وضعیت درآمد و استخدام مهندس دریا

وضعیت درآمد و استخدام مهندس دریا

وضعیت استخدام مهندس دریا و بازار کار این شغل در ایران

مهندس دریا با توجه به تخصص خود می تواند در سازمان ها و شرکت های صنایع دریایی،کشتیرانی، نفت و گاز، کشتی سازی و… دولتی و خصوصی مشغول به کار شود. برخی از آنها عبارتند از : شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت کشتیرانی والفجر، کارخانه کشتی سازی صدرا، سازمان بنادر و دریانوردی و …

برخی از شرکت ها مانند شرکت ملی نفتکش ایران در دانشگاه ها در رشته مهندسی دریا به صورت بورسیه دانشجو می پذیرند. علاقه مندان به بورسیه، می توانند از این راه اقدام کنند تا پس از اتمام درس، شغل تضمین شده ای داشته باشند.

با توجه به اینکه صنعت کشتی سازی در کشور شرایط مطلوبی ندارد و تنها در سال های اخیر کارهایی در سطح محدود در این حوزه انجام شده است، بازارکار مناسب و خوبی برای مهندسان کشتی سازی وجود ندارد. به عبارتی فرصت های شغلی محدودی در کشور در این حوزه می توان یافت. البته بسیاری از فرصت های شغلی این حوزه به امور تحقیقاتی مربوط می شود. در مورد مهندس کشتی و مهندس دریانوردی وضعیت کمی متفاوت و بهتر است.

وضعیت استخدام مهندس دریا در برخی کشورهای جهان 

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندس دریایی بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰، رشد۱۷  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

 

درآمد و حقوق مهندس دریا

به دلیل اینکه مشاغل مهندس کشتی، مهندس کشتی سازی و کاپیتان کشتی طبق استانداردهای بین المللی از مشاغل سخت به حساب می آیند و ویژگی ها و شرایط خاصی دارند، وضعیت درآمدی متفاوتی نسبت به سایر مهندسان دارند. درآمد آنها در سطح خوبی می باشد به خصوص زمانی که بخشی از حقوق آنها به صورت ارزی پرداخت می شد. البته  فعلا به دلیل نوسانات ارزی، این کار انجام نمی شود.

میزان درآمد مهندس دریا در برخی از کشورهای جهان 

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه مهندس دریا۷۹.۹۲۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار)در سال ۲۰۱۰ بوده است. مطابق با جدیدترین آمارهای ۲۰۱۳، درآمد سالانه مهندس دریا ۸۸.۱۰۰ دلار و مهندس کشتی ۷۰.۹۰۰ دلار بوده است.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه مهندس دریا برای افراد تازه کار ۳۴.۵۰۰ دلار و برای افراد باتجربه۴۲.۰۰۰   تا۸۲.۳۰۰  دلار است.

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

15 نظر

 1. تنها

  یسلام
  به نظرتون اگه تو این رشته تحصیل کنیم میشه از یه کشور جهان اول برای زندگی کردن اقامت دائم بگیریم!؟

  پاسخ
 2. احمد

  با عرض سلام و خسته نباشید.من میخوایم یه نفر که خودش دریا دیدس منو راهنمایی کنه واقعا از سختی هاش بگه که چجوریه.من دانشجو مهندسی مکانیک ورودی امسال هستم برا تکمیل ظرفیت داخل مهندسی دریا نوردی هم ثبت نام کردم.یکی منو راهنمایی کنه تشکر

  پاسخ
 3. بهراد

  سلام دوستان من بیست و هشت سالمه و مهندسی دریا کاپیتانی قبول شدم تا بخوام مدرک بگیرم میشه سه و دو به نظر شما ارزش داره پیگیری کنم یا موقع کار برا شروع با این سن و سال به مشکل بر نمیخورم؟؟؟ ممنون

  پاسخ
  1. مهدی

   سلام
   متأسفانه درآمد در ایران به صورت رسمی اعلام نمی شود. اما به محض دسترسی به اطلاعات و آمار نسبتا قابل اعتماد، حتما در اختیار شما قرار خواهیم داد.

   پاسخ
  1. الکتریشن

   البته این مقدار پول در زمانی که روی کشتی هستند پرداخت میشه. هشت ماه در سال . که با همون حقوق مهندس خشکی برابری میکنه

   پاسخ
   1. الکتریشن

    با توجه به سختی که این شغل داره واقعا نمیشه مبلغی رو براش مشخص کرد. و اون دوری از خانواده ست

    پاسخ
  1. ناشناس

   در ایران بیتجربه ترین فرد۳.۵میلیون تا مهندس مکانیک و کاپیتان بیست میلیون میباشد که خیلی کمتر از استاندارد جهانی ست

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.