وضعیت استخدام فیلمنامه نویس و سطح درآمد و حقوقش چطور است؟

وضعیت استخدام فیلمنامه نویس و سطح درآمد و حقوقش چطور است؟

نگاهی به بازارکار و وضعیت استخدام فیلمنامه نویس

وضعیت استخدام فیلمنامه نویس معمولا کمی متفاوت از  سایر مشاغل است. فیلمنامه نویس معمولا به صورت مستقل کار کرده و فیلمنامه های خود را به تهیه کنندگان مختلف می فروشد. البته در برخی موارد در صورت نیاز به حضور فیلمنامه نویس در روند پروژه فیلم سازی، او با تهیه کننده همکاری می کند. تعدادی از فیلمنامه نویسان هم در صدا و سیما و یا شرکت های خصوصی مرتبط استخدام می شوند.

 

برخی مشکلات شغل فیلمنامه نویسی در ایران

  •  اعمال ممیزی شدید و بعضا سلیقه ای بر فیلمنامه ها
  • عدم صرف زمان برای مطالعه و تحقیق کافی روی موضوع فیلم نامه توسط برخی از فیلمنامه نویسان و توجه عمده به پرفروش بودن حتی به قیمت کاهش کیفیت فیلمنامه

  • شغل دوم داشتن برخی از فیلمنامه نویسان به دلیل درآمد اندک فیلمنامه نویسی

  • ضعف فیلمنامه ها به دلیل به روز نبودن فیلمنامه نویس ها

  • کپی برداری از فیلمنامه های خارجی در بسیاری موارد

 

سینمایی شو

 

وضعیت استخدام فیلمنامه نویس در برخی کشورهای جهان

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام فیلمنامه نویسان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام فیلمنامه نویسان رشد منفی ۷.۹ درصدی داشته و روند نسبتا ثابتی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
   

درآمد فیلمنامه نویس

فیلمنامه نویسان معمولا به صورت مستقل کار می کنند. درآمد آنها هم به میزان فعالیت و تعداد فیلمنامه هایی که بتوانند به فروش برسانند، وابسته است. در ایران متآسفانه درآمد رسمی مشاغل منتشر نمی شود. اما با توجه به شنیده های غیر رسمی ، درآمد فیلمنامه نویسان بسیار متغیر است از حدود چندصد هزار تومان تا چندین میلیون تومان در ماه به طور میانگین پراکنده است. تبحر و معروفیت فیلمنامه نویس ، ارتباط با عوامل فیلمسازی و مدیران دست اندرکار و سایر عوامل در میزان کار گرفتن او و در نهایت درآمد او مؤثر است. 

 

مجتمع فنی تهران

 

میزان درآمد فیلمنامه نویس در برخی کشورهای جهان

آمریکا - متوسط درآمد سالانه فیلمنامه نویس ۵۵.۴۲۰ دلار و برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار در سال ۲۰۱۰  بوده است. طبق آمارهای سال ۲۰۱۳، درآمد این شغل کاهش یافته است.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه فیلمنامه نویس ۵۵.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – با توجه به نوع قراردادها دستمزدهای متفاوتی می گیرند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.