درآمد و استخدام مهندس بهداشت حرفه ای

درآمد و استخدام مهندس بهداشت حرفه ای

بازار کار و وضعیت استخدام مهندس بهداشت حرفه ای 

در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد ازدانش آموختگان مهندسی بهداشت حرفه ای نیز به طور تمام وقت یا پاره وقت در کارخانجات و سازمان های مختلف به عنوان مسئول بهداشت حرفه ای کار می کنند.

استخدام مهندس بهداشت حرفه ای معمولاً در وزارتخانه های کار، تعاون و رفاه اجتماعی ، صنعت، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی ، نیرو ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، صنایع دفاعی و شرکتها و مراکز زیر مجموعه آنها انجام می شود.

مطابق با قوانین موجود، شرکت ها و صنایعی که بالای ۲۵ نفر شاغل داشته باشند، باید کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در محل کار خود تشکیل دهند که یکی از اعضای اصلی آن مسئول بهداشت حرفه ای است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارائه خدمات بهداشت حرفه ای روی لینک زیر کلیک کنید :

آیین نامه نحوه ارائه خدمات بهداشت حرفه ای توسط دانش آموختگان بهداشت حرفه ای در صنایع بالای ۲۵ نفر شاغل

سازمان ها ، شرکت ها و کارخانه های بزرگی مثل شرکت نفت ، ذوب آهن ، هواپیمایی کشوری ، ایران خودرو ، پلی اکریل دارای واحد بهداشت حرفه ای بسیار قوی هستند که در هر یک از این واحد ها چند مهندس بهداشت حرفه ای فعالیت می کنند . 

استخدام مهندس بهداشت حرفه ای به شرط داشتن تحصیلات عالیه گزینه دیگر کاری علاقه مندان این رشته است. علاقه مندان به حوزه آموزش و تدریس می توانند با ادامه تحصیل ترجیحاً در مقطع دکترای رشته مهندسی بهداشت حرفه ای جذب دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شوند.

علاوه بر موارد بالا شرکت های خصوصی در زمینه ارائه خدمات بهداشت حرفه ای و طب کار در کشور مشغول فعالیت هستند که مهندسان بهداشت حرفه ای می توانند در آنها استخدام شوند و یا خود برای تاسیس این نوع شرکت ها اقدام کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد روی لینک های زیر کلیک کنید :

دستورالعمل تاسیس شرکت های خصوصی ارائه دهنده خدمات بهداشت حرفه ای

نمودار فرآیند تاسیس و اخذ پروانه شرکت های ارائه دهنده خدمات بهداشت حرفه ای

از آنجایی که اهمیت این شغل ، به تازگی و طی سال های اخیر برای کارخانجات و صنایع مختلف و ….  مشخص شده است و آنها برای کاهش هزینه های خود به دنبال پیاده سازی شعار پیشگیری به جای درمان هستند، بازارکار مناسبی برای این شغل در کشور وجود داشته و پیش بینی می شود با افزایش میزان استخدام مهندس بهداشت حرفه ای ، آینده شغلی خوبی پیش روی آن باشد.

 

وضعیت استخدام مهندس بهداشت حرفه ای در برخی از کشورهای جهان 

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد که میزان استخدام این شغل در بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۹ درصدی خواهد داشت. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان رشد استخدام این شغل ۸۹.۷ درصد بوده است. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۷.۸ درصد بوده است. پیش بینی ها رشد متوسطی را در آینده برای میزان رشد استخدام این شغل تخمین زده اند.
 

حقوق و درآمد مهندس بهداشت حرفه ای

مهندسان بهداشت حرفه ای که در بخش دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری  حقوق دریافت می کنند. آنهایی هم که در بخش خصوصی فعالیت می کنند، بنا بر میزان تخصص، تجربه و نوع توافق صورت گرفته با کارفرمای خود، درآمدهای متفاوتی دارند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس بهداشت حرفه ای در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برای مهندس بهداشت حرفه ای در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندسان بهداشت حرفه ای که در سمت کارشناس HSE در رده کارشناس کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد۵۵۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۹۸۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۱۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

درآمد ماهانه متخصص بهداشت حرفه ای در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندسان بهداشت حرفه ای می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس بهداشت حرفه ای از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس بهداشت حرفه ای نیز افزایش می یابد.

درآمد ماهانه مهندس بهداشت حرفه ای به تفکیک سابقه کار

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

درآمد مهندس بهداشت حرفه ای در برخی از کشورهای جهان 

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل در سال ۲۰۱۲، ۶۶.۸۰۰ دلار می باشد.

استرالیا- متوسط درآمد سالیانه این شغل حدودا معادل ۷۱.۰۰۰ دلار آمریکا (قبل از کسر مالیات) می باشد.
 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

19 نظر

 1. Rezush

  با سلام
  من ترم ۲ بهداشت حرفه ای هستم عاشق این رشته شدم…پیشنهادم این رشته اس…همونطور که دوستمون گفتن ساعات کاری کم حقوق خوب…الان تو این رشته میتونی دو شغله شی هم مرکز بهداشت بری ۲ تومن دراری هم هفته ای سه روز پاره وقت بری کارخونه ۲ تومن دربیاری…بعدشم اگه جنم کار تو معدن داشته باشی البته کوه نمیکنیا فقط بازرسی میکنی ۱۵ تومن کاسبی تازه رفتیم بازدید پرسیدیم ولی درساش سخته و حرف اخر هم اکثر پسرا کار گیر میارن

  پاسخ
 2. Saeed farokhi

  سلام من کارشناسی برق قدرت دارم و در بندر امام خمینی زندگی میکنم ولی متاسفانه هر جا میرم به این رشته نیاز ندارن یا سابقه میخان یا پارتی، به ناچار قصد تغییر رشته دارم در مقطع ارشد لطفاً راهنمای کنید سپاسگذارم

  پاسخ
 3. مهسا

  به نظر من که رشته خیلی خوبیه ساعت کاری کم و حقوق زیاد کی بدش میاد من خودم سه روز در هفته میرم سر کار و دوتومن درامده

  پاسخ
 4. نیلوفر

  دوستان من بهداشت حرفه یی روزانه قبول شدم,ب نظرتون این بهتره یا مامایی ازاد.اگه میشه جواب رو برام ایمیل کنید.خواهشا جواب بدید منتظرم

  پاسخ
  1. مارال

   عزیزم منم کارشناس بهداشت حرفه ای هستم . ۳ سالم سابقه کار دارم. راضی ام. اما به نظرم برو مامایی. چون این رشته تو ایران جایگاهشو هنوز پیدا نکرده

   پاسخ
  1. ناشناس

   سلام چرا افتضاحه؟؟؟؟این همه شرکت کارخانه بیمارستان من دوستی دارم ک تهران تو کارخانجات داره کار میکنه حتی هفته یروز میاد قزوین کارخانه

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.