وضعیت استخدام مهندس پزشکی و درآمد او

وضعیت استخدام مهندس پزشکی و درآمد او

وضعیت استخدام مهندس پزشکی و بازار کار آن

اهمیت بکارگیری مهندس پزشکی برای پزشکان و مراکز بهداشتی درمانی مانند بیمارستان ها به این برمی گردد که قیمت تجهیزات و دستگاه های پزشکی معمولا بسیار بالاست و نحوه صحیح استفاده و نگهداری از آنها موضوعی تخصصی و بسیار مهم می باشد. بنابراین استخدام مهندس پزشکی برای رفع این نیاز ضروری است.

بسیاری از ابزار، تجهیزات و دستگاه های پزشکی از کشورهای دیگر به ایران وارد می شوند. در گذشته این پزشکان بودند که کارهای مربوط به سفارش دهی و امور فنی آنها را انجام می دادند که به دلیل نداشتن تخصص کافی و دانش فنی لازم، مشکلات مختلفی به وجود می آمد. به همین دلیل امروزه شرکت های وارد کننده و همچنین صادرکننده این تجهیزات، از مهندسان پزشکی که دانش و تخصص لازم و مرتبط را دارند، استفاده می کنند. شاید بتوان گفت بخش عمده ای از استخدام مهندس پزشکی در این شرکت ها انجام می شود.

همچنین مهندس پزشکی که تجربه و سرمایه کافی داشته باشد، می تواند به طور مستقل شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی راه اندازی کرده و حتی نمایندگی شرکت های خارجی را بگیرد .

به طور کلی از آنجایی که در حال حاضر حدود ۸۰ درصد صنعت پزشکی کشور ما را تجارت نجهیزات پزشکی تشکیل می دهد، اکثر فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی جذب حوزه خرید و فروش تجهیزات پزشکی می شوند.

به دلیل جدید بودن حوزه مهندسی پزشکی زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی مناسبی در کشور وجود دارد که مهندسان پزشکی، به خصوص آنهایی که در رده های عالی تحصیل کرده اند، می توانند جذب مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده ها شوند.

شرکت ها یا کارخانجات تولید کننده انواع وسایل، تجهیزات و دستگاه های پزشکی از دیگر مکان هایی است که استخدام مهندس پزشکی در آنها ممکن است.

همچنین در صورت داشتن علاقه به آموزش و مدارک تحصیلی لازم، فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی می توانند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به آموزش و تدریس و پژوهش بپردازند.

شغل مهندسی پزشکی در بیشتر کشورهای دنیا از بازارکار خوبی برخوردار است. ارتباط بسیار نزدیک مهندسی پزشکی با حوزه پزشکی و سلامت انسان ها، موجب وجود نیاز همیشگی و مداوم به این شغل شده است. در سال های اخیر در رتبه بندی های مختلف این شغل همواره جزء بهترین مشاغل ( از لحاظ درآمد، آینده شغلی، پیشرفت شغلی و …) بوده است.

 

روند استخدام مهندس پزشکی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام مهندس پزشکی بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۶۲ درصدی خواهد داشت. این در حالی است که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد اعلام شده است.

 

درآمد و حقوق مهندس پزشکی

میزان درآمد مهندس پزشکی با توجه به میزان تجربه، دانش و تخصص، محل و نوع کار متفاوت است. مهندس پزشکی که در بخش دولتی مشغول به کار است، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. البته معمولا بیشتر مهندسان پزشکی در بخش خصوصی فعالیت کرده و با توجه به معیارهای ذکر شده، معمولا درآمدهای مختلفی دارند.

در کشور ما همانند سایر کشورهای جهان یکی از زمینه های شغلی اصلی برای مهندس پزشکی بخش تجارت و بازرگانی در حوزه تجهیزات، ابزار و دستگاه های پزشکی است که مطابق با آمارهای موجود تعداد زیادی از مهندسان پزشکی جذب این حوزه می شوند. آنهایی که سرمایه، تجربه و شم تجاری خوبی داشته باشند، و تمایلی به استخدام به عنوان مهندس پزشکی ندارند می توانند به طور مستقل در این زمینه شرکتی تاسیس و در صورت موفقیت می توانند درآمد زیادی کسب کنند.

 

درآمد مهندس پزشکی در برخی از کشورهای جهان :

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه مهندس پزشکی در سال ۲۰۱۳، ۸۵.۰۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه مهندس پزشکی در استرالیا در سال ۲۰۱۳، ۵۷.۳۰۰ دلار آمریکا می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه مهندس پزشکی در سال ۲۰۱۳، ۴۷.۵۰۰ دلار آمریکا می باشد.

کانادا - متوسط درآمد سالانه مهندس پزشکی در سال ۲۰۱۳، ۵۷.۵۰۰ دلارآمریکا می باشد.
 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

مطالب مرتبط

11 نظر

 1. ناشناس

  من فارغ التحصیل مهندسی بزشکیم، سر هیج کاری هم نرفتم هرجا میرم فقط بازار یابی فروش دستکاه رو بهم معرفی میکنن

  پاسخ
 2. گلی

  پول که باشه میتونی با دیپلم هم بهترین درآمد رو داشته باشی؛ اونوقت دیگه لازم نیس بری عمر و جوونی تو صرف رشته ای کنی که آیا بتونی جذب جایی بشی برای کار یا نتونی….
  کافیه چند نفر جوجه مهندس (با عرض معذرت) که اتفاقا دانشگاه خوبی درس خوندن و معدل بالا دارن و n تا نرم افزار مرتبط با رشته شون رو مسلط هستن و…. رو استخدام کنی، توی این وانفسای بیکاری یه ذره بیشتر از قانون کار بهشون حقوق بدی و تمام!

  پاسخ
 3. عمران

  سلام لطفا یک عدد تقریبی برای در امد این رشته بگین برای کسی که جذب یکی از کارخانه ها یا شرکت ها شده. ممنون

  پاسخ
  1. مهسا

   توی مجتمع فنی و جهاد دانشگاهی و اموزشگاهای دیگه یه عالمه دوره مثل تعمیرات تجهیزات دندانپزشکی ، ازمایشگاهی ، بیمارستانی هست.
   من خودم دانشجو این رشتم دارم انصراف میدم. ایران اکثر کارا فروش. فروشم ربطی به تخثیلاتت نداره، یه جور استعداد و هنر. و بدترین جاش برای من این بود که کنارت کسانی که هیچ ربطی به تین رشته ندارن،مثل عمران، همون مار تورو انجام میدن. یه مهندس مکانیک میتونه بیاد تو شاخه مهندسی پزشکی کار کنه. اگه دلش نخواست باز تو رشته خودش کار کنه. ولی مهندسی پزشکی محدوده. در کل این رشته فقط اسمش قشنگ.. مهندسی برق با مکانیک بخون. دوره های اموزشی بیرون و بری موفق تر خواهی بود.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.