درآمد و استخدام مهندس بهداشت حرفه ای

درآمد و استخدام مهندس بهداشت حرفه ای

بازار کار و وضعیت استخدام مهندس بهداشت حرفه ای 

در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد ازدانش آموختگان مهندسی بهداشت حرفه ای نیز به طور تمام وقت یا پاره وقت در کارخانجات و سازمان های مختلف به عنوان مسئول بهداشت حرفه ای کار می کنند.

استخدام مهندس بهداشت حرفه ای معمولاً در وزارتخانه های کار، تعاون و رفاه اجتماعی ، صنعت، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی ، نیرو ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، صنایع دفاعی و شرکتها و مراکز زیر مجموعه آنها انجام می شود.

مطابق با قوانین موجود، شرکت ها و صنایعی که بالای ۲۵ نفر شاغل داشته باشند، باید کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در محل کار خود تشکیل دهند که یکی از اعضای اصلی آن مسئول بهداشت حرفه ای است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارائه خدمات بهداشت حرفه ای روی لینک زیر کلیک کنید :

آیین نامه نحوه ارائه خدمات بهداشت حرفه ای توسط دانش آموختگان بهداشت حرفه ای در صنایع بالای ۲۵ نفر شاغل

سازمان ها ، شرکت ها و کارخانه های بزرگی مثل شرکت نفت ، ذوب آهن ، هواپیمایی کشوری ، ایران خودرو ، پلی اکریل دارای واحد بهداشت حرفه ای بسیار قوی هستند که در هر یک از این واحد ها چند مهندس بهداشت حرفه ای فعالیت می کنند . 

استخدام مهندس بهداشت حرفه ای به شرط داشتن تحصیلات عالیه گزینه دیگر کاری علاقه مندان این رشته است. علاقه مندان به حوزه آموزش و تدریس می توانند با ادامه تحصیل ترجیحاً در مقطع دکترای رشته مهندسی بهداشت حرفه ای جذب دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شوند.

علاوه بر موارد بالا شرکت های خصوصی در زمینه ارائه خدمات بهداشت حرفه ای و طب کار در کشور مشغول فعالیت هستند که مهندسان بهداشت حرفه ای می توانند در آنها استخدام شوند و یا خود برای تاسیس این نوع شرکت ها اقدام کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد روی لینک های زیر کلیک کنید :

دستورالعمل تاسیس شرکت های خصوصی ارائه دهنده خدمات بهداشت حرفه ای

نمودار فرآیند تاسیس و اخذ پروانه شرکت های ارائه دهنده خدمات بهداشت حرفه ای

از آنجایی که اهمیت این شغل ، به تازگی و طی سال های اخیر برای کارخانجات و صنایع مختلف و ….  مشخص شده است و آنها برای کاهش هزینه های خود به دنبال پیاده سازی شعار پیشگیری به جای درمان هستند، بازارکار مناسبی برای این شغل در کشور وجود داشته و پیش بینی می شود با افزایش میزان استخدام مهندس بهداشت حرفه ای ، آینده شغلی خوبی پیش روی آن باشد.

 

وضعیت استخدام مهندس بهداشت حرفه ای در برخی از کشورهای جهان 

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد که میزان استخدام این شغل در بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۹ درصدی خواهد داشت. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان رشد استخدام این شغل ۸۹.۷ درصد بوده است. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۷.۸ درصد بوده است. پیش بینی ها رشد متوسطی را در آینده برای میزان رشد استخدام این شغل تخمین زده اند.
 

حقوق و درآمد مهندس بهداشت حرفه ای

مهندسان بهداشت حرفه ای که در بخش دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری  حقوق دریافت می کنند. آنهایی هم که در بخش خصوصی فعالیت می کنند، بنا بر میزان تخصص، تجربه و نوع توافق صورت گرفته با کارفرمای خود، درآمدهای متفاوتی دارند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس بهداشت حرفه ای در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برای مهندس بهداشت حرفه ای در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندسان بهداشت حرفه ای که در سمت کارشناس HSE در رده کارشناس کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد۵۵۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۹۸۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۱۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

درآمد ماهانه متخصص بهداشت حرفه ای در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندسان بهداشت حرفه ای می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس بهداشت حرفه ای از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس بهداشت حرفه ای نیز افزایش می یابد.

درآمد ماهانه مهندس بهداشت حرفه ای به تفکیک سابقه کار

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

درآمد مهندس بهداشت حرفه ای در برخی از کشورهای جهان 

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل در سال ۲۰۱۲، ۶۶.۸۰۰ دلار می باشد.

استرالیا- متوسط درآمد سالیانه این شغل حدودا معادل ۷۱.۰۰۰ دلار آمریکا (قبل از کسر مالیات) می باشد.
 

مطالب مرتبط

46 نظر

 1. ناصر

  سلام دوستان من الان ترم یک بهداشت حرفه ی دولتی هستم ولی نیمه متمرکز تکنسین سلامت دهان ارتش قبول شدم به نظر تون کدومو برم لطفا راهنمای کنید

  پاسخ
 2. ماهک

  سلام من مهندسی بهداشت حرفه ای دولتی آوردم…بهداشت عمومی بهتره یا بهداشت حرفه ای??بازار کار برا خانوما چطوره??

  پاسخ
  1. فرهاد

   سلام.خوب هستین؟من دانشجوی علوم پزشکی شیراز هستم.استادام میگن این رشته یک سر و گردن از بقیه بهداشتا بالاتره.کارش واسه خانما ه..ولی برا اقایون بیشتره

   پاسخ
 3. محدثه

  دوستان من الان اوردم مهندسی بهداشت حرفه ای و زیست فناوری به نظرتون اینده شغلی کدوم بهتره مممون

  پاسخ
 4. جواد

  دوستان رشته بهداشت حرفه ای رکن اصلی اچ اس ای است,,,متاسفانه HSE امروز شده جولانگاه رشته های محیط زیست و ایمنی صنعتی که فارغ تحصیلان این رشته ها بار علمیشون نسبت ب مهندسین بهداشت حرفه ای قابل مقایسه نیست,,,,عملکرد ضعیف وزارت بهداشت در اجرای آیین نامه حفاظت کار موجب شده کمترین سهم رو تو بهداشت ,ایمنی و محیط زیست چه در بخش خصوصی و چه بخش دولتی رو کارشناسان برحق بهداشت حرفه ای داشته باشن,,,این امر موجب افول hse داخل ایران شده!!!

  پاسخ
 5. غزاله

  سلام.ببخشید به نظر شما مهندسی بهداشت حرفه ای بهتره یا مهندسی شهرسازی؟فرض کنید به هردو رشته هم علاقه داشته باشی.

  پاسخ
 6. ناشناس

  سلام دوستان من دانشجوی ترم ۲بهداشت حرفه ای دوره ی کاردانیم .اینجوری که شماهادارین میگین هیچ امیدی به اینده ی شغلی این رشته نیست.
  میخواسم خواهش کنم اگه کسی اطلاع داره منو راهنمایی کنه که واسه ییداکردن کار تواینده من بعدازکاراموزیه دوره ی کاردانیم ۱سال طرحموبگذرونم یا بعدازتموم شدن دوره کارشناسیم؟کدومش بهتره؟
  ویکیم این که واس اینکه بتونم مسول بهداشت حرفه ای بیمارستان بشم چطوری میتونم؟
  ممنون میشم اگه کسی اطلاع داشت جوابمو بده

  پاسخ
 7. ناشناس

  سلام..
  دوستان ایمنی بهداشت داره کم کم تو کشورمون رواج پیدا میکنه.
  دوستانی که میگن حقوق نداره و اینا. بستگی به شرکتی داره که داخلشن. الان شرکت نفت در جنوب داره ماهی ۲میلیون تا ۴تومن میده. تو شهرهای غیر جنوبی ۱/۵میلیون تا ۳تومن میده. بعد. در شرکت خصوصی اگه تجربه خوب داشته باشی مدرکتم حداقل کارشناسی ارشد باشه. نونت تو روغنه.
  بعدش این رشته از سال ۸۹وارد ایران شد.
  ادم نباید انتضار داشته باشه. یگ دفعه ای بشه. تیلیاردری. یک خوبی که این رشته داره راحت با پارتی میتونی بشی مدیر شرکت. یا مدیر یک بخشی.
  ولی هر کاری هم سختی داره هم بی پولی داره. هم راحتب داره و هم پولداری داره.
  بعد از قرارداد . معلوم میشه.

  پاسخ
  1. Faranak

   بهداشت حرفه ای یکی از رشته هاییه که میتونید توش درامد فوق العاده داشته باشید. برای این کار هم فقط یکم جنم کاری نیازه اونایی که میگن کار نیست! خودشون دنبالش نیستن میتونن برن کاریابی و دوروزه سر کار برن و باید خدمت دوستی که راجب حقوق صحبت کردن باید بگم ک برای هرروز کاری که چهار پنج ساعت بیشتر نیست صد تومن ثبت شده یعنی اگه بتونید حتی نصف هفته خودتونو پر کنید چهار صد تومن در هفته یعنی یک میلیون شیشصد تومن فقط با کار کردن یک روز درمیون اونم چهار ساعت درمیارین. یعنی اگه کل هفترو روزی چهار ساعت کار کنید میشه سه تومن درحالیکه کاریه ک خستگی زیادی هم نداره اونم تو چهار ساعت!! کمتر شغلی این مزایارو داره.

   پاسخ
   1. ناشناس

    فقط درآمد ملاک نخواهد بود خانم فرانک!! مسئولیت بالای این رشته در قبال درآمد توجیه پذیر نیست!! متاسفانه شاهد این روند در کشورمون هستیم که یک سری شبه کارشناس بدون مهارت( با صلاحیت متفاوته) با دودره کردن کارخانه یا کارگاه فقط دنبال گرفتن مشاوره و … هستن! البته خوشبختانه با تغییر قوانین آئین نامه دست این افراد کوتاه خواهد شد. شخصا شاهد بودم که خانم یا آقایی که تفاوت سیستم ارتینگ TN-C-S رو با قابلمه نمی دونستن مشاوره ایمنی برق می دن و یا ١٠ کارخونه مشاور هستن و در یک جای ثابت مشغولن!! و فقط صورتجلسه کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار به صورت صوری پر می کنن و حضور در کارگاه ندارن!! یکی از دلایل اصلی وضعیت سطح پائین ایمنی، بهداشت و محیط زیست هم این همکاران به ظاهر کارشناس هست که جایگاه این رشته رو در دیدگاه کارفرمایان هزینه بالاسری و مازاد متصور کرده که همکاران دارای مهارت بالا نبایستی اجازه بدن با این شیوه کار ارزش واقعی خودشون و سایر هم رشته ای های عزیز در حیطه HSEرو متزلزل کنن
    پیشنهادم به هم رشته ای ها بدون نگاه به تحصیلات تکمیلی افزودن دانش و مهارت بالاخص در زمینه مدیریت ریسک هست !! موضوعی که بسیاری از این شبه کارشناسان بی سواد توان رقابت در آن ندارن با این کار وقتی کارفرما مهارت بالای شما رو جهت کاهش هزینه های ناشی از حوادث و بیماری ببینه جایگاه و ارزش شما هم افزایش خواهد داشت

    پاسخ
  1. فائزه

   این رشته عملا به هیچ دردی نمیخوره طرح بری کمترین حقوق و کارانه رو تو بیمارستان و …. در یافت میکنی بعد طرح ام به هیچ وجه فکر اینم که استخدام بشی اونجا رو اصلا نکن.
   احترام بهت تو کمترین حالت ممکن تو شغلت چون کلا فکر میکنن اضافی هستی و بیخودی حقوق میدن بهت
   بعد که بری مرکز بهداشت هر روز اصرار کنی شاید بهت مشاوره بدن که این مشاوره جلسه ای ۵۰ تا ۲۰۰ تو حالت معمولی به مدت هفته ای یه روز ۴ روز در ماه که کلا بشه ۸۰۰ تومن بدون بیمه و بدون آینده شغلی

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . در خصوص بازارکار بهتر است با برخی از دانشجویان و اساتید این رشته مشورت کنید. ولی یادتان باشد اگر فرد توانمندی در این رشته شوید و خوب درس بخوانید، بسیار راحت تر از سایرین می توانید کار پیدا کنید. متاسفانه ما افراد متوسط زیاد در کشور داریم…

   پاسخ
 8. ناصر

  باسلام
  بنده کارشناس رشته بهداشت حرفه ای هستم و در رابطه با نظراتی که دوستان داده بودن می خواستم بگم که اینجوری که فک میکنین هم نیس. راستیتش تا مرکز بهداشت به کارخونه فشار باره تا مسئول بهداشت حرفه ای برداره کلی وقت دمی بره و در بیشتر مواقع هم تهداد کارکنانشو میاره پایین تا از این مسئله فرار کنه و بیشتر کارخونه هایی که برمیدارن مجبورن تا اینکه اداره کار و مرکز بهداشت گیر ندن و در اینجور مواقع دست بهداشت حرفه ای کوتاهه نمیتونه راهکارهاشو عملی کننه

  راستستش تو فرهنگ ما جا افتاده درمان رو با ارزش تر از بهداشت میدونن…

  پاسخ
 9. Rezush

  با سلام
  من ترم ۲ بهداشت حرفه ای هستم عاشق این رشته شدم…پیشنهادم این رشته اس…همونطور که دوستمون گفتن ساعات کاری کم حقوق خوب…الان تو این رشته میتونی دو شغله شی هم مرکز بهداشت بری ۲ تومن دراری هم هفته ای سه روز پاره وقت بری کارخونه ۲ تومن دربیاری…بعدشم اگه جنم کار تو معدن داشته باشی البته کوه نمیکنیا فقط بازرسی میکنی ۱۵ تومن کاسبی تازه رفتیم بازدید پرسیدیم ولی درساش سخته و حرف اخر هم اکثر پسرا کار گیر میارن

  پاسخ
 10. Saeed farokhi

  سلام من کارشناسی برق قدرت دارم و در بندر امام خمینی زندگی میکنم ولی متاسفانه هر جا میرم به این رشته نیاز ندارن یا سابقه میخان یا پارتی، به ناچار قصد تغییر رشته دارم در مقطع ارشد لطفاً راهنمای کنید سپاسگذارم

  پاسخ
 11. مهسا

  به نظر من که رشته خیلی خوبیه ساعت کاری کم و حقوق زیاد کی بدش میاد من خودم سه روز در هفته میرم سر کار و دوتومن درامده

  پاسخ
 12. نیلوفر

  دوستان من بهداشت حرفه یی روزانه قبول شدم,ب نظرتون این بهتره یا مامایی ازاد.اگه میشه جواب رو برام ایمیل کنید.خواهشا جواب بدید منتظرم

  پاسخ
  1. مارال

   عزیزم منم کارشناس بهداشت حرفه ای هستم . ۳ سالم سابقه کار دارم. راضی ام. اما به نظرم برو مامایی. چون این رشته تو ایران جایگاهشو هنوز پیدا نکرده

   پاسخ
  1. ناشناس

   سلام چرا افتضاحه؟؟؟؟این همه شرکت کارخانه بیمارستان من دوستی دارم ک تهران تو کارخانجات داره کار میکنه حتی هفته یروز میاد قزوین کارخانه

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.