با شرایط استخدام راننده قطار ( لکوموتیوران ) و درآمد او آشنا شوید.

با شرایط استخدام راننده قطار ( لکوموتیوران ) و درآمد او آشنا شوید.

حمل و نقل ریلی و راننده قطار

راه آهن یک روش حمل و نقل زمینی برای انتقال مسافر و بار می باشد. ایران از موقعیت مهم و استراتژیکی در بخش ارتباطات جهانی برخوردار است. به طوری که آن را پل ارتباطی غرب و شرق می دانند. خطوط ریلی کشور وسیله ای مناسب و کم هزینه برای برقراری این ارتباط می باشد. از طرفی در داخل کشور نیز یکی از بهترین، ایمن ترین و ارزان ترین راه ها برای سفر بین شهرها، استفاده از قطار می باشد.
 
راننده قطار یا لوکوموتیوران ، وظیفه جابجایی مسافران و بارها در شبکه ریلی را برعهده دارد. گاهی نیز انتقال تجهیزات مهندسی به مکان های مورد نظر توسط قطارها صورت می گیرد. لوکوموتیوران یا راننده قطار با بخش تعمیرات و سوخت رسانی ارتباط نزدیکی دارد تا از صحت قطار خود در سفرها اطمینان حاصل کند. لوکوموتیوران باید با کلیه علائم موجود و کل مسیر آشنا بوده و کلیه قوانین مربوط به راندن قطار را رعایت کند مثلا از سرعت مجاز بیشتر نرود و یا در شرایط خاص مانند مواقع طوفان، بارندگی و مه از سرعت قطار بکاهد.

ساعات کاری راننده قطار به صورت شیفتی می باشد که گاهی این شیفت در شبها و یا در روزهای تعطیل می باشد. مثلا قطارهای باری بیشتر در شب ها حرکت می کنند. به دلیل طولانی بودن برخی مسیرها راننده قطار ممکن است چند روز از خانواده دور باشد. گاهی در کنار لوکوموتیوران یک کمک لوکوموتیوران هم در قطار وجود دارد که زیر نظر او کار می کند.  
 

وظایف راننده قطار

راننده قطار در طول مسیر باید بارها برای پیاده کردن مسافران و بارها بایستد. سایر وظایف او عبارتند از :

 • بررسی تجهیزات، قطعات و سوخت قطار قبل از شروع سفر – در مبدا و مقصد واحد بازرسی و تعمیرات در راه آهن وجود دارد که قطارها را بازرسی و در صورت نیاز تعمیر می کند. پس از انجام این کنترل ها، قطار به لوکوموتیوران تحویل داده می شود و اوباید از سالم بودن قطار اطمینان حاصل کند.

 • ارتباط با مراکز کنترل در خصوص اطلاعات مربوط به مسیرها و مشکلات احتمالی

 • آشنایی با مسیر و توجه به نشانه های راهنما در طول مسیر

 • همکاری با سایر مسئولان قطار و ایستگاه ها از جمله رئیس قطار، مسئول واحد بازرسی و تعمیرات، رئیس ایستگاه و…

 • دادن اطلاعات لازم به مسافران

 • کنترل درهای اتوماتیک

 • بررسی همه بخش ها و تحویل آن به راننده شیفت بعدی

 

مهارت و توانمندیهای مورد نیاز راننده قطار

راننده قطار باید بتواند مدت زمان زیادی تمرکز خود را حفظ کرده و در هنگام پیش آمدن مشکلات احتمالی خونسرد بوده و عکس العمل سریع و مناسب نشان دهد. از مهمترین ویژگیهای لازم می توان به این موارد اشاره کرد:

 • تمرکز بالا در مدت طولانی

 • دقت زیاد و توجه به جزئیات

 • قدرت بینایی مناسب

 • آشنایی کامل با علائم مسیرها و قوانین رانندگی قطار

 • درک صحیح موقعیت های عادی و بحرانی

 • توانایی واکنش سریع و به موقع و ایمن همراه با حفظ خونسردی در شرایط خطر

 • مسئولیت پذیری و آگاهی بسیار خوب از مسایل ایمنی

 

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل راننده قطار ( لکوموتیوران )

برای شغل راننده قطار ( لوکوموتیوران )، داشتن مدرک دیپلم و یا فوق دیپلم کفایت می کند ولی علاقه مندان پس از استخدام باید دوره های آموزشی شامل آموزشهای تئوری و عملی یادگیری کار و شکل ظاهر لکوموتیوها، انواع واگنها و وسایل نقلیه ریلی و مقررات مربوطه را بگذرانند تا دانش آنها به یک سطح استاندارد برسد.

راه آهن کشور برای استخدام راننده قطار یا لوکوموتیوران، از بین داوطلبان دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم (معمولا دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و تجربی و دارای مدرک دیپلم یا فوق دیپلم در رشته های برق و الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک در کلیه گرایش ها و کامپیوتر) استخدام می کند. البته آنها باید در آزمون ورودی، مصاحبه و معاینات پزشکی قبول شوند. پس از قبولی، دوره های آموزشی لوکوموتیورانی شامل آموزشهای تئوری و عملی یادگیری کار و شکل ظاهر لکوموتیوها، انواع واگنهاو وسایل نقلیه ریلی و مقررات مربوطه برای آنها برگزار می شود.
 
لوکوموتیوران ها دارای درجه های مختلفی هستند. در شروع کار پس از گذراندن دوره های آموزشی، کارورز پایه ۳ می شوند. پس از گذراندن درجات کارورزی، درجه های لوکوموتیوران پایه ۳، پایه ۲ و پایه ۱ وجود دارد که هر کدام شرایطی دارد. به عنوان مثال لوکوموتیوران پایه ۲ فقط می تواند قطار باری براند یا به عنوان کمک لوکوموتیوران در قطار مسافری باشد. یا لوکوموتیوران پایه ۳ می تواند راننده قطارهای باری و مسافری باشد.
 

فرصت های شغلی، بازار کار و وضعیت استخدام  راننده قطار

استخدام راننده قطار می تواند در شرکت های راه آهن بین شهری در بخش های مسافربری یا باربری انجام شود. در خصوص بازارکار و میزان استخدام راننده قطار یا لوکوموتیوران در ایران آمار درستی در دسترس نمی باشد ولی بنا بر اعلام مسئولان راه آهن کشور، در حال حاضر این سیستم با کمبود لوکوموتیوران روبرو است. با توجه به این موضوع و نیز تاکید مسئولان بر گسترش خطوط ریلی کشور، شاید بتوان بازارکار خوبی را در آینده برای لوکوموتیورانان پیش بینی کرد.
 

وضعیت استخدام راننده قطار در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام رانندگان قطار بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد ۱درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد۴۹.۳  درصدی داشته  و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی می شود.

 

میزان درآمد راننده قطار ( درآمد لوکوموتیوران)

اطلاعات دقیقی از میزان حقوق و درآمد راننده قطار در کشور در دسترس نمی باشد. لوکوموتیورانی که در استخدام رسمی راه آهن باشد، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند.

 

میزان درآمد لوکوموتیوران در برخی کشورهای جهان 

آمریکا – متوسط درآمد سالانه رانندگان قطار ۴۶.۱۰۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال۲۰۱۰   و مطابق با آخرین آمارهای سال ۲۰۱۳، ۴۵.۰۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه رانندگان قطار ۷۴.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه در این شغل برای کارآموزان بین۲۷.۵۰۰  تا ۳.۵۰۰  دلار، رانندگان آموزش دیده و تازه کار حدود۴۶.۰۰۰  دلار و برای رانندگان با تجربه بین۵۳.۵۰۰  تا۷۳.۰۰۰  دلار می باشد.

مطالب مرتبط

43 نظر

 1. حسین

  با سلام.
  بنده لکوموتیوران هستم.یه توضیحی راجب متن بالا بدم که یه ایراداتی داره.درجه بندی لکوموتیورانارو اشتباه نوشتن.بنده به ترتیب مینویسم
  اول که وارد این شغل بشین کارورز پایه ۳ میشین و وظیفه اش کمک لکوموتیوران مانور در ایستگاهه بعد از چند ماه و گذروندن آزمون کارورز پایه۲ میشین و وظیفش کمک لکوموتیوران قطار باریه و مجددا بعد از چند ماه و گذروندن آزمون میشین کارورز پایه۱ که وظیفش میشه کمک لکوموتیوران مسافریه
  به ترتیب بعد از اون لکوموتیوران پایه۳ که وظیفش مانور در ایستگاهه بعد لکوموتیوران پایه۲ وظیفش راهبری قطار باریه و لکوموتیوران پایه ۱ وظیفش راهبری قطار مسافریه.در ضمن هر درجه از لکوموتیورانی میتونه علاوه بر راهبری درجه خودش راهبری درجات مادون رو هم انجام بده.یعنی کسی که پایه ۱ هست هم میتونه قطار مسافری ببره هم باری ببره هم مانور کنه.

  پاسخ
 2. حسن

  سلام
  شغل لکوموتیورانی خوب است ؛ با کلاس است ؛ باارزش هست ؛ شغل موردعلاقه یتان هست ؛ ولی اگر بخوایم یه کم از بحر نگاه کنیم ؛ می بینیم زیاد خوب نیست ؛ آیا حقوق کم میدن ؟ خیر- آیا برای قبول شدن سخته ؟ خیر- آیا فقط افرادی که محاسنات زیادی دارند مورد قبول است ؟ خیر – پس چی ؟
  زمانی که قبول شدی و آموزش دیدی و درجه گرفتی و برای اولین بار برای آغاز کار مسقر شدی ؛ پس از مدتی بر سر راهت اگر یک انسان باشد که نتواند خود را از مسیر آهنی تو کنار بکشد ؛ و تو هم قادر به ایستادن لکوموتیو نشوی ؛ باید صحنه ای را مشاهده کنی که هیچ وقت در عمرت انتظار نداشتی . پس از روی عشق و حقوق گیری و با کلاس بودن و با شیک بودنو با عظیم بودنو … بودن به یک چیز عاشق نشید؛ با تدبیر عمیق و عالی به یک چیزی روی آورده وعاشق شوید .

  پاسخ
 3. حسن

  سلام وخسته نباشید به محضر تمامی لکوموتیورانان ؛ خدا قوت
  من فقط به خاطر یک چیز به این شغل لکوموتیورانی علاقه مند شدم ؛ وگرنه ؛ مشغول تحصیل در رشته ی مکانیک خودرو و در کار پمپ انژ کتور مشغول هستم ؛
  فقط اینکه لکوموتیوران بشم و در خط مشهد کارکنم ؛ اگرم حقوقی نشد ؛ فقط به عشق امام رضا ع . لکوموتیورانی یعنی این …

  پاسخ
 4. محمد

  سلام
  من کارشناس ارشد آب هستم
  دائما در بیابان هستم و از این حیث زیباییهای شغل لوکوموتیورانی را درک میکنم
  حضور دائمی در بیابانها و کوهستانها واقعا جذاب است بخصوص اینکه موسیقی گلهای تازه هم در دسترست باشد

  پاسخ
 5. صالح

  آرزوم لوکومتیوران شدنه رشته ای تحصیلیم متالورژیه امیدوارم بتونم استخدام شم وبه آرزوم برسم اگه استخدام رسمی باشه این شغل فوق العاده است

  پاسخ
 6. امیر محمود

  سلام بنده یه مشکل قلبی خیلی کوچیک دارم اگه بقیه شرایط استخدام داشته باشم میتونم در این شغل مشغول باشم

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام.اره میتونی اگه بهشون نگی.ولی این کار فشار وحشتناکی به ادم وارد میکنه از بس شب نخوابی داره.

   پاسخ
 7. سجادچاردولی

  سلام خسته نباشید
  من خیلی علاقه به لکوموتیوران شدن دارم امسال هم انتخلب رشته داشتم متاسفانه رشته مکانیک پرشده بود همینطور کامپیوتر حتی خواستم برم برق که از رشته برق وارد لکوموتیورانی بشم نشد گفتن ریاضیت ضعیفه به مشکل میخوری و الان رفتم رشته عمران (ساختمان) کاشکی از این رشته هم میشد وارد این شغل شد
  ولی خب حیف شد من از بچگی تاالان به عشق این شغل درس خوندم ولی الان دیگه شوقی به درس ندارم چون دیگه نمیتونم لکوموتیوران بشم

  یاعلی

  پاسخ
 8. امیر حسین حیدری

  باسلام من عاشق لوکوموتیو هستم اروز میکنم ک یه روزی به این اروزم برسم و یک لوکوموتیو ران حرفه ای شوم امیدوارم بشه که بتونم این شغل رو داشته باشم.

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام.منم اولاش مثه خودت بودم ولی الان بعد از چندسال کار کردن فهمیدم اشتباه میکردم و به درد نمیخوره

   پاسخ
 9. ناشناس

  من یک خانم هستم، خیلی علاقه دارم لوکوموتیوران شوم،کاش یک جایی هم برای خانم ها تو این کار باشه.

  پاسخ
 10. رضا

  باسلام امروز ۶/۶/۹۶هست من لیسانس برق قدرت دارم تو آزمون استخدامی راه آهن شرکت کردم و لوکوموتیورانی رو انتخاب کردم چون بهش علاقه دارم ۲۰روز دیگه امتحانمه تورو خدا برام دعا کنید قبول شم باتشکر رضا از دورود

  پاسخ
 11. سجاد

  سلام و خسته نباشید
  من ۱۶ سالمه و از سن پایین تر که سوار به قطار شدم خیلی علاقه پیدا کردم به این شغل
  من از سن ۱۳ سالگی به شغل لوکوموتیورانی،خیلی،فکر کردم تا الان و حتی گاهی هم شده ک داخل راه اهن شهرمون میرفتم و از لوکوموتیو های اویزون میشدم ک فقط داخلشو بیینم خخخخ
  من چون امسال انتخاب رشته دارم ممنون میشم کمکم کنید تا بدونم از چه رشته ای میتونم راحت وارد بشم؟
  آیا با مدرک فوق دیپلم یا دیپلم مکانیک میشه وارد لوکوموتیورانی شد؟

  ممنون میشم اگه جوابموبدین

  تشکر

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   دوست من سلام. برای اطلاع از شرایط ورود به این شغل می توانید به آگهی های استخدام راننده قطار مترو و راه آهن مراجعه کنید. ولی معمولا برای راننده قطار از دارندگان مدرک فوق دیپلم کامپیوتر، برق و مکانیک استخدام می کنند.

   پاسخ
 12. سجاد

  سلام
  من خیلی لوکوموتیو رانی رو دوست دارم به شدتی که گوشیم پره عکس از لوکوموتیوه
  خیلی دوست دارم به این شغل برسم ایشالا به این شغل برسم
  دست همه لوکوموتیوهارومیبوسم که واقعا خیلی زحمت میکشن

  پاسخ
 13. بهنام

  سلام خدمت عزیزان
  من یه لکوموتیوران پایه دو شرکتی با ۵سال سابقه هستم
  داشتم در مورد مهاجرت به کشور دیگه با این تخصص تحقیق میکردم که به اینجا برخوردم و گفتم جواب سوال برخی از دوستان رو بدم
  امروز۱۷.۱۲.۱۳۹۵
  مدرک مورد نیاز فوق دیپلم برق یا مکانیک و زمان ما کامپیوتر هم قبول کردند
  اگر لیسانس هم دارید مدرک فوق دیپلم رو حتما باید جدا داشته باشید من خودم لیسانس داشتم ولی فوق دیپلمم جدا بود و تو کارت پایان خدمت فوق دیپلم درج شد
  زمان استخدام رو باید در استخدام سراسری راه آهن در رسانه ها یا از خود اداره راه آهن با خبر بشید که البته یه سالی میشه نیروی جدید وارد کار شدند و استخدام بعدی حتما زمان میبره
  حقوق لکوموتیوران داری دو بخش هست
  حکم+کیلومتر طی شده در ماه
  حکم لکو موتیوران رسمی بسته به پایه و سابقه از ۱۵۰۰تا دو میلیون که با کار کرد معقول در ماه کل حقوق +کیلومتراژ حدود ۳تا ۴تومن میشه
  حکم لکوموتیوران شرکتی که از این به بعد هرکی استخدام بشه همینه از ۱۱۰۰تا ۱۴۰۰ و کل حقوق در یافتی در ماه حدود ۲۱۰۰تا ۳میلیون میشه
  حقوق این شغل در ایران نسبت به کاری که انجام میدی واقعا پایینه
  ولی شغل خوبیه مخصوصا در تهران کار بهتره
  استخدام لکوموتیوران باری و مسافری به صورت جداگانه نیست بلکه طبق سابقه و اخذ گواهینامه ها باید همه نو قطار رو راهبری کنید

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام خدمت شما دوست عزیز بنده باداشتن یه مشکل قلبی خیلی کوچیک میتونم با توجه به این که بقیه شرایط داشته باشم در این شغل مشغول بشم

   پاسخ
 14. مجتبی

  سلام خسته نباشین لوکوموتیورانان تو راخدا تو را به جان هر کی دوست دارین کمک کنین تا منم راننده قطار باشم لیسانس عمران دارم واقعا عاشق قطارم.

  پاسخ
 15. مونس

  سلام.من تو حسابداری راه آهن کار می کنم لکوموتیورانان بسته به میزان سرویسی که میرن بین سه تا هفت ملیون البته به میزان حکمشون دریافتی دارن.

  پاسخ
 16. لکوموتیوران

  به نام خدا
  لکوموتیورانم. خدا رو شکر از شغلم راضیم. این کار سختی های خودشو داره ولی به جرآت می تونمم بگم یکی از زیباترین کارهای دنیاست. شغلی با محیطی کاملاً مردونه و شاد. ساعت های کاری فشرده و دوری از خانواده یه کم اذیت می کنه ولی اگه خانواده آدم باهاش کنار بیان خیلی مشکل ساز نیست. کمبود لکوموتیوران تقریباً در تمام نواحی کشور وجود داره. لکوموتیوران ها از امنیت شغلی بالایی برخوردارن و یه کلاس خاص بین سایر مشاغل راه آهن دارن. تقریباً میشه گفت از لحاظ سطح معلومات اونا در بین سایر دوستان راه آهنی سرآمد هستن. توی راه آهن هیچ کی حقوق واقعیشو دریافت نمی کنه، حتی لکوموتیوران ها که سطح درآمدشون از سایرین بیشتره. لوکوموتیوران ها برای ارتقاهای شغلی شون عموماً مصائب زیادی رو تحمل می کنن و تقریباً همیشه در حال مطالعه هستن. فرایند یادگیری برای یه لکوموتیوران تمومی نداره، و این پرسه از بدو استخدام تا بازنشستگی ادامه داره.
  این کار یه عشقه، به تموم بچه های راه آهن، خصوصاً همکارای عزیزم خسته نباشید می گم.
  به امید روزی که سختی کار برای ما محاسبه بشه و حقوق واقعی این شغل در کشور داده بشه.

  پاسخ
  1. حمید نظری

   سلام خدمت شما .لکوموتیو ران.عزیز. خسته نباشید…من خیلی علاقه ی زیادی به رانندگی لکوموتیو را دارم…و مکانیک موتور دیزل جی ام شاغل در راه اهن..هستم..لطفا اگه ممکنه. راهنمایی بفرمایید از کجا باید شروع کنم…سپاسگزارم.

   پاسخ
 17. محمد

  سلام من قصد دارم لیسانس برق بگیرم چون ریاضیم یکم ضعیفه بهم گفتن برق زیاد ریاضی نمیخواد بخاطر همون تصمیم گرفتم برق بخونم و لسیانس بگیرم و دلم میخواد راننده قطار مسافری باشم و تز شما خواهش میکنم یه حدودی در باره حقوقش بگین ببینم درامد خوبی داره یا ن تورو خدا حدودی بگین حقوقش در ماه چقده و اینکه ایا با لیسانس برق میشه راننده قطار مسافری بشم ایا واقها کفایت میکنه؟؟؟حقوق برام مهمه حدودی بگین با تشکر

  پاسخ
 18. رضا

  لکومتیورانی اخرشه همشون خسته نباشن دمشون گرم فقط دم ایستگاهها اگه میشه بوق نزنن چون مسافرهای نزدیک به واگنشون بیخواب میشن

  پاسخ
  1. سجاد

   سلام
   بستگی به حکم و کیلومتر طی شده داره.
   حقوق پایه دو میلیون هست
   و حقوق باحکمی که دارن سه تا هفت میلیون تومن هستش

   پاسخ
 19. مهدی

  سلام من شغل لوکومتیورانی را دست دارم اگه حقوق هم ندن بازم میرم خدایا کمک کن تا در این به این شغل برسم اومید وارم شما هم برسید

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.