استخدام مدیر کنترل پروژه و درآمد او

استخدام مدیر کنترل پروژه و درآمد او

بازار کار ، آینده شغلی و وضعیت استخدام مدیر کنترل پروژه در ایران و سایر کشورها
 

استخدام مدیر پروژه در اکثر صنایع از جمله ساخت و ساز، سلامت و مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات، بازاریابی، تولید، علوم و بخش دولتی امکان پذیر است. شما می توانید مستقیما در یک شرکت و یا در یک سازمان مشاوره ای مدیریت پروژه استخدام شوید. شما می توانید با یک کارفرما به طور دائم و یا به صورت پروژه ای کار کنید. با کسب تجربه بیشتر شما می توانید تا رده های مدیریتی بالا یا مشاوره ای مستقل پیشرفت کنید.

در ایران آمار و ارقام دقیقی در خصوص وضعیت و میزان استخدام مدیر کنترل پروژه در دسترس نیست اما با توجه به بالارفتن اهمیت مدیریت پروژه در صنایع مختلف در سال های اخیر و صنعتی تر شدن کشور نسبت به گذشته ، پیش بینی می شود نرخ رشد این شغل در سال های آتی بیش از حد میانگین در کشور باشد.

 

وضعیت استخدام مدیر کنترل پروژه در برخی از کشورهای جهان

استرالیا – میزان استخدام مدیر کنترل پروژه در ۵ سال گذشته رشد ۳۳.۵ درصدی داشته و برای سال های آتی رشد بسیار زیادی پیش بینی می شود. 

 

درآمد مدیر کنترل پروژه

در بخش دولتی میزان حقوق و دستمزد مدیر کنترل پروژه مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود.

در بخش خصوصی میزان حقوق و درآمد مدیر کنترل پروژه متفاوت است. هر شرکتی با توجه به اهداف مالی، توان مالی، نوع پروژه و گستردگی آن و برخی عوامل دیگر میزان حقوق و دستمزد کارکنان خود را تعیین می کند. در بخش خصوصی عواملی مانند داشتن تجربه و تحصیلات مرتبط، تخصص و مهارت بالا، آشنایی با سیستم ها و نرم افزارهای کامیپوتری در استخدام مدیر کنترل پروژه و تعیین میزان حقوق و دستمزد آنها بسیار موثر هستند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مدیر کنترل پروژه در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای مدیر کنترل پروژه در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس کنترل پروژه، مسئول کنترل پروژه و مدیر پروژه می باشند که یک مدیر کنترل پروژه می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای مدیر کنترل پروژه در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مدیر کنترل پروژه که در سمت کارشناس کنترل پروژه در رده سرپرست کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۵۸۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۳۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

 

درآمد ماهانه تحلیل گر مالی در ایران

 

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مدیر کنترل پروژه می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مدیر کنترل پروژه از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مدیر کنترل پروژه نیز افزایش می یابد.

 

درآمد تحلیلگر مالی در ایران به تفکیک سابقه شغلی

 

درآمد مدیر کنترل پروژه در برخی از کشورهای جهان

استرالیا – متوسط درآمد سالیانه برای مدیران پروژه ۶۶.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان –  متوسط درآمد سالیانه در این شغل معمولا بین ۳۸.۰۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار و  بالاترین درآمدها حدود ۱۲۲.۰۰۰ دلار یا بیشتر می باشد.
 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.