وضعیت استخدام مهندس برق

وضعیت استخدام مهندس برق

محل کار و استخدام مهندس برق

بررسی آگهی های استخدام مهندسی برق نشان می دهد که استخدام مهندس برق در حوزه های متنوعی انجام می شود و با توجه به نوع تخصص ( گرایش تحصیلی)، یک مهندس برق می تواند در نیروگاه ها، انواع کارخانجات (سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و…)، سازمان های حوزه مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی و …در هر دو بخش دولتی یا خصوصی استخدام شود.

همچنین بنا به گفته متخصصان، زمینه های زیادی برای کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار مستقل در حوزه مهندسی برق وجود دارد که یک مهندس برق خلاق، توانمند و ماهر می تواند با بررسی و شناخت نیازهای کشور در حوزه صنعت برق و مخابرات، قدم به حوزه کارآفرینی در این بخش بگذارد.

 

استخدام مهندس برق در سمت های مختلف

مهندس برق در سمت های مختلف از سوی کارفرما استخدام می شود. با بررسی آگهی های استخدامی حوزه برق و مخابرات، سمت ها و عناوین شغلی ای که بیشتر مورد نظر کارفرمایان بوده است، استخراج گردیده که برخی از آنها به شرح زیر می باشد :

استخدام مهندس برق، استخدام کارشناس برق، استخدام مهندس الکترونیک، استخدام کارشناس الکترونیک، استخدام تکنسین فنی، استخدام مدیر فنی، استخدام تکنسین برق، استخدام مهندس پزشکی، استخدام مهندس برق قدرت، استخدام مهندس برق کنترل، استخدام کارشناس برق قدرت، استخدام کارشناس برق الکترونیک، استخدام کارشناس تعمیرات و نگهداری، استخدام مدیر پروژه، استخدام کارشناس سیستم های مخابراتی، استخدام کارشناس مخابرات، استخدام مهندس مخابرات، استخدام طراح برق، استخدام کارشناس فروش، استخدام مهندس فروش، استخدام کارشناس ابزار دقیق، استخدام مهندس ابزار دقیق و کنترل، استخدام مدیر تولید، استخدام سرپرست تولید، استخدام کارشناس فنی و …

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، یکی از مشاغلی که یک مهندس برق می تواند در آن مشغول به کار شود، کارشناس رسمی دادگستری است. یک مهندس برق می تواند پس از شرکت در آزمون تخصصی کارشناس رسمی دادگستری و قبولی در آن، پس از گذراندن دوره های لازم، مجور فعالیت به عنوان کارشناس رسمی دادگستری را دریافت و مشغول به کار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

 

وضعیت استخدام مهندس برق

آمار دقیق و رسمی از میزان استخدام مهندس برق در کشور در دسترس نمی باشد. اما با توجه به اهمیت زیاد و روند رو به رشد صنعت برق، الکترونیک و مخابرات در کشور و وجود میزان مناسبی تقاضای استخدام برای مهندس برق در حال حاضر در مقایسه با سایر مشاغل، پیش بینی می شود روند استخدام مهندس برق در سال های آتی رو به افزایش بوده و به نسبت سایر مشاغل بازار کار خوبی داشته باشد. البته این به شرطی است که افراد جویای کار، افرادی توانمند و متخصص باشند.

نکته قابل توجه این است که تعدادی از مهندسان برق توانمند کشور به سایر کشورها مهاجرت می کنند، به طوری که کم بودن متخصصان کارآمد در این بخش احساس می شود. امید است با بهبود شرایط برای متخصصین داخلی و توجه به رفع مشکلات موجود، زمینه ماندگاری بیشتر این گروه از متخصصان در کشور فراهم شود.

 

وضعیت استخدام مهندس برق در سایر کشورها

اطلاع از وضعیت استخدام مهندس برق در کشورهای دیگر جهان به خصوص کشورهای پیشرفته و مهاجرپذیر دنیا، برای بسیاری از افراد جذاب است. به همین دلیل در این بخش چند مورد به عنوان نمونه آورده شده است:

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندس برق بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۶  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – میزان استخدام مهندس برق در پنج سال گذشته نسبت به رشد متوسط همه مشاغل(۱۰.۲ درصد)، رشد ۳۰.۶ درصد داشته است. پیش بینی می شود در سال های آینده نیز رشد خوبی را داشته باشد.

 

درآمد و حقوق مهندس برق

درآمد مهندس برق در بخش های مختلف، متفاوت است. به طوری که مهندس برقی که در بخش دولتی استخدام شده باشد، مطابق قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند.

اما در بخش خصوصی شرایط تغییر کرده و میزان حقوق و درآمد مهندس برق متفاوت است. هر شرکتی با توجه به اهداف مالی، توان مالی، نوع پروژه و گستردگی آن و برخی عوامل دیگر میزان حقوق و دستمزد کارکنان خود را تعیین می کند. البته قابل ذکر است که در بخش خصوصی عواملی مانند داشتن تجربه و تحصیلات مرتبط، تخصص و مهارت بالا، آشنایی با سیستم ها و نرم افزارهای کامیپوتری در استخدام افراد و تعیین میزان حقوق و دستمزد آنها بسیار مهم و کلید می باشند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۳ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس برق در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل مهندس برق، کارشناس برق، کارشناس فنی،کارشناس مخابرات، کارشناس ابزار دقیق، کارشناس پشتیبانی، سرپرست فنی، سرپرست بازرسی، مسئول تاسیسات، مدیر تولید، مدیر کارخانه و … می باشند که یک مهندس برق می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

متوسط درآمد مهندس برق به صورت ماهیانه در سال ۹۲، در سطح کارشناسی ۱۲۰۰۰۰۰ تومان، سطح سرپرستی ۱۵۰۰۰۰۰ تومان و در سطح مدیریتی ۲۲۰۰۰۰۰ تومان بوده است. در سال ۹۳ نیز متوسط درآمد مهندس برق در سطح کارشناسی ۱۷۰۰۰۰۰ تومان، در سطح سرپرستی ۲۰۰۰۰۰۰ تومان و در سطح مدیریتی ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان اعلام شده است. البته جامعه آماری مورد نظر در این پژوهش مربوط به شهر تهران به عنوان پایتخت کشور می باشد. عموما در شهرستان ها درآمد کمی پایین تر می باشد.

electronical engineer salary1

نتایج بالا نشان می دهد که متوسط درآمد مهندس برق به صورت ماهیانه در سال ۹۳ در سطح کارشناسی حدود ۴۱.۶ درصد، در سطح سرپرستی ۳۳.۳ درصد و در سطح مدیریتی حدود ۳۶.۳ درصد نسبت به سال ۹۲ افزایش داشته است. اگر فرض کنیم که در سال ۹۴ هم روند افزایش حقوق و درآمد مهندس برق به همین منوال باشد، درآمد متوسط ماهیانه مهندس برق در سال ۹۴ در سطح کارشناسی حدود ۲۴۰۰۰۰۰ تومان، در سطح سرپرستی حدود ۲۶۵۰۰۰۰ تومان و در سطح مدیریتی حدود ۴۱۰۰۰۰۰ تومان خواهد بود. نمودار زیر به خوبی این تغییرات در سطوح مختلف شغلی مهندس برق را نشان می دهد (رقم ها به تومان می باشد) :

electronical engineer salary2

عوامل مختلفی در استخدام سریع و افزایش درآمد کارجویان موثر است از جمله سابقه کاری، مهارت، ویژگی های فردی و …. که در ادامه به برخی از آنها پرداخته می شود .

 

تاثیر سابقه کاری بر درآمد مهندس برق در ایران

سابقه کاری عامل بسیار موثری در یافتن یک شغل مناسب و کسب درآمد و حقوق بالاتر می باشد. این در مورد در استخدام همه مشاغل از جمله استخدام مهندس برق صدق می کند. اگر نگاهی به آگهی های استخدام مهندس برق بیاندازید، می بینید که در اکثر آنها داشتن سابقه کاری یکی از موارد مورد تاکید کارفرمایان است . میزان سابقه کاری مورد نظر کارفرمایان مختلف از ا سال تا بیش از ۱۰ سال متغیر می باشد اما متوسط سابقه کاری لازم برای مهندس برق را می توان حدود ۴ سال در نظر گرفت.

با تکیه بر تحقیقات صورت گرفته می توان گفت هر چه مهندس برق دارای سابقه کاری بیشتری باشد، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت. به عنوان مثال حقوق مهندس برق (به صورت ماهیانه)، در سطح سرپرستی ، که بین ۷ تا ۱۵ سال سابقه کار دارد، حدود ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان بیشتر ازمهندس برقی است که بین ۰ تا ۳ سال سابقه دارد. نمودار زیر متوسط درآمد ماهیانه مهندس برق در سال ۹۳ در سطوح کارشناسی و سرپرستی بر اساس میزان سابقه کاری نشان می دهد:

electronical engineer salary3

درآمد مهندس برق در برخی کشورهای جهان

بسیاری از افرادی که می خواهند به کشور دیگری مهاجرت کنند، قبل از هر چیزی وضعیت درآمدی شغل خود در آن کشور را بررسی می کنند. در این بخش درآمد و حقوق مهندس برق (در سال ۲۰۱۵) به صورت سالیانه در کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان که از کشورهای مهاجرپذیر در دنیا هستند، مورد مقایسه قرار می گیرد.

در اینجا دلار آمریکا به عنوان مبنای مقایسه، در نظر گرفته شده است. در نمودار زیر تفاوت درآمد سالیانه مهندس برق در این کشورها را می توانید مشاهده کنید :

electronical engineer salary5

 البته باید به این نکته توجه داشت که برای انجام یک مقایسه کامل بین درآمد مهندس برق در کشورهای مختلف باید عوامل دیگری از جمله هزینه های زندگی (غذا، هزینه مسکن و …)، تورم و … نیز مد نظر قرار گیرد. برای این کار می توانید از سایت های اطلاعاتی که در این زمینه در اینترنت موجود است و اطلاعات کاملی در خصوص نحوه زندگی در کشورهای مختلف ارائه می کند، کمک بگیرید.

 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط