استخدام عکاس در ایران و جهان

استخدام عکاس در ایران و جهان

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدام عکاس

امروزه تنوع زیادی در نوع بکارگیری و استخدام عکاس مشاهده می شود. بسیاری از عکاسان به صورت مستقل و برای خود کار می کنند. بسیاری از افراد و شرکت ها، کارهای خود را به عکاسان مستقل به صورت پروژه ای می سپارند. برخی از عکاسان نیز در استودیوهای عکاسی ، شرکت های تبلیغاتی، روزنامه ها و مجلات، شرکت های بزرگ و … کار می کنند.
 
رقابت در کسب موقعیت های کاری در شغل عکاسی بسیار شدید است. عکاسانی که خلاقیت، تخصص و تجربه بیشتری داشته و توانائی همگامی با فناوری روز را دارند، در یافتن کار و سفارش موفق تر خواهند بود. 

 

وضعیت استخدام عکاس در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام عکاسان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام عکاسان رشد منفی ۷.۷ درصدی داشته و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
 

عکاس مجتمع فنی تهران

 

درآمد عکاس

 عکاسانی که در بخش های خصوصی استخدام هستند، با توجه به تخصص، تجربه و توافق انجام شده با کارفرما، حقوق و درآمدهای متفاوتی دارند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد عکاس نیز استخراج شده است.

برای عکاس حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. یک عکاس در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۴۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۹۴۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است. در تصویر زیر می توانید درآمد عکاس را با تعدادی دیگر از مشاغل هنری مقایسه کنید.

درآمد ماهانه انیماتور در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله عکاس می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد عکاس از نظر سابقه کاری مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق عکاس نیز افزایش می یابد.

درآمد انیماتور در ایران به تفکیک سابقه شغلی

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

مجتمع فنی تهران

 

میزان درآمد عکاس در برخی کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد عکاس ساعتی ۱۴ دلار  (متوسط مشاغل ۱۶.۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰ بوده است. مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، درآمد سالانه عکاس ۲۹.۳۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه عکاس  ۵۲.۸۰۰ دلار(قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستانمتوسط درآمد سالانه عکاسی برای افراد تازه کار و دستیار بین ۱۸.۰۰۰ تا ۲۶.۰۰۰ دلار، برای عکاسان تمام وقت بین ۲۷.۵۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار بوده و برای عکاسان مستقل هم بسته به میزان تخصص و نوع کار درآمدهای مختلفی دارند.
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.