درآمد و استخدام مهندس شیمی

درآمد و استخدام مهندس شیمی

آینده شغلی، بازار کار و فرصت های استخدام مهندسی شیمی

حوزه استخدام مهندس شیمی بسیار وسیع و قابل توجه است. در واقع این رشته از این حیث زبانزد و خاص محسوب می شود.

استخدام مهندس شیمی می تواند در صنایع مختلف شامل صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، نساجی، نفت و گاز و پتروشیمی، معدنی،انرژی و تقریبا در هر کارخانه تولیدی انجام شود. یک مهندس شیمی همچنین با کسب تجربه بیشتر می تواند به رده های نظارتی و مدیریتی مانند ناظر تولید، مهندس طراح، مدیر بخش تحقیق و توسعه یا مدیر کارخانه دست یابد.

در خصوص وضعیت و میزان استخدام مهندس شیمی در ایران آمار دقیقی در دسترس نیست. از آنجا که صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مهمترین و بزرگترین صنعت در کشور ما می باشد، استخدام مهندس شیمی در این صنعت چه از حیث تعداد مورد نیاز و چه از نظر دفعات استخدام قابل توجه است.

البته رقابت برای کسب بهترین موقعیت های شغلی در صنایع برتر کشور بسیار زیاد می باشد. بدیهی است فارغ التحصیلان مهندسی شیمی که دانش، مهارت و تخصص خوبی  داشته باشند، به راحتی در بهترین محل کار و با بالاترین حقوق ها استخدام می شوند.

 

وضعیت استخدام  مهندس شیمی در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود در سال های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، میزان استخدام  مهندس شیمی۶  درصد (کمتر از متوسط تقاضا برای مشاغل دیگر) رشد داشته باشد. بسیاری از مشاغل آینده این حوزه در رشته های جدید مانند نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و انرژی های جایگزین خواهند بود.

استرالیا – میزان استخدام مهندس شیمی در سال ۲۰۱۱،۷.۸  درصد رشد و طی پنج سال گذشته در مقایسه با رشد استخدام همه مشاغل(۱۰.۲ درصد)،۷۵.۷  درصد رشد داشته است. همچنین پیش بینی می شود میزان رشد تقاضا برای این شغل تا حد زیادی در پنج سال آینده افزایش می یابد.

 

درآمد و حقوق مهندس شیمی

در خصوص میزان حقوق و درآمد مهندس شیمی در کشور می توان گفت، در بخش دولتی که میزان حقوق و درآمد مهندس شیمی مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود. برای دریافت جزئیات این قانون روی لینک زیر کلیک کنید :

محاسبه حقوق و مزایا در قانون مدیریت خدمات کشوری

البته این نکته قابل ذکر است که درآمد مهندس شیمی که در مناطق نفتی و خارج از شهر کار می کند، به دلیل سختی کار، بالاتر است.

میزان درآمد مهندس شیمی در بخش خصوصی متفاوت است. زیرا هر شرکت خصوصی با توجه به اهداف و سیاست ها و توان مالی خود، میزان حقوق و دستمزد کارکنان را تعیین می کند. باید به این نکته توجه داشت که داشتن دانش و تخصص خوب از عوامل کلیدی و مهم در موفقیت مهندس شیمی برای استخدام و کسب درآمد بالا در بخش خصوصی است.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس شیمی در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای مهندس شیمی در نظر گرفته شده اند شامل مسئول فنی، مهندس شیمی، بازرس فنی، سرپرست آزمایشگاه، سرپرست تحقیقات، مدیر تکنولوژی و … می باشند که یک مهندس شیمی می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای مهندس شیمی در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندس شیمی ای که در سمت مسئول فنی در رده سرپرست کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۷۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۲۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۱۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

 

درآمد مهندس شیمی در ایران

 

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندس شیمی می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس شیمی از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس شیمی نیز افزایش می یابد.

 

درآمد ماهانه مهندس شیمی در ایران به تفکیک سابقه کار

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمان (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی خود  راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

11 نظر

 1. بیتا

  باسلام من کنکور دادم امسال میخواستم بدونم اگه شیمی کاربردی بزنم خوبه؟؟آینده شغلی داره؟؟بازار کارش چطوره؟
  یا بمونم پشت کنکور یه سال دیگه؟؟

  پاسخ
 2. آرش

  دریافتی ماهانه کارشناس بین ۱.۵ تا ۳.۷ ملیون هس وبقیه هم نهایت به ۴ ملیون میرسن پس اینا چرنه و این نرخا فقط تو خارج هس مثل آمریکا باتوجه به دانشی که دانشجو های ایانی دارن این پول هم زیاده و این که من خودم از این که به این رشته اومدم و میخونم سخت پشیمانم سخترین رشته مهندسی که مکانیک پیشش آب هست و بی ارزشتر از حتی یه مدرک کامپیوتر

  پاسخ
 3. محسن

  لطفا کسی مهندسی شیمی نخونه چون بیکار میمونه.من بیشتر کسایی که هم دوره ای بودن باهام میشناسم حدود ۲۰۰ نفر همه یا شغل ازاد یا بیکارن

  پاسخ
  1. آرش

   سلام.سوال خوبیه ولی کلیه. باید دید از چه نظر می گین چون از جهات مختلف با هم تفاوت دارند. مثلا مهندسی شیمی همونطور که از اسمش پیداست جزو رشته های مهندسیه (بعضیا به اشتباه فکر می کنن گرایشی از شیمیه) در حالی که شیمی جزو علوم پایه است. خود این موضوع شروع یه سری تفاوته: علوم پایه توی ایران ارزش چندانی نداره و کارش هم کمه ؛ بیشتر باید به ادامه تحصیل تا دکترا و مشاغل آموزشی و پژوهشی (مثلا هیئت علمی) فکر کنی در حالی که ارزش و کاربرد رشته های مهندسی بیشتره و بازار کار و استخدامش هم متنوعتره. (البته شیمی کاربردی تاحدی استثناست و اون رو حد فاصل شیمی و مهندسی شیمی میدونن). (چون طولانی شد امیدوارم دوستان دیگه بقیه جنبه ها رو بگن)

   پاسخ
  2. نوید

   مرسی از آرش. مهندسی شیمی به بیان کوتاه یعنی “طراحی فرایند برای صنایع شیمیایی به منظورتبدیل مواد اولیه به فرآورده های با ارزش افزوده”. پس مهندس شیمی در واقع نتایج کار شیمیدان رو در مقیاس وسیعتر و با کمک صنعت به تولید انبوه میرسونه. تقریبا هر چیزی رو که ما در زندگی روزمره به کار می‌بریم (مثل پلاستیک، فلز، پارچه، لوازم آرایش و …) توسط مهندسین شیمی و البته با کمک کشفیات شیمیدانها تولید شده.

   پاسخ
  3. نوشین

   سلام. تاریخچه مهندسی شیمی به خوبی گویای تفاوت این دو رشته است: اوّلین درس در زمینه مهندسی شیمی نخستین بار توسط پروفسور «نورتون» در سال ۱۸۸۱ در دانشگاه MIT و در دانشکده مکانیک تدریس شد. نورتون شیمی صنعتی تدریس می‌کرد. در آن زمان صنایع شیمیایی رو به توسعه گذاشته بودند و لازم بود ساخت و بهره برداری از فرآیندهای شیمیایی توسّط افراد متخصّص صورت گیرد. در آن زمان طرّاحی و نظارت بر ساخت فرآیندهای شیمیایی و صنایع شیمیایی به دو شکل صورت می‌گرفت:

   ۱) به وسیله شیمی دان‌هایی که از تئوری‌های شیمیایی و علوم آزمایشگاهی آگاهی داشته، ولی اطّلاعات فنّی و تجارب کافی از طراحی صنعتی نداشتند.

   ۲) به وسیله مهندسان مکانیکی که تجربه طرّاحی صنعتی داشتند، ولی اطّلاعات کافی از فرآیندهای شیمیایی نداشتند.

   این موضوع باعث شد که تا مدّتی برای طرّاحی واحدهای شیمیایی از شیمیدانان و مهندسان مکانیک به صورت مشترک استفاده شود. امّا برای هماهنگ کردن کار این دو گروه، به افرادی نیاز بود که هم از فرآیندهای شیمیایی و هم از طرّاحی صنعتی مطّلع باشند و هم تجربه‌های آزمایشگاهی لازم را داشته باشند. از این رو رشته‌ای جدید در دانشگاه‌ها با نام «شیمی صنعتی» یا «صنایع شیمیایی» به وجود آمد. با توسعه تدریجی صنایع شیمیایی، نیاز به چنین متخصّصانی که هم در زمینه طرّاحی صنعتی و هم در زمینه فرآیندهای شیمیایی تخصص داشتند، بیشتر احساس شد. به این ترتیب، دوره‌هایی با نام «مهندسی شیمی مدرن» در دانشگاه‌ها پایه گذاری شدند. توسعه صنایع شیمیایی باعث شد که دانشگاه‌ها اقدام به تأسیس دانشکده مهندسی شیمی به صورت مجزّا کرده و آن را جدا از رشته‌های شیمی و مکانیک تدریس کنند.

   پاسخ
  4. مهدی یار

   با سلام
   در یک جمله می توان گفت: “مهندس شیمی مسئول طراحی یک مجموعه فرآیند شیمیایی در مقیاس صنعتی است که توسط شیمیست ها در آزمایشگاه شیمی تجربه شده است.” البته در فرایند این افزایش مقیاس مسائل بسیاری پیش می آید که یک مهندس شیمی وظیفه حل آن را بر عهده دارد.
   به عنوان مثال: اگر در آزمایشگاه شما فرآیند اختلاط اسید و باز را در یک لوله آزمایش انجام بدهید، چه می شود؟ لوله به دلیل گرمازا بودن این اختلاط گرم شده و دست شما کمی آزرده می شود. اما اگر در صنعت مجبور به اختلاط یک تن اسید و یک تن باز با یکدیگر باشید، آنگاه …؟! لذا یک مجموعه سیستم برای کنترل دما و سردسازی ظرف اختلاط نیاز است، پیش بینی نوع سردسازی، ظرفیت و … همه برعهده مهندس شیمی است.
   به امید مفید بودن این کامنت برای بازدیدکنندگان

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.