بازار کار و استخدام طراح صنعتی

بازار کار و استخدام طراح صنعتی

آِینده شغلی، بازارکار و وضعیت استخدام طراح صنعتی

حوزه های استخدام طراح صنعتی می تواند دفاتر طراحی کارخانجات صنعتی ( لوازم خانگی، اسباب بازی، مبلمان و دکوراسیون، ماشین‌ آلات، ماشین‌های سنگین، ماشین‌های ساختمانی، جواهرات، بسته‌بندی، محیط زیست و…) ، دفاتر خصوصی طراحی صنعتی، شرکت های طراحی داخلی، سازمان های مرتبط با مبلمان شهری، ایده پردازی تبلیغاتی و مدل سازی کامپیوتری باشد. یک طراح صنعتی در صورتی در بازار کار موفق است که بتواند توانایی های خود را در عمل ثابت کند که این موضوع نیاز به چند سال کسب تجربه و اجرای موفق پروژه های مختلف دارد.
 
در خصوص وضعیت بازارکار و میزان استخدام طراح صنعتی در ایران اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. شغل طراحی صنعتی در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

 • در ایران به دلیل محدود بودن تولیدات داخلی و پایین بودن سطح تکنولوژی در تولید، بیشتر طرح ها کپی برداری از نمونه خارجی بوده و سرمایه گذاری خاصی روی طرح های جدید داخلی صورت نمی گیرد.

 • در بسیاری از صنایع و کارخانجات با شغل طراحی صنعتی آشنا نبوده و کار آنها را در واقع متخصصان دیگری مانند مهندسان مکانیک انجام می دهند. در نتیجه فرصت های اشتغال طراحان صنعتی در ایران بسیار محدود می باشد.

 • پیش بینی نشدن شغل طراحی صنعتی در وزارت کار و روشن نبودن جایگاه آن در کشور

 

وضعیت استخدام طراح صنعتی در برخی کشورهای جهان

آمریکاپیش بینی می شود در بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ میزان استخدام طراحان صنعتی ۱۰ درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

 استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام شغل طراحی صنعتی در مقایسه با رشد متوسط همه مشاغل ( ۱۰.۲ درصد)، ۲۷ درصد رشد داشته است. برای سال های آتی نیز رشد خوبی در میزان استخدام این شغل پیش بینی شده است.
 

حقوق و درآمد طراح صنعتی

طراحان صنعتی که در استخدام کارخانه یا شرکت خصوصی هستند، با توجه به میزان تخصص، مهارت، تجربه و توافق صورت گرفته با کارفرما، درآمدهای متفاوتی دارند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد طراح صنعتی نیز استخراج شده است.

برای طراح صنعتی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. یک طراح صنعتی در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۴۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۹۴۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است. در تصویر زیر می توانید درآمد طراح صنعتی را با تعدادی دیگر از مشاغل هنری مقایسه کنید.

درآمد ماهانه انیماتور در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله طراح صنعتی می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد طراح صنعتی از نظر سابقه کاری مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق طراح صنعتی نیز افزایش می یابد.

درآمد انیماتور در ایران به تفکیک سابقه شغلی

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

میزان درآمد طراح صنعتی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا - میزان متوسط درآمد سالانه طراحان صنعتی ۵۸.۲۳۰ دلار و برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار در سال۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۱.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه طراحان صنعتی حدود ۵۸.۰۰۰ دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.
 
 

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. Mohammad Jvd

  سلام
  با این که رشته طراحی صنعتی باید رتبه تاپی داشته باشی تو هنر فقط ۶۰۰ هزار تومن تو شروع تو سال ۹۲
  الان اگه کسی اطلاعی داره از درامد طراح صنعتی لطفا بگه من خیلی علاقه مند به این رشته هستم اگه درامد این رشته به این کمی مونده باشه اصلا کار درستی نیست خوندن این رشته

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.