۱۵سال سابقه کار ک تا چند ماه پیش با صدتا پارتی با حقوق ۵۰۰تومان سرکار بودم شهرهای دیگه رو نمیدونم ولی شیراز هر آزمایشگاهی میری میگن نامه از تهران امده ک فقط علوم آزمایشگاهی بگیرین اونها با حقوق ۱۲۰۰و با مدرک فوق دیپلم رو ب ما ترجیح میدن…و ما رو میذارن فقط پذیرش…و منشی…واقعا شرم آوره ک رشته ما خیلی تخصصی تر و سخت تر از علوم آزمایشگاهی هست ولی ارزش ارشد میکروب پایینتر از فوق دیپلم علوم آزمایشگاهی هست‌‌‌

  پاسخ
 7. مهدی

  میکروبیولوژیست می تواند در سازمان ها و مراکزی از جمله سازمان های حوزه بهداشت و درمان، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها، پژوهشگاه های نفت و همچنین در بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست و … استخدام شود.
  دوستان این جملات کلیشه ای هست و به ادم روحیه درس خوندن میده ولی واقعیت اینه که من به عنوان ارشد میکروبیولوژی کارم هیچ ارتباطی با رشتم نداره هرجند به دلیل علاقه ام این رشته رو خوندم ولی علاقه که برا زن و بچه نون نمیشه.
  از بین دوستان همکلاسی ارشدم هرکس از قبل یه شغلی داشته الانم سر کارش هست ولی از دوستان بیکارم کسی تاکنون شغل مرتبط پیدا نکرده البته چنتا از همکلاسی های ارشدم با زحمت و با حداقل حقوق ۷۰۰-۸۰۰ و یک تومان توی برخی ازمایشگاهها کار میکردن.
  یکی از دوستام که دکترا گرفته بود دل پردردی داشت و میگفت با پز دکترا الان میخام ازدواج کنم نه شغل دارم نه پول کی بهم زن میده؟ کاش دیپلم بودم…
  خلاصه من رشتمو دوس دارم و هنوز مخام ادامه بدم ولی…..

  پاسخ
 8. پریا

  من شنیدم این طرح بیمارستانی داره درسته یا ن؟ واقعا رشته خوبیه میکروبیو؟هزینه ترم اولش چی؟وای تروخدا راهنماییم کنید میخوام برم ثبت نام این هفته

  پاسخ
  1. ساناز

   سلام دوست عزیز
   انتظار درس های ساده رو نداشته باش
   من کارشناس ارشد میکروبیولوژی ام الانم دکترا قبول شدم.
   کار پیدا کردن واقعا مشکله من با فوق لیسانس توو ازمایشگاه کار میکنم اما با حقوق ۷۰۰ تومن

   پاسخ
 9. توحید

  میکروبیولوژی بهترین رشته دنیاست
  البته برای پز دادن و این حرفا وگرنه برای کسب و کار کاکتوس شناسی بخونید از این بهتره

  پاسخ
  1. شقایق

   من ارشد میکرو خوندم و یه گلخانه کاکتوس دارم که با فروش کاکتوس هام دارم اقساط بانکمو میدم . چون واقعا کار نیست

   پاسخ
 10. رقیه

  یکی از اشتباهات زندگیم این بود ک این رشته رو خوندن و الان بیکارم و دیگه بخام برم ی رشته دیگه بخونم ک بازار کار داشته باشه تا بیام تمومش کنم بازم بی فایده ست چون همه استخدامی ها شرایطی سنی دارن….خدا ازتون نگذره ک وقتی ک کار نیست چرا تبلیغات بیخود میکنین و دانشجو زیاد پذیرش میکنین جووونای بیچاره رو بدبخت میکنین

  پاسخ
 11. رضا

  با سلام من امسال دکتری میکروبیولوژی دانشگاه آزاد (علوم پایه) قبول شدم ومخواستم در آینده به سمت تاسیس آزمایشگاه حرکت کنم ولی جدیدا اعلام شده که علوم پایه ای ها نمی تونند مجوز نظام پزشکی بگیرند. اگر کسی خبر دقیق تری داره به من اطلاع بده ممنون میشم . آیا این موضوع صحت داره یا خیر؟۰۹۱۳۴۰۳۰۳۹۰

  پاسخ
  1. سارا

   سلام تبریک میگم
   منم ارشد قبول شدم بنظرتون رشته خوبی؟؟من کارشناسیم مرتبط نیس با این رشته یکم میترسم

   پاسخ
   1. مریم

    سلام
    والا یکی از ٱشناهای ما مثل شما هس الان داره دکترای آزاد شیراز میخونه خیلی کلاسشو میزاره که!؟نمیدونم چی بگم

    پاسخ
 12. فرزانه

  سلام من از دانشگاه آزاد رشته میکروبیولوژی قبول شدم اما دو ول هستم از آیندش خیلی میترسم راهنماییم کنید آیا تو این دوره زمونه رشته خوبیه یا نه ؟

  پاسخ
  1. Fahimeh

   سلام دوست عزیز
   با شرایط الآن فقط علاقه مهم نیست،علاقه فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد!!
   بعدا متوجه میشی چی میگم!
   ولی امیدوارم موفق باشی.

   پاسخ
 13. سپیده

  من تازه انتخاب رشته کردم و از میکروبیولوژی قبول شدم خیلیا تعریف میکنن ولی نمیدونم ک برم یا نه نظر بدین لطفا

  پاسخ
  1. mahshad

   سلام..منم امسال تو این رشته قبول شدم ولی با توجه به اینکه بازار کار نداره دچار تردید شدم که برم یا پشت کنکور بمونم

   پاسخ
    1. ناشناس

     ببخشید شما که دکترا گرفتین تو این رشته نظرتون چیه
     که بخونیم یا نه ؟ برای کار شما مشکلی پیدا نکردین ؟

     پاسخ
    2. ناشناس

     تو هر رشته ای این مشکلات هست که ایا کار پیدا میکنن یا نه
     اینکه میزنین تو ذوق ادم و میگین اصلا خوب نیست کار درستی نیست جناب

     پاسخ
  2. ناشناس

   هییییییچ آینده ای برای میکروبیولوژی آزاد نیست.وقت و پول هدر دادنه.من که رتبه برتر دانشگاه بودم الان با ارشد حق التدریس ترمی ۱تا ۲میلیون دارم.آزمایشگاهها هم اگر کارآموزی برید در تهران و کرج امکان جذب هست

   پاسخ
 14. .

  منم دانشجو ترم اخرم واقعا از اینکه بدونم در اینده خبری از کار نیست دل سرد میشم ولی چ میشع کرد اگه ب عنوان ی اشتباه بش نگاه کنی ازار دهندست باید عنوان ی مرحله از زندگی بش نگاه کنی .

  پاسخ
 15. روزبه

  به عنوان میکروبیولوژیستی که ۱۲ سال سابقه کاری مرتبط دارد، بدون سو نظر میگویم، میکروبیولوژی از شیرین ترین رشته های علوم زیستی است. اما وضعیت شغلی مناسبی در ایران ندارد، برای بچه هایی که انتخاب رشته میکنند بهتر است از گروه علوم پایه پزشکی انتخاب کنند تا شاید وضعیت معیشتی بهتری نصیبشان شود.

  پاسخ
 16. ستایش

  من میکروبیولوژیست هستم تمام ازمایشگاه های اصفهان و زیر پا گذاشتم ولی کار نیس یا با پارتی هست
  اکثر هم کلاس هام هم همین طور
  الکی از این رشته تعریف نکنید ما هم گول همین تعریف و خوردیم آمدیم این رشته ولی فقط چیزی که نصیبمان شد ۴ سال عمری بود که حروم شد

  پاسخ
 17. ایزدی

  من سالهاست فارغ التحصیل این رشته ام.یکی از بیکار ترین رشته هاست و تا آنجا که می توانم به دیگران پیشنهاد میدهم در رشته دیگری تحصیل کنند

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.