وضعیت استخدام مهندس نفت و درآمد او

وضعیت استخدام مهندس نفت و درآمد او

وضعیت استخدام مهندس نفت و بازار کار او

شما به عنوان مهندس نفت می توانند در سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه نفت،گاز و پتروشیمی استخدام شوید. همچنین با کسب مدارک عالی دانشگاهی امکان کار برای شما در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی فراهم می شود.

فارغ التحصیلان گرایش های مختلف مهندسی نفت به طور کلی یا به شرکت های دولتی یا شرکت های خصوصی وارد می شوند.

شرکت های دولتی زیرمجموعه وزارت نفت بوده و معمولا از طریق آزمون استخدامی کتبی و سپس مصاحبه حضوری اقدام به استخدام مهندس نفت می‌کنند. در واقع پس از اعلام نتایج آزمون کتبی، کسانی که نمره کافی را کسب کرده باشند، در تاریخ مشخص، به مصاحبه حضوری فراخوانده می‌شوند. اطلاع رسانی در این زمینه و زمان برگزاری آزمون استخدامی از طریق سایت های استخدامی صورت می‌گیرد. در آزمون های شرکت های دولتی حوزه نفت و گاز، برای پذیرش معمولا سهمیه‌‌های متفاوتی در نظر گرفته می‌شود. برای مثال، بومی بودن در استان محل پذیرش و تحصیل در دانشگاه صنعت نفت، از جمله این سهمیه‌ها است.

نکته قابل توجه این است که در آگهی‌های استخدامی شرکت ملی نفت، استخدام مهندس نفت و گاز مورد نیاز بسیار کمتر از سایر رشته ها، از جمله مهندسی مکانیک، شیمی، عمران و یا حسابداری بوده و این نکته، رقابت در این زمینه را سنگین کرده است. نکته بعد این که به دلیل آموزش بیشتری که توسط  شرکت‌های دولتی صورت می گیرد، این شرکت‌ها جهت آغاز کار یک نیروی تازه وارد به صنعت، نسبت به شرکت‌های خصوصی شرایط بهتری دارند.

برای استخدام مهندس نفت در شرکت‌های خصوصی، دو موضوع بسیار حائز اهمیت است. تخصص در زمینه مورد نیاز آن شرکت و تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین‌المللی. این شرکت‌ها با توجه به نیاز خود اقدام به جذب نیرو کرده و در صورت کارآمدی نیرو، کار را با او ادامه می‌دهند. بنابراین مراجعه به سایت این شرکت‌ها و یا ارتباط داشتن با افراد حاضر در آن شرکت، می‌تواند زمینه حضور در آن را فراهم کند. لازم به ذکر است شرکت‌های خصوصی زیادی در زمینه مهندسی نفت در ایران فعالیت می کنند.

به طور کلی به دلیل عدم انطباق نیاز بازار کار با میزان پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور در اکثر رشته ها از جمله مهندسی نفت، یافتن شغل مناسب و ایده آل برای فارغ التحصیلان کار راحتی نیست. اما برای آشنایی بهتر شما با بازار کار این رشته در ادامه به نکات مهمی که توسط برخی از متخصصین و دانشجویان نفت بیان می شود می پردازیم.
 
اول اینکه نوع دانشگاهی که شما تحصیل می کنید و رتبه و معدل شما به جذب شما در بازار کار ارتباط دارد. خیلی از شرکت های فعال در صنعت نفت و گاز، نیروی انسانی متخصص مورد نیاز خود را از بین فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های برتر کشور انتخاب می کنند.

همچنین تسلط بر زبان انگلیسی می تواند آینده شغلی مناسب تری را برای شما به عنوان مهندس نفت در این صنعت رقم بزند. زیرا به دلیل تخصصی بودن این صنعت و انحصار بخش هایی از آن در دست مهندسین اروپایی و امریکایی، حتی در صورتی که شما در ایران مشغول به کار باشید اما برای مطالعه منابع روز دنیا، گفتگو و برقراری ارتباط مؤثر با مهندسین خارجی مستقر در پروژه و احیانا رفتن به مأموریت های خارجی برای گذراندن آموزش های تکمیلی یا دوره های خاص، نیاز به تسلط بر این زبان بین المللی دارید.

از سوی دیگر کشورهای تولید کننده نفت در دنیا از جمله کشورهای عضو اوپک علاقه مند به استخدام مهندس نفت با ملیت ایرانی می باشند و برای آن دسته از مهندسین نفتی که دارای دانش، تجربه و توان بالا می باشند، حقوق های بسیار خوبی نیز پرداخت می کنند. لذا تسلط بر زبان انگلیسی برای کار در این کشورها از الزامات است. از شرکت های بین المللی حوزه نفت و گاز که می توانید در آنها به دنبال فرصت استخدامی مناسبی باشید، می توان به شرکت نفت توتال، شرکت نفت موبیل، شرکت نفت شل، موسسه ملی نفت چین و … اشاره کرد. 

در کنار موارد بالا، این نکته را نیز باید مد نظر قرار دهیم که نوع تخصص و انگیزه کاری شما در یافتن شغل از اهمیت بالایی برخوردار است. به این صورت که در محیط های عملیاتی نفتی همچون سکوها و دکل ها به متخصصینی از جمله مهندسان حفاری نیاز زیادی است. پس اگر شما دارای این تخصص از نفت باشید و بتوانید دوری از خانواده و کارکردن در محیط های سخت و پرخطر و دورافتاده از شهر را تحمل کنید، می تواند راحت تر استخدام شوید.  

وضعیت استخدام مهندس نفت در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندسان نفت بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۷درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

 

درآمد و حقوق مهندس نفت

در بین عموم ایرانی ها شایع است که نفتی ها درآمد خوبی دارند. با بررسی بیشتر این موضوع و مصاحبه با برخی از دانشجویان مهندسی نفت و شاغلین این بخش، مشخص گردیده است که متوسط حقوق پرداختی به مهندسین نفت از متوسط حقوق پرداختی سایر مشاغل در ایران بالاتر است. البته آن دسته از متخصصینی که در سکوهای نفتی و دکل ها و یا مناطق عملیاتی کار می کنند به نسبت افرادی که در دفاتر اداری مشغول کارند، از درآمد بیشتری برخوردارند.

همچنین بنابر گفته بسیاری از مهندسین نفت، میزان تجربه افراد در مقدار حقوق دریافتی یکی از عوامل مهم و غیر قابل انکار به شمار می آید و شرکت های خصوصی و دولتی به مهندس نفت با تجربه پول های خوبی پرداخت می کنند.

برخی از متخصصین نفتی اذعان دارند در صورتی که بتوانید جذب یکی از شرکت های خارجی و یا چندملیتی شوید، با توجه به سطح علمی قابل قبول فارغ التحصیلان ایرانی برای آنها، می توانید درآمدهای خیلی خوبی داشته باشید.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندسان نفت در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل مهندس نفت، مهندس پتروشیمی، کارشناس حفاری، بازرس فنی، مدیر پروژه، مدیر راه اندازی، کارشناس فرآیند و … می باشند که یک مهندس نفت می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای مهندس نفت در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثالمهندسان نفتی که در سمت مدیر پروژه در رده مدیر کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۲۰۷۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد۶۶۵۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۴۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

 

متوسط درآمد مهندس نفت ، گاز و پتروشیمی در ایران
 

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندسان نفت می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس نفت از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس نفت نیز افزایش می یابد.

درآمد ماهانه مهندس نفت، گار و پتروشیمی به تفکیک سابقه کار در ایران

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

درآمد یک مهندس نفت در سایر کشورها به شرح زیر است :

آمریکا - متوسط درآمد سالانه مهندس نفت  ۱۱۴.۰۸۰ دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۲۲.۲۰۰ دلار بوده است.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی از جمله مهندسی نفت، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

73 نظر

 1. ایمان

  سلام .همه چیز به خودتون بستگی داره من فوق لیسانس مهندسی متالورژی .جوش دارم . با ۱۵ سال سابقه در نفت فلات قاره حدود ۱۳ میلیون در ماه حقوق میگیرم .اگر دانش داشته باشید حتما می توانید در نفت جایی برای خودتان داشته باشید

  پاسخ
 2. محمد

  سلام من ۴ساله فارغ التحصیل حفاری هستم دریغ از یه آگهی جذب مابقی پیشکششون.
  فقط اسم مهندسی نفت گنده است گول اسمشو نخورید سخت پشیمون میشید.

  پاسخ
 3. احسان

  دوستان من ورودی ۸۷ رشته نفت بهره برداری بودم سال ۹۱ فارغ التحصیل شدم
  این رشته رو نخونید من همه جا کارگری کار کردم ولی کار با رشته من نیست
  جووینیتونو پای این رشته نذارید

  پاسخ
 4. افشین

  سلام
  من لیسانس نفت دارم .
  به نظر من اصلا درس نخونین عمرتون تلف میشه مملکت اصلا نیاز به آدم تحصیل کرده نداره.
  برید دنبال کار آزاد که فقط پول اونجاست.
  باز هم میگم فقط اگر نخبه هستی ادامه تحصیل بده.

  پاسخ
  1. مهدی

   سلام
   آقا افشین کاملا درست می فرمایید من رشته برق هستم و ۵ سال سابقه کار و پشیمان که چرا تو این رشته رفته ام بازار کار سخت و درآمد متوسط تازه از دانشکاه که بیرون می آی باید ۵ الی ۶ تومن هزینه کنی تا بتونی کار پیدا کنی چون تقریبا دانشگاه و صنعت با هم همخوانی نداره و باید یک سال بری دوره ببینی بعدم مثل کارگر باهات رفتار می کنند
   آنقدر خسته شدم که می خوام برم دوره حسابداری ببینم برم تو این زمینه کار کنم
   توصیه منم اینه که اگر قصد خروج از کشور را دارید ادامه تحصیل بدهید در غیر اینصورت دیپلمم نگرفتید نگرفتید برید دلال یا با زاریاب بشید تا تجربه پیدا کنید

   پاسخ
 5. شایان

  سلام
  من دومادمون و پدر دومادمون و برادر دومادم توی شرکت نفت کار میکنن
  که پدر دومادم مدیریت شرکت نفت رو داره
  خودشونم گفتن اگه بخای میاریت بعدا توی شرکت
  من الان سوم دبیرستان هستم
  دارم میرم ۴دبیرستان
  حالا من موندم اگه برم نفت بخونم به نعفمه یا مثلا
  مکانیک
  یا برق یا ….
  خودمم به شیمی علاقه دارم که میخوره به صنایع و نفت و …
  بعد اگه مثلا تا دکترا بخونم باید برم سر دکل یا نه
  بعد برای بورسیه شدن به کشور های دیگه چقدر سخته ؟
  مرسی
  اها من درسمم خیلی خوبه فقط ترسم از این همه کامنت بده
  که یکم دودلم کرد

  پاسخ
 6. حسین

  سلام خیلی از فارق التحصیلان این رشته از بازار کار راضی نیستند. میخواستم بدونم حتی که زبان هم فول باَشه و در دانشگاه خوب مثلا امیر کبیر باز هم بازار کار نیست؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. فرصت های شغلی در مهندسی نفت محدودتر از برخی از مهندسی هاست. ولی حتما اگر از دانشگاه خوب فارغ التحصیل شده باشید و تخصص و مهارت خوبی داشته باشید، مطمئنا راحت تر می توانید استخدام شوید.موفق باشید

   پاسخ
 7. داریوش

  با سلام
  از تمام دوستان خواهش می کنم به هر شخصی که تصمیم داره نفت بخوانه بگن که این کار یعنی تباه کردن زندگی، یعنی بیکاری تا اخر عمر، یعنی ی مدرک که هیچ ارزشی نداره.
  در ضمن صنعت نفت در اداره مهندسی تمام نیروهاشو تقریبا جوان کرده و نیازی ندارد اگه هم نیاز داشته باشه از نخبه های دانشگاهی و انگشت شمار جذب میکنه.
  در ضمن کمترین مدرکی که به درد شرکت نفت می خوره مهندسی نفت است.

  پاسخ
 8. مسعود

  به نظرم کار پیدا کردن در همه رشته های فنی سخت شده و این تنها مختص به رشته نفت نیست ولی اگه کسی واقعا سراسری روزانه قبول شد حتما بره بخونه چون هزینه ای پرداخت نمیکنه و چیزی رو از دست نمیده خصوصا کسانی که ارشد این رشته را قبول میشن
  دانشگاه آزاد ارزش هزینه و وقت گذاشتن رو نداره

  پاسخ
  1. ناشناس

   میتونی رشته های خیلی خوبی مثل برق،مکانیک،مواد و مهندسی شیمی رو برحسب علاقت انتخاب کنی.
   و فعلا نگران بازار کار نباش

   پاسخ
  2. مهدی

   خانم به نظر من رشته ای برید که با روحیاتتون جور باشه رشته فنی رفتید باید خیلی کار کنید تا بتونید به جایی برسید و در آخر هم به درد زندگیتون نمی خوره

   پاسخ
 9. Rexa

  من ۱۰ سال سابقه کار در شرکت نفت دارم والبته مدرک مهندسی شیمی هم دارم که اصلا بدردم نمیخوره.حقوقم معمولا بین ۱.۵ تا ۲ میلیونه ضمنا با هزارتا بدبختی بعد از ازمون کتبی مصاحبه رو قبول شدم.حالا تصمیم با خودتونه

  پاسخ
 10. امیر

  درود بر تمام دوستان،،، من مهندس نفت هستم،،، خیلی تلاش کردم اما نتونستم کار گیر بیارم،،،به همه ی کسایی که می خوان بیان رشته نفت، پیشنهاد می کنم چنین اشتباهی نکنن،،، چون تو ایران تو چارت استخدامی ها اصلا اسمی از مهندسی نفت نیست،،،امیدوارم موفق باشید.

  پاسخ
 11. حسین

  من خودم مهندس نفت هستم با معدل ۱۶/۲۱از دانشگاه صنعت نفت و بیکار اگه برای کار این رشته را انتخاب کردی باختی فقط رشته نفت اسم بزرگی داره

  پاسخ
 12. Bh_gh

  سلام خدمت شما دوستان من خودم کارمند رسمی شرکت ملی نفت ایران هستم و از طریق آزمون شرکت نفت ومصاحبه تخصصی و خلاصه مراحل طب صنعتی و گزینش جذب شدم.رشته اینجانب مکانیک میباشد.لازم به توضیح است.بدانید که در شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت با توجه به نیاز واحدها و تخصص ها استخدام صورت میگیرد.در شرکت های خصوصی شرایط فرق میکنه.ولی در کل وزارت نفت از رشته نفت در شرکت های بهره برداری یا حفاری یا مخازن آن هم به تعداد محدود استفاده میشود.در واقع بیشترین رشته های کاربردی در نفت برای دستگاه ها و ادوات و پالایشگاه ها از رشته های و گرایش های (مکانیک،برق؛و مهندسی شیمی)استفاده میشود.امیدوارم توانسته باشم کمکی کرده باشم.

  پاسخ
 13. رضا

  اگر پارتی در حد مدیر نفتی ندارید عمرتونو تلف نکنید چون واقعا کار توی رشته نفت نیست حتی برای فارق التحصیلان صنعت نفت هم کار نیست . اگر خیلی تلاش کنید و شانس بیارید باید سالها به عنوان کارگر سکو تو ی بدترین شرایط کار کنید اصلا مدرکتون هم مهم نیست اینو صادقانه گفتم چون نمیخوام هیچکی مثل من پشیمون بشه رشته نفت یعنی طبل تو خالی من خودمم گول اسمشو خوردم .
  یاعلی.

  پاسخ
 14. A.m

  آقا سلام. من میخام رشته ام رو ریاضی بزنم و دانشگاه نفت بخونم. آیا این رشته نفت خوبه ؟؟شغل موجودهست ؟؟؟درآمدش خوبه؟؟حتما باید زبانم قوی باشه؟؟؟؟؟؟ممنون

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام
   آقا عمرتو تلف نکن
   اگه به رشته های ریاضی علاقه مندی برو مکانیک بخون.نفت نخونی که پشیمون میشی.بازار کار نداره.به والله نداره
   باز هم خود دانی

   پاسخ
   1. Armin

    اقا ببخشیدا مکانیک که تو مهندسی ها از همه بدتره چه تو خارج چه تو ایران حداقل نفت اگه تو ایران کار نداره تو نروژ و کشور های جهان اول کار براش زیاده و درامدش به ویژه تو نروژ که بهشت مهندسین نفته محشره اما مکانیک تو کل جهان ول معطله و به درد نمیخوره من فامیل دارم تو امریکا میگه مهندسی مکانیک اصلاً به درد نمیخوره بازار کار براش نیست و درامدش حتی اگه کارپیدا کنی چندرغازه حداقل نفت اگه تو ایران بازار کار نداشته باشه به خاطر تحریم و اینا تو کشور های نفت خیز اروپایی و عربستان بازار کار و درامد خوبی داره اما مکانیک تو کل جهان ول معطله خلاصه بگم هیچ کدوم از رشته های مهندسی تو ایران به درد نمیخوره یا اصلاً کار نیست یا اگه باشه چندر غازه کلاً رشته ریاضی نرید اگه سرمایشو ندارید که برید خارج برید تو ایران مهندسی ول معطله اگه میخواید برای کار برید خارج کشور برید رشته ریاضی و الا اگه تو ایران میخواید بمونید برید پزشکی

    پاسخ
 15. Tahereh alizade

  سلام من ب رشته مهندسی نفت علاقهوشدید دارم میخواستم بدونم ایا دانشجوآ این رشته حقوق میگیرن؟و وضعیت کار چجوری.اطرافیانم منو ب این رشته دلسرد کردن

  پاسخ
  1. majid

   سلام بازارکارنیست اگر آشنا داشته باشید میشه کاری کردالان من خودم مهندسی نفت خوندم اومدم دنبال کارولی کاری نیست الان متاسفانه مهندس حفارما کسیه که لیسانس الهیات داره دیگه بقیش باخودتون

   پاسخ
 16. حسین

  سلام.
  اگه کسی میتونه راهنمایی یا مشاوره صحیح بده لطفا کمک کنه.
  من تازه میخوام برم و این رشته رو بخونم.درس ها م هم متوسط است.
  به نظر شما سمت این رشته برم یا نه واقعا موندم چیکار کنم دوستان.
  بعضی ها میگن برو بعضی ها میگن با پارتی بازیه فقط عمرت هدر نده.تو رو خدا اگه میتونین کمک کنین.biuteg0@gmail.com

  پاسخ
 17. ali

  سلام به همه .
  من تازه میخوام هفته دیگه برم دانشگاه واسه مهندسی نفت ولی راستشو بخواین ما اقواممون تو شرکت نفتن خودشون با زبون خودشون میگن استخدام تو این شرکتا یعنی کشک فقط و فقط پارتی باید داشته باشی و گرنه ورودت نزدیک محاله منم فقط بخاطر و جود اونا دارم میخونم و گرنه وقت خودمو حدر نمیدادم به چیزی که استخدامش محاله …فقط خواستم بگم اگه پارتی دارین بخونین و گرنه بیشتر وقت تلفیه .ممنون

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.