وضع استخدام مدیر رستوران و درآمد او چطور است؟ چه مهارتی لازم دارد؟

وضع استخدام مدیر رستوران و درآمد او چطور است؟ چه مهارتی لازم دارد؟

مهارت و دانش مورد نیاز مدیر رستوران

 • داشتن رفتاری مدبرانه و مودبانه
 • توانایی انگیزش و مدیریت کارکنان

 • مهارت عالی در جذب مشتری و ارائه خدمات مناسب به او

 • داشتن سلیقه خوب در کار برای انتخاب نحوه چیدمان سالن، دکور سالن، نوع ظروف مورد استفاده برای سرو غذاها و…

 • داشتن خلاقیت و نوآوری در تهیه منو غذا، چیدمان، ابزارهای تشویقی و…

 • مهارت های ارتباطی قوی

 • توانایی حفظ آرامش در شرایط کاری پر فشار

 • توانایی خوب در کار تیمی

 • توانایی کار با اعداد و ارقام و مدیریت بودجه

 • توان سازماندهی و برنامه ریزی کارها

 • قدرت نظارت بر نحوه سرویس دهی به مشتریان و برنامه ریزی جهت حداقل کردن زمان انتظار آنها

 • توانایی مدیریت سلامت، بهداشت، ایمنی و امنیت محیط کار          

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مدیر رستوران

علاقه مندان برای ورود به این شغل باید استانداردهای عمومی آموزشی و تجربه مرتبط داشته باشند. برای رسیدن به این شغل ابتدا باید از سطوح پایین شروع کنند. با کسب تجربه و توانمندی های بیشتر و گذراندن دوره های آموزشی لازم (در صورت نیاز) کم کم پیشرفت کرده و مدیر رستوران می شوند.

برای کسب دانش لازم علاقه مندان می توانند در رشته هتلداری تحصیل کنند. همچنین دوره های مدیریت رستوران در برخی از آموزشگاه های آزاد برگزار می شود. البته مدیران رستوران بهتر است در زمینه های مانند آشپزی، کافی شاپ و… نیز دوره های لازم را ببینند تا بهتر بتوانند بخش های مختلف رستوران را مدیریت کنند.

البته برخی افراد به دلیل علاقه و داشتن سرمایه، رستوران، فست فود و یا کیترینگ تاسیس و مدیریت آن را برعهده می گیرند. البته در دنیای امروز که رقبای زیادی وجود دارند، برای موفق شدن تنها داشتن سرمایه کافی نیست. مدیر رستوران باید تجربه کار در این بخش را داشته و با برخی از اصول و فنون مدیریتی نیز آشنایی کافی داشته باشد.
 

بازار کار ، آینده شغلی و وضعیت استخدام مدیر رستوران

استخدام مدیر رستوران در رستوران ها، هتل های بزرگ و کوچک، فست فود ها و مراکز تهیه غذا امکان پذیر است. به تدریج و با کسب تجربه بیشتر و سرمایه لازم او می تواند رستورانی برای خود راه بیاندازد.

با توجه به روند رشد صنعت رستوران داری در جهان و افزایش تمایل مردم به استفاده از رستوران ها و فست فودها، پیش بینی می شود آینده خوبی پیش روی علاقه مندان مدیران رستوران خواهد بود. البته هر مدیری که تجربه، مهارت و توانمندی بیشتری داشته باشد، فرصت های بهتری پیش روی او خواهد بود و به احتمال زیاد به موفقیت خواهد رسید.

شغل مدیر رستوران در بسیاری از کشورهای دنیا از بازارکار خوبی برخوردار است و استخدام مدیر رستوران در آنها رونق خاصی دارد. یک مدیر رستوران توانمند و باتجربه می تواند به راحتی در برخی از کشورهای جهان پذیرش گرفته و فرصت های شغلی خوبی پیش رو داشته باشد.
 

وضعیت استخدام مدیر رستوران در برخی کشورهای جهان

استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان استخدام مدیران رستوران رشد۱۷.۵  درصدی داشته و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
 

میزان درآمد مدیر رستوران

در خصوص میزان درآمد مدیر رستوران در ایران اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. این شغل علیرغم سختی های زیادی که دارد، در صورت موفقیت جزء مشاغل پردرآمد به حساب می آید. درآمد مدیر رستوران ها با توجه به اینکه خود صاحب رستوران اند و یا در رستوران یا هتلی استخدام هستند، میزان مهارت، تجربه و توانمندی های آنها درآمدهای متفاوتی دارند.

 

درآمد مدیر رستوران در برخی از کشورهای جهان

استرالیا  - متوسط درآمد سالانه این شغل۴۵.۶۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان  - متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار و دستیاران مدیر رستوران بین۲۷.۵۰۰  تا۳۵.۰۰۰  دلار و برای مدیران رستوران با تجربه بین۳۸.۰۰۰  تا۶۱.۰۰۰  دلار می باشد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.