استخدام مهندس صنایع ، درآمد مهندس صنایع

استخدام مهندس صنایع ، درآمد مهندس صنایع

محل کار مهندس صنایع

از آنجا که حوزه کاری مهندسی صنایع بسیار گسترده و وسیع می باشد، امکان کار در همه مراکز و کارخانجات صنعتی، تولیدی و خدماتی برای مهندس صنایع وجود دارد. به عبارتی مهندس صنایع می تواند در حرفه‌ها و مشاغلی مانند بانکداری، خدمات مشاوره‌ای، صنعت بیمه، شرکتهای هواپیمایی، کشتیرانی، بیمارستانها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهری، استادیوم های ورزشی و یا هر مکان دیگری که نیاز به برنامه‌ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا بهره‌وری دارد، استخدام شود. به علت شباهت زیاد این شغل با مدیریت صنعتی، مهندس صنایع می تواند در حوزه های مدیریتی نیز کار کند.
 

استخدام مهندس صنایع در سمت های مختلف

مهندس صنایع در شرکت یا سازمان ها در سمت های مختلف استخدام می شود. در نتیجه بررسی آگهی های استخدام کشور، برخی از مهم ترین سمت هایی که مربوط به یک مهندس صنایع می باشند و مورد نظر کارفرمایان هستند، عبارتند از:

استخدام مهندس صنایع، استخدام کارشناس صنایع، استخدام مدیر تولید، استخدام کارشناس کنترل پروژه، استخدام مدیر کنترل پروژه، استخدام مدیر کارخانه، استخدام کارشناس کنترل کیفیت، استخدام مدیر کنترل کیفیت، استخدام کارشناس تضمین کیفیت، استخدام مدیر تضمین کیفیت، استخدام مدیر مهندسی، استخدام سرپرست تولید، استخدام کارشناس برنامه ریزی وتولید، استخدام برنامه ریز تولید، و…

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، یکی از مشاغلی که یک مهندس صنایع می تواند در آن مشغول به کار شود، کارشناس رسمی دادگستری است. یک مهندس صنایع می تواند پس از شرکت در آزمون تخصصی کارشناس رسمی دادگستری و قبولی در آن، پس از گذراندن دوره های لازم، مجوز فعالیت به عنوان کارشناس رسمی دادگستری را دریافت و مشغول به کار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

 

استخدام مهندس صنایع

از آنجا که بسیاری از سازمان ها، شرکتها یا موسسات صنعتی، تجاری و خدماتی در کار خود به مهندس صنایع نیاز دارند، مشخص است که فرصت های استخدام مهندس صنایع در کشور زیاد می باشد. با توجه به اینکه کشور در جهت رشد و توسعه صنایع و تولیدات مختلف می باشد و از طرفی در عرصه های جدیدی مانند تجارت الکترونیک، بانکداری الکترونیک و … وارد شده است، پیش بینی می شود وضعیت استخدام مهندس صنایع در ایران در سال های آتی بهتر شود.

 

برخی از مشکلات استخدام مهندس صنایع در ایران

مهندسی صنایع در ایران با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

 • یکنواخت بودن و نبود تنوع کار در برخی از گرایشها
 • وارد شدن بسیاری از مهندسان صنایع در حیطه مدیریت صنعتی عمدتا به دلیل ساده تر بودن کار
 • به روز نبودن و عدم آگاهی بسیاری از مهندسان صنایع از آخرین پیشرفت های علمی و ابداعات جدید در این حوزه
 • عدم حمایت کافی مدیران برخی سازمان ها و کارخانه ها از مهندسان صنایع ( گاهی آنها را رقیب خود می دانند)
 • بسیار محدود بودن واحدهای عملی در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه ها

 

استخدام مهندس صنایع در سایر کشورها

در کنار بررسی وضعیت استخدام مهندس صنایع در ایران، بسیاری به دلایل مختلف خواستار اطلاع از وضعیت استخدام مهندس صنایع در سایر کشورهای جهان به ویژه کشورهای مهاجرپذیر هستند. در اینجا به عنوان نمونه وضعیت استخدام مهندس صنایع در برخی کشورهای جهان آورده شده است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندس صنایع در آمریکا بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰، رشد۶  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان استخدام مهندس صنایع در استرالیا رشد۴۵.۵  درصدی داشته و رشد زیادی در سال های آینده برای آن پیش بینی شده است.

 

درآمد و حقوق مهندس صنایع

با توجه به گستردگی بازارکار مهندسی صنایع و امکان فعالیت آنها در حوزه های مختلف، مهندسان صنایع درآمدهای متفاوتی دارند. مهندس صنایع که در بخش دولتی استخدام شده است، با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی شرایط فرق می کند. در این بخش به معیارهای تخصص، دانش و تجربه فرد بیشتر توجه شده و معمولا بر اساس این ویژگی ها، میزان حقوق او تعیین می شود.

 

تاثیر سابقه کاری بر درآمد مهندس صنایع در ایران

سابقه کاری عامل بسیار موثری در یافتن یک شغل مناسب و کسب درآمد و حقوق بالاتر می باشد. این در مورد در استخدام همه مشاغل از جمله استخدام مهندس صنایع صدق می کند. اگر نگاهی به آگهی های استخدام مهندس صنایع بیاندازید، می بینید که در اکثر آنها داشتن سابقه کاری یکی از موارد مورد تاکید کارفرمایان است و هر یک میزان سابقه کاری خاصی را از کارجو می خواهند. میزان سابقه کاری مورد نظر کارفرمایان مختلف از ا سال تا بیش از ۱۵ سال متغیر می باشد اما متوسط سابقه کاری لازم را می توان حدود ۴ سال در نظر گرفت.

با تکیه بر تحقیقات صورت گرفته می توان گفت هر چه مهندس صنایع دارای سابقه کاری بیشتری باشد، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت. به عنوان مثال حقوق مهندس صنایع (به صورت ماهیانه)، در سطح کارشناسی، که بین ۷ تا ۱۵ سال سابقه کار دارد، حدود ۷۰ درصد بیشتر از مهندس صنایعی است که بین ۰ تا ۳ سال سابقه دارد. نمودار زیر متوسط درآمد ماهیانه مهندس صنایع در سال ۹۳ در سطوح کارشناسی و سرپرستی بر اساس میزان سابقه کاری نشان می دهد:

industrial engineer salary 3

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

 تاثیر مهارت در استخدام و میزان درآمد مهندس صنایع

 داشتن مهارت های شخصیتی و تخصصی در پیدا کردن سریع کار و کسب درآمد بیشتر بسیار موثر است. علیرغم وجود مشکلات استخدامی در کشور و شکایت زیاد کارجویان از نبود فرصت های شغلی کافی، یکی از مهم ترین و شاید بتوان گفت اصلی ترین دلیلی که باعث می شود یک کارجو نتواند سریع شغل مناسب و مطلوبی را پیدا کند، نداشتن مهارت و دانش کافی می باشد.

 بسیاری از کارجویان تنها به درسی که در دانشگاه خوانده اند (که عموما فقط مطالبی تئوری می باشند) اکتفا کرده و خود را برای ورود به بازارکار آماده نمی کنند. البته شاید مشکل اصلی به روش های آموزشی دانشگاه های کشور برگردد ولی هر فردی خود نیز می تواند برای پیشرفت و رشد فردی اش قدم بردارد.

 بنابراین اگر یک مهندس صنایع می خواهد سریع بتواند شغل مناسبی پیدا کند باید مهارت های خاصی را داشته باشد. برخی از این مهارت ها، فردی و شخصیتی می باشد از جمله : توان مدیریت زمان، داشتن دقت بالا، توان حل مساله و ….

گروه دیگری از مهارت های لازم مهندس صنایع، تخصصی می باشد از جمله داشتن تسلط به زبان انگلیسی، مهارت های نرم افزاری، مسلط به استانداردهای تضمین کیفیت، مسلط به ایزو و … (برای دیدن اطلاعات کامل از این مهارت ها کلیک کنید)

 بررسی و تحقیقات نشان داده است که هر چه دانش و مهارت یک مهندس صنایع افزایش یابد، فرصت های استخدامی بهتر و با درآمد بالاتری برای او مهیا می گردد. به عنوان مثال مهندس صنایع که دارای سطح تحصیلات بالاتر و فارغ التحصیل از دانشگاه های معتبرتر است، سریع تر از سایر کارجویان، کار پیدا کرده و و درآمد و حقوق بیشتری دریافت می کنند.

 بر اساس آخرین آمار حقوق مهندس صنایع که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین ۹۰۰۰۰۰ تومان تا ۴۵۰۰۰۰۰ تومان می باشد . البته لازم به ذکر است حقوق مهندس صنایع در شرکتها و شهرهای مختلف متفاوت است .

اگر اطلاعات بیشتر و دقیق تری از حقوق مهندس صنایع در شرکت های مختلف،میزان حقوق ها در شهرهای کشور ، مقایسه حقوق مهندس صنایع با سایر رشته های مهندسی و بسیاری اطلاعات مفید دیگر در این زمینه می خواهید می توانید کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» را مطالعه کنید. برای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید.

تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.
 

درآمد مهندس صنایع در برخی از کشورهای جهان

بسیاری از افرادی که می خواهند به کشور دیگری مهاجرت کنند، قبل از هر چیزی وضعیت درآمدی شغل خود در آن کشور را بررسی می کنند. در این بخش درآمد و حقوق مهندس صنایع در سال ۲۰۱۵ در کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان که از کشورهای مهاجرپذیر در دنیا هستند، مورد مقایسه قرار می گیرد.

در اینجا درآمد سالیانه مهندس صنایع براساس دلار آمریکا مبنای مقایسه قرار گرفته است. در نمودار زیر تفاوت درآمد سالیانه مهندس صنایع در این کشورها را می توانید مشاهده کنید :

 industrial salary world

البته باید به این نکته توجه داشت که برای انجام یک مقایسه کامل بین درآمد مهندس صنایع در کشورهای مختلف باید عوامل دیگری از جمله هزینه های زندگی (غذا، هزینه مسکن  و …)، تورم و … نیز مد نظر قرار گیرد. برای این کار می توانید از سایت های اطلاعاتی که در این زمینه در اینترنت موجود است و اطلاعات کاملی در خصوص نحوه زندگی در کشورهای مختلف ارائه می کند، کمک بگیرید.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی از جمله مهندسی صنایع، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

 

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. سعید

  با سلام من لیسانس حسابداری دارم و میخواهم ارشد رو صنایع بخونم واقعا ممنون از مطالب خوبتون واقعا بهم اشتیاق داد

  پاسخ
 2. علیرضا

  خیلی خیلی ممنونم. اگر از وضعیت استخدام مهندس صنایع در شهر یزد هم اطلاعاتی بزارید دیگه واقعا عالی میشه

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.