وضعیت استخدام مهندس معمار

وضعیت استخدام مهندس معمار

وضعیت بازار کار  و استخدام مهندس معمار

معمولا بیشتر مهندسان معمار دارای مدرک کارشناسی، می توانند طراح فنی ساختمانها، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندسان معماری که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کنند. مهندس معمار می تواند حتی کار و کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان نقشه کش و کمک طراح وارد بازارکار شود.

 

سازمان نظام مهندسی ساختمان و پروانه اشتغال معماری

شرط اولیه برای اشتغال و یا استخدام مهندس معمار و اینکه او بتواند کار نظارت بر ساختمان را انجام دهد، این است که از نظام مهندسی ساختمان، پروانه اشتغال به کار دریافت کند. در واقع باید صلاحیت نظارت و طراحی او از سوی مراجع ذیصلاح تایید شود.

بسیاری از مراجع مانند شهرداری ها و مراکز صدور پروانه ساختمان، برای صدور پروانه ساخت و یا مجوزهای دیگر، نقشه هایی را می پذیرند که توسط مهندسان معمار دارای پروانه اشتغال تهیه شده باشد و برای کنترل و نظارت نیز باید از این افراد استفاده شود.

اطلاعات کامل در  این مورد را از لینک زیر دریافت کنید.

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

 

کار معماری به صورت پروژه ای 

مهندس معمار فرصت های شغلی زیادی را به صورت کارهای پروژه ای پیش رو دارد. پیشرفت کاری مهندس معمار به میزان زیادی به مهارت ها، شایستگی ها و تجارب او ارتباط دارد.

 

کارآفرینی، استخدام دولتی یا کارمند شرکت خصوصی

با داشتن تجربه کاری و سرمایه لازم مهندس معمار می تواند شرکت مستقلی تاسیس کرده و به شکل قراردادی با سازمان ها، شرکت ها و افراد مختلف کار کند. همچنین می تواند در شرکت های دولتی و خصوصی حوزه معماری و ساخت و ساز مشغول به کار شود .مهندس معمار همچنین آمادگی‌ کار در رشته‌های‌ مرتبط‌ با معماری‌ مثل‌ معماری داخلی، طراحی‌ صحنه‌ یا طراحی‌ صنعتی‌ را نیز دارد.

 

کار به جای مهندس عمران یا بالعکس !

کار مهندس معمار و مهندس عمران در برخی از پروژه های موجود در کشور با یکدیگر تداخل پیدا کرده است. یعنی گاهی به جای مهندس معمار از مهندس عمران و برعکس استفاده می شود. البته به طور کلی حوزه کاری مهندس معمار از یک مهندس عمران محدودتر است و بنابراین استخدام مهندس معمار هم به نسبت کمتر است.

 

آقایان یا خانم ها ، کدامیک برای معماری مناسب ترند ؟

شاید به این سوال برخورده باشید که جنسیت در استخدام مهندس معمار چقدر تأثیر گزار است؟ با توجه به وضعیت رو به رشد انواع ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و … و سود آور بودن این عرصه، به نظر می رسد بازارکار نسبتا مناسبی پیش روی مهندسان معماری باشد اما این واقعیت هم تا حدی وجود دارد که در این شغل معمولا آقایان راحت تر می توانند کار بیایند و یا برای پروژه های ساخت و ساز قرارداد ببندند. البته موفقیت مهندس معماری در یافتن موقعیت شغلی مناسب، بیشتر به میزان علاقه، مهارت، دانش و تجربه و کارنامه فعالیت او بستگی دارد.

 

استخدام مهندس معمار در سایر کشورها

وضعیت استخدام مهندسی معماری در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی می شود بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰  میزان استخدام مهندس معمار ۲۴  درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد خواهد بود.

 استرالیا –  میزان رشد استخدام مهندس معمار در سال ۲۰۱۱،۱۸.۴  درصد بوده و در۵  سال اخیر در مقایسه با متوسط رشد استخدام همه مشاغل (۱۰.۲ درصد)، ۸.۶  درصد رشد کاهشی ( رشد منفی) داشته است.
 

درآمد مهندس معمار بستگی دارد به …

متوسط درآمد مهندس معمار نسبت به بسیاری از مشاغل در سطح قابل قبولی قرار دارد. به عنوان مثال مهندسان معمار که پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی دارند، بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی دریافت می کنند. مهندس معماری که در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند.

 

مهارت های شما، تعیین کننده درآمد شماست !

مهندسان معماری که در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند، بسته به میزان مهارت، توانمندی، سابقه کار و نوع توافقی که با کارفرما کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی که خود، شرکت شخصی راه اندازی کرده اند، در کنار سختی های زیاد کار، اگر بتوانند به خوبی مشتری جذب کرده و پروژه های زیادی بگیرند، درآمد بسیار خوبی خواهند داشت.

در مجموع مهندس معمار هرچه خلاق تر، توانمندتر و کارنامه کاری بهتری داشته باشد، به درآمدهای بالاتری دست می یابد.

 

درآمد مهندس معمار در ایران

بر اساس آخرین آمار حقوق مهندس معمار که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین ۹۰۰۰۰۰ تومان تا ۳۵۰۰۰۰۰ تومان می باشد . البته لازم به ذکر است حقوق مهندس معمار در شرکتها و شهرهای مختلف متفاوت است .

اگر اطلاعات بیشتر و دقیق تری از حقوق مهندس معمار در شرکت های مختلف،میزان حقوق ها در شهرهای کشور ، مقایسه حقوق مهندس معمار با سایر رشته های مهندسی و بسیاری اطلاعات مفید دیگر در این زمینه می خواهید می توانید کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» را مطالعه کنید. برای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

درآمد مهندس معماری در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط در آمد سالانه مهندس معمار ۷۲.۵۵۰  دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۷۳,۲۰۰دلار بوده است.

استرالیا – متوسط در آمد سالیانه مهندس معمار۵۶.۲۵۶  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه برای مهندس معمار استخدام شده۴۵.۰۰۰  دلار در سال و برای افراد با بیش از۵ سال سابقه بین۵۱.۰۰۰  تا۶۳.۰۰۰  دلار می باشد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی از جمله مهندسی معماری، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

مطالب مرتبط

17 نظر

 1. میثم

  من خودم یکسالی هست لیسانس معماری گرفتم و کاملا پشیمونم برای اینکه اگر بخوای تو شغلایی که مربوط به این رشتش کار کنی حتما و حتما باید رزومه داشته باشی و بسیار کار بلد باشی …خدا رو شکر الانم بیکارم مثه خیلیا…تو این مملکت پارتی نداشته نداشته باشی به هیجا نمیرسی حالا یکی بیاد شعار بده که این دید درست نیس و مطمعنا اونی که این حرفو میزنه خودش با پارتی یجا دستش بنده…درس خوندن تو دانشگاه هیچ فایده ای نداره اینو برای دوستان کوچیکتر میگم اگه میخوای کاری یاد بگیری برو فنی حرفه ای یا اینکه زیر دست چند نفر کار کن و یاد بگیر ازما که گذشت امیدوارم موفق باشین

  پاسخ
 2. مهتاب

  سلام من دانشجوی ترم سه معماریم با علاقه وارد شدم اما جلوتر که رفتم از رشتم ناامید شدم میخوام تغییر رشته بدم و برم حسابداری به نظرتون برم حسابداری یا معماری رو ادامه بدم؟؟؟؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام این بسیار بستگی به خود شما و شرایط تان دارد. البته از نظر بازارکار حسابداری وضعیت بهتری نسبت به معماری دارد.

   پاسخ
 3. نیما

  من الان یازدهم معماری ام نظراتو که خوندم یکم از درس خوندن تو این رشته دلسرد شدم لطفا راهنمایی ام کید الان تغییر رشته بدم خوبه

  پاسخ
 4. محمدرضا

  سلام بعضی ها فکر میکنند هرچیزی علاقه داشته باشی توان زمینه موفقی در حالی که اشتباه باید به بازار کار نگاه کنی واقعا آینده خیلی ها تو این رشته معماری خراب شد متأسفم بز رای خودم و دهه شصتی ها که هیچ کاری گیرمان نیومد

  پاسخ
 5. حمید

  من دو ساله که کارشناسیمو گرفتم و بیکارم والان دارم تو مغازه کار میکنم نرین تو رشته معماری که هم پولتونو و هم وقتتونو هدر دادین

  پاسخ
 6. محی

  ولی من الان ۳ساله که توی شرکت مشغول به کارم واکارم راضیم تازگیاهم بهعنوان مهندس ارشدشرکت شناخته شدم وبه نظرم اطفاقامهندسی ومعماری برای خانم هاخیلیم مناسبه مخصوصااگه همسرتم توهمین عرصه مشغول به کارباشه

  پاسخ
 7. ناشناس

  سلام.من الان ارشد معماریم.ولی بیکارم.این رشته آینده ماهارو خراب کرد یک عمر درس خوندیم هزینه کردیم عمرمون حدر رفت ولی در آخر بیکارشدیم.اصلا اصلا بازار کار نداره برین تحقیق کنین بعد انتخاب رشته کنین که در آخر مثل ما پشیمون نشین چون پشیمونی دیگه صودی نداره.برین رشته های پزشکی و پیرا پزشکی

  پاسخ
 8. faeze

  سلام من هم کاردانی معماری رو توی دانشگاه غیرانتفاعی قزوین گرفتم و بسیار راضی هستم چراکه هم تجربه های زیادی کسب کردم هم به معماری واکثرشاخه هاش علاقه پیداکردم وبه نظرمن ادم اگه با تمام وجودش بخواد تواین زمینه موفق بشه هیچ بهونه ای جلو دارش نیست پس دوستان لطفا قبل از هربهونه تراشیی وااقققععااا بخواید وباتمام وجودپیش برید مرسی ازهمه موفق باشد.

  پاسخ
  1. ملیکا

   این انرژی که داری خیای خوبه اما واقع بینانه نیست تو این رشته حالا جلوتر میری و خودت متوجه میشی

   پاسخ
 9. محمد

  سلام
  منم.دانشجوی همین معماری هستم
  و از زمانی که دیپلم گرفتم فهمیدم که این رشته یه سرمایه توپ و یه پارتی توپ میخواد تا شناخته شی و یه خاکی تو سر کنی در غیر این صورت باید بامدرک لیسانس یا بالا تر بری حمالی یا اگه خیلی پیشونی بلند باشی(شناس داشته باشی) بری تو مراکز دولتی تا زه اگه معافیت پزشکی نداشته باشی .
  منم گول خوردم اومدم تو این رشته ولی
  تصمیم دارم کاردانی مو تموم کنم و برم دنبال کنکور پزشکی به نظر من خیلی هم بهتره.
  با تشکر از صاحب سایت و دست اندرکاران.

  پاسخ
 10. سرانجام

  من با دیپلم ریاضی کنکور دادم و معماری قبول شدم باعلاقه شدیدی ک به معماری داشتم وارد این رشته شدم همیشه تو طرحام و نقشه هام بهترین بودم ریاضیم هم عالیه . الان لیسانس معماری رو گرفتم ولی هیچ کاری پیدا نکردم جز اینکه برم ی اتوکد کار بشم و پادویی کنم . ی نصیحت میکنم به اونایی که میخوان معماری بخونن خواهشا عمرو پول خودتونو تو این راه هدر ندید بهتره برید رشته ای بخونید که از اینده ی شغلیش مطمئن باشید. من تصمیم گرفتم دوباره کنکور بدم و یکی از رشته های پزشکی یا پرستاری و… بخونم که اینده داره .

  پاسخ
 11. ناشناس

  یکم مطلب جدید بزارید.همه سایتا کپی هم هست.
  بازار کار معماری واقعا خراب هست.طبق امار گیری سنجش تا ۲۰ سال اینده اگه هیچ دانشجوی معماری نباشه کشور ایران معمار پرورش داده.نیاید این رشته بخدا همه معمار شدن این روزا.کار نیست داخل معماری.اینقد شرکتای بزرگ بودند که تعطیل کردن به خاطر نبود کار معماری.

  پاسخ
 12. اریا

  من نزدیک پنج سال است که در دانشگاه ازاد کاردانی معماری گرفتم. اما متاسفانه الان نمیدونم که ایا این رشته رو ادامه بدم دنبالش برم یا نه چون میترسم تلاشم بی نتیجه باشه

  پاسخ
  1. ناشنای

   اره منم موافقم منم دارم کارشناسی معماری میگیرم هر نهادی که نیرو میگیره از رشته تربیت بدنی بگو تا پزشکی میگیره اما اسمی از معماری نیست.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.