وضعیت درآمد و استخدام مترجم

وضعیت درآمد و استخدام مترجم

آینده شغلی، بازارکار و وضعیت استخدام مترجم

استخدام مترجم در حوزه های مختلفی صورت می گیرد. مترجم می تواند در صدا و سیما، خبرگزاری ها، وزارت خارجه، دارالترجمه ها و سایر سازمان ها، صنایع و موسسات دولتی و خصوصی که با خارج از کشور در ارتباطند و به مترجم نیاز دارند، استخدام شود. اغلب مترجمان به طور مستقل و قراردادی کار می کنند. برخی از آنها به صورت تخصصی وارد حوزه نشر شده و به ترجمه کتاب های مختلف خارجی می پردازند.
 
برخی از مترجمان تنها از همین راه خرج زندگی خود را تامین می کنند ولی برخی نیز علاوه بر ترجمه، کارهای دیگری مانند تدریس انجام می دهند. با داشتن تجربه و سرمایه کافی، مترجم می تواند خود یک دارالترجمه تاسیس کند.

بازارکار مترجم برای زبان های مختلف در کشور متفاوت است مثلا مترجمی رشته زبان انگلیسی، به دلیل فراگیر بودن آن ، بازارکار بهتری نسبت به مترجمی زبان ژاپنی دارد.
 
به دلیل تعداد زیاد فارغ التحصیلان در رشته مترجمی، به خصوص زبان انگلیسی، رقابت برای یافتن کار بسیار شدید است. از آنجا که آموزش های داده شده در دانشگاه به دانشجویان، توانایی لازم برای کار به عنوان یک مترجم توانمند و قوی را به آنها نمی دهد، دانشجویان و فارع التحصیلان مترجمی که خود تلاش مضاعفی کرده و مهارت و تجربه کاری بیشتری کسب کنند، در این رقابت برای کسب موقعیت شغلی مناسب، پیروز خواهند بود.
 
مترجمی در گروه مشاغل خانگی نیز تعریف شده است . مترجمان علاقه مند به خصوص خانم های مترجم می توانند از این فرصت استفاده کرده و کسب و کار خود را در خانه شان راه اندازی کنند. در صورت گسترش کار، می توانند با استفاده از کمک های مالی موجود برای مشاغل خانگی، کار خود را توسعه داده و مترجمان دیگری را استخدام کنند.
 
در کنار همه این موارد همگام با گسترش مشاغل اینترنتی، مترجمی که به حوزه فناوری و اینترنت علاقه دارد می تواند با راه اندازی یک سایت ترجمه فعالیت مستقلی برای خود شروع کند.  

 

وضعیت استخدام مترجم در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مترجمان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۴۲  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام مترجمان رشد ۳۲.۶ درصدی داشته  و رشد زیادی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
 

حقوق و درآمد مترجم

مترجمانی که در استخدام شرکت یا سازمانی هستند، بسته به محل استخدام مترجم و نیز با توجه به سطح تخصص و تجربه خود، درآمدهای متفاوتی دارند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مترجم نیز استخراج شده است.

برای مترجم حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. یک مترجم  در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۵۶۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۵۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۸۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

درآمد مترجم در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مترجم می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مترجم از نظر سابقه کاری مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مترجم نیز افزایش می یابد.

درآمد ماهانه مترجم در ایران به تفکیک سابقه شغلی

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

مترجمانی که به صورت آزاد یا مستقل کار می کنند، میزان فعالیت، تعداد سفارش کار، توانمندی و تسلط از عوامل تعیین کننده درآمدشان به حساب می آید. مطمئنا مترجمان قوی و توانمند، می توانند درآمدهای بالایی کسب کنند.

 

میزان درآمد مترجم در برخی کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه مترجم  ۴۳.۳۰۰ دلار (متوسط درآمد همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۵,۴۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه مترجم ۶۰.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان -  متوسط درآمد سالانه مترجم برای  افراد تازه کار ۲۷.۵۰۰ دلار، برای افراد با تجربه حدود ۴۶.۰۰۰ دلار داشته و مترجمان مستقل درآمد متفاوتی دارند مثلا برای هر هزار کلمه بسته به نوع زبان از ۱۱۴ تا ۲۷۵ دلار.
 
 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. Darya

  من رشته ادبیات انگلیسی. می خونم. اما می شه مشاغل پر درآمد و راه های استخدامی را به من بگید آخه فکر می کنم پیدا کردن شغل با در آمد بالا در این رشته. غیر ممکنه. ممنون و سپاسگزارم

  پاسخ
 2. Faeze

  سلام،من لیسانس کشاورزیمو امسال میگیرم به رشتم اصلا علاقه ندارم خیلی اتفاقی چندتا مقاله گرفتم واسه ترجمه که ازکارمم راضی بودن حالامیخوام سال دیگه ارشد مترجمی بخونم و بیوفتم دنبال زبان ،به نظرتون کار درستی میکنم؟؟؟واقعا گیجم الان نمیدونم باید چیکار کنم

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   بسیاری از مترجمان دارای مدرک تحصیلی مرتبط نیستند و بر اساس علاقه و مهارتی که در ترجمه داشتند این کار را می کنند. اگر به رشته کشاورزی علاقه ندارید احتمالا موفقیت زیادی هم بدست نخواهید آورد. به نظر می رسد با توجه به اطلاعات مختصر شما تصمیم درستی باشد.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. Maryam

  سلام اگر کسی بخواد مترجمی زبان بخواند باید ۳ سال دبیرستان از طریق چ رشته تحصیل کند؟؟
  اخه رشته مترجمی رشته بخصوصی در دوران انتخاب رشته ندارد

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام شما رشته ریاضی ، تجربی یا انسانی بخوانید در زمان کنکور می توانید در گروه زبان های خارجی هم شرکت کنید. اگر حتما دنبال مترجمی هستید، خوب راحت تر است که وارد رشته انسانی شوید.

   پاسخ
 4. علی تقی زاده

  «… با داشتن تجربه و سرمایه کافی، مترجم می تواند خود یک دارالترجمه تاسیس کند.»
  این پیام اشتباه است. شرط لازم برای راه‌اندازی دارالترجمه اخذ مجوز تاسیس دارالترجمه پس از قبولی در آزمون جذب مترجمان رسمی از سوی قوه قضاییه می‌باشد.

  پاسخ
 5. جواد

  با سلام وخسته نباشد.
  مطالب تون مختصر ومفید بود. لطف جامع تر و تخصصی تر راهمایی بفرمایید در مورد نحوه گرفتن کار ترجمه ودارالترجه.
  با تشکر.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.