وضعیت استخدام و درآمد دامپزشک

وضعیت استخدام و درآمد دامپزشک

مهارت و دانش مورد نیازشغل دامپزشک

 • علاقه زیاد به حیوانات و سلامت آنها – شاید از مهمترین ویژگی های یک دامپزشک خوب، علاقه مندی به حیوانات باشد زیرا در غیر این صورت امکان موفقیت زیاد در این شغل کمتر می شود.

 • داشتن اطلاعات علمی خوب در مورد حیوانات

 • توانایی کار در ساعات طولانی و نامنظم – زیرا گاهی ممکن است برای معالجه بیماری یک گاوداری یا مرغ داری یا هر مرکز دیگر نگهداری حیوانات ناچار باشد ساعات طولانی بدون وقفه کار کند.

 • داشتن توانایی جسمی، مهارت های عملی و قدرت مشاهده خوب – گاهی اوقات برای معاینه حیوانات بزرگی مثل اسب و گاو داشتن توانایی جسمی مناسب به دامپزشک کمک می کند.

 • توانایی تصمیم گیری –  همچون پزشکان توانایی تصمیم گیری از مهارت های مورد نیاز برای درمان مناسب حیوانات بیمار است.

 • داشتن روش دلسوزانه و صبورانه در برخورد با صاحبان حیوانات – زیرا در بسیاری از مواقع صاحبان حیوانات نسبت به حیوان دست آموز خود احساس دلبستگی زیاد پیدا می کنند و در هنگام معالجه و درمان باید به این نکته توجه زیادی داشت.

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل دامپزشکی

فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی می توانند وارد این شغل شوند. اگر چه به صورت سنتی در خیلی از شهرستان ها و روستاها افرادی به صورت تجربی کار معالجه و درمان حیوانات را انجام می دهند ولی برای کسب مجوز تجویز دارو و تعامل با سازمان های نظارتی و مسئول دارا بودن مدرک دانشگاهی در رشته دامپزشکی الزامی است.

 

بازارکار دامپزشکی و  وضعیت استخدام دامپزشک

استخدام دامپزشک در اماکن متعددی انجام می شود؛ شما به عنوان دامپزشک می توانید در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانهای وابسته به دستگاههای دولتی، انستیتو پاستور، انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی، موسسه سرم و واکسن سازی رازی و یا سازمان دامپزشکی کشور استخدام شوید.
 
البته در حال حاضر باید بیشتر در بخش خصوصی به دنبال کار باشید چرا که رونق استخدام دامپزشک در این بخش بیشتر است!

شما گاهی مسئول بررسی بهداشت و رعایت استانداردها در باغ وحش ها، مغازه های فروش حیوانات خانگی، اصطبل ها، بازارهای فروش حیوانات و… خواهید بود. دامپزشک در بخش های مختلف می تواند کار کند. برخی از آنها که در حوزه سلامت عمومی فعالیت دارند مسئول پیشگیری و کنترل بیماری های دام هستند. برخی دیگر که در صنعت هستند، مسئول آزمایش و نظارت بر تولید دارو، محصولات شیمیایی و بیولوژیکی مربوط به حیوانات هستند.
 
همچنین یک دامپزشک می تواند با موافقت مراجع دولتی نسبت به تأسیس مطب، داروخانه دامپزشکی، آزمایشگاه دامپزشکی و یا مرکز واکسیناسیون دام و طیور اقدام نمایند.

برخی مشکلات شغل دامپزشکی در ایران

 • دامپزشکی در بسیاری از کشورها جزو مشاغل سخت به حساب می آید ولی در ایران این گونه نیست.

 • یک دامپزشک با مشکلات و خطرات زیادی از جمله کار در محیط های روستایی و عشایری بویژه در مناطق صعب العبور، فعالیت در کشتارگاه های دام و طیور، ضرب خوردگی از حیوانات در هنگام واکسیناسیون و روبرو است که متاسفانه از سوی مسئولین توجه ویژه ای صورت نمی گیرد.

 • علیرغم بسیار مهم و با ارزش بودن این شغل، در ایران به اندازه پزشکی و دندانپزشکی به آن اهمیت داده نمی شود. درآمد دامپزشکان در مقایسه با درآمد این دو گروه، کمتر می باشد.

در سالهای اخیر با افزایش شمار فارغالتحصیلان دامپزشکی در بخش دولتی وضعیت بازار کار در این حوزه کاملاً اشباع شده است و فارغالتحصیلان برای اشتغال در این بخش با مشکلات زیادی روبرو هستند اما کار در بخش خصوصی خیلی گسترده است و جای کار بیشتری وجود دارد و کشور نیز باید به سمت تعریف مشاغل جدید در این بخش حرکت کند. البته به این نکته هم باید اشاره کرد که هر چقدر از پایتخت دورتر می‏ شویم کمتر بخش خصوصی سرمایهگذاری کرده است و این میزان در شهرهای مختلف تفاوت دارد. در بعضی از شهرها ما دامپزشک بیکار نداریم و برعکس در شهر دیگری به شدت با نیروی دامپزشک بیکار مواجهیم.

همچنین در سالهای اخیر همچون سایر رشته ها و مشاغل، میزان ورود دختران به این رشته بسیار افزایش پیدا کرده است. اما در دامپزشکی با توجه به گوناگونی فعالیت، زمینه کار زنان متفاوت است. بخش دامهای کوچک قسمتی از کار دامپزشک را تشکیل می‏ دهد. بسیاری از زنان دامپزشک فعال این حرفه در قسمت علوم آزمایشگاهی و دارویی مشغول به کار هستند.

 

وضعیت استخدام دامپزشک در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام دامپزشکان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، رشد ۳۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل  رشد ۲۲ درصدی داشته و رشد زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

 

میزان درآمد دامپزشک

اطلاعات دقیقی از میزان درآمد دامپزشک در کشور در دسترس نمی باشد. درآمد آنها با توجه به محل کارشان متفاوت است. دامپزشکانی که در استخدام دولت هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمان کشوری حقوق دریافت می کنند. البته درآمد دامپزشک در بخش خصوصی وضعیت متفاوتی دارد. برخی در کلینیک های دامپزشکی در شهرها درآمد بسیار خوبی دارند و برخی نیز در مراکز دامپزشکی خارج از شهرها -علیرغم سختی کار زیاد- درآمدهای کمی کسب می کنند.

 

درآمد دامپزشک در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۸۲.۰۴۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۳.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه دامپزشکان ۷۹.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه در این شغل برای افراد تازه کار حدود ۴۶.۰۰۰ دلار ، برای افراد با تجربه  ۷۳.۰۰۰ دلار و برای  افراد ارشد ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی از جمله دامپزشکی، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

106 نظر

 1. امیر

  خداییش چند نفر اومدن اینجا همش میگن رشته بدیه درامد نداره نیاید
  بزرگوار همه رشته ها با درامد کم شروع میشه و به بالا میرسه شما الان جات راحته میخوای جلوی بقیه رو بگیری این رشته نیان که جای شما ناراحت نباشه کارتون هم خیلی زشته
  اتفاقا این رشته شدیدا درامد داره تنها بدیش اینه که اندازه یک پزشک درس میخونی اما جایگاه اجتماعی یک پزشک رو نداری که اونم واقعا منطقیه

  پاسخ
 2. دکتر یحیایی

  ما هم به حرفهای دیگران گوش نکردیم و اومدیم داخل این رشته و فقط به فکر این بودیم که دکتر بشیم اما الان با این سختی و هزینه بیکار هستم کاش نمیخوندم این رشته رو

  پاسخ
 3. دکتر رمضانی

  بعد از ۵ سال که درسم تمام شده الان تو یه کشتارگاه مثل یه کارگر کار میکنم با ماهی ۱۸۰۰ و هر دفعه هم تهدید به اخراج میشم

  پاسخ
 4. Kiana

  سلام من۱۶ به رشته دامپزشکی خیلی علاقه دارم و از زمانی که راهنمایی بودم به خودم قول دادم که این رشترو دنبال کنم ولی این یه سال فهمیدم که شرایط خارج رفتن برای ادامه این رشته رو دارم و ۲ سال دیگه ترجیحا یا به اتریش یا آلمان برای تحصیل میرم میخواستم اگه کسی اطلاعات کامل در مورد وضعیت دامپزشکی در اونجا رو داره بگه آیا می ارزه که ۶ سال این رشترو اونجا ادامه بدم یا برم رشته پزشکی رو بخونم

  پاسخ
  1. آرش

   دامپزشکی در اونجا بسیار با ارزشتر از ایران هست به شرطی که اونجا اقامت کنید و فقط برا تحصیل نرید برگشتتون به ایران در این صورت اشتباه خواهد بود رشته بسیار سختی هست حتی از پزشکی و خطراتی شامل حال خودتون همیشه هست برعکس پزشکی که ریسک و خطرات شامل مریض و کلا تحصیل تو این ریشته رو بهتون پیشنهاد نمی کنم شاید باورتون نشه ولی دامپزشک ها جز اصلی ترین ستون سلامتی جامعه به حساب میان ولی با کمترین حقوق و احترام اگه آیند براتون مهمه به هیچ وج سراغ این رشته نرید

   پاسخ
 5. زهرا

  من خودم امسال میخوام برم رشته دامپزشکی دانشگاه علوم تحقیقات تهران…
  به نظر من هر رشته ای سختی های خودشو داره و اگه بخوایم پیشرفت کنیم باید تا جایی که میشه تلاش کنیم و اگر نه توی همه ی رشته ها آدمای بیکار زیاده ولی آدمای موفق هم هستن .اگه انقدر خوب درس بخونی و در طی دانشگاه به عنوان کار آموز یا هرچی بری کار یادبگیری دلیلی برای موفق نشدن وجود نداره هرچند خیلی سخت هم باشه اما بالاخره به اون مقام و درآمدی که میخوای میرسی.

  پاسخ
  1. احمد

   سلام میخواستم بدونم که باز کردن داروخانه دام پزشکی بازار کارش چجوریه مجوزو از کجاباید گرفت وچهگونه است درامد ومزایاش رو بگید ممنون میشم .
   باصرفه اس یانه راهنمایی کنید.

   پاسخ
 6. دانشجوی دکتری دامپزشکی

  سلام
  چرا اینقدر جو منفی به کنکوری ها می دهید؟؟؟
  اگر شما به خاطر عدم علاقه و صرفا به اسم دکتری به دامپزشکی آمده اید ، حق تان است که بیکار باشید!!
  چشمتان را باز کنید
  همه ما یک رد پایی در روستاهایمان داریم
  چه ایرادی دارد اگر یک دکتر دامپزشک به روستا برود و یک دامداری با استفاده از زیر ساخت های خانوادگی اش راه اندازی کند !؟؟
  می دانید اگر یک دامپزشک مقیم در یک روستا باشید ، حداقل روزانه چند نوبت ویزیت خواهید داشت؟
  در منطقه ما با سرانه هر روستا قریب به ۸۰۰۰ راس دام ، ۴ روستای اطراف ۳۲۰۰۰ دام دارند که اگر ماهیانه فقط ۱ درصد از این دامها بیمار شوند خواهیم داشت:
  ۳۲.۰۰۰/۱۰۰=۳۲۰
  و اگر حق درمان هر دام را در حداقل شرایط ۳۰.۰۰۰ تومان در نظر بگیریم خواهیم داشت:
  ۳۲۰*۳۰۰۰۰=۹.۶۰۰.۰۰۰
  تازه این جدای از درآمد دامداری خودتان است که اگر با عرضه باشید و بتوانید علم خود را به کار ببرید ، با راندمان ۳ برابر دیگر دامداران فعالیت خواهید کرد و تلفات حداقلی نیز خواهید داشت !
  دو دو تا چهار تا !
  اگر فکر پشت میز نشینی با دکترای تان هستید باید بدانید که پشت میز نشینی و مدیریت ها فقط و فقط به دانشجویانی می رسد که در زمان دانشجویی ، کار تحقیقاتی و دانشگاهی انجام می دهند ، دانشجویان دانشگاههای برتر که نمرات بالایی دارند و همچنین خیز تخصص گرفته اند و مقاله نویسی بلدند!مثلا در دانشگاه آزاد یک نگاه بیندازید ، اکثر دکتری های شاغل در کادر اداری دانشگاه ، فارغ التحصیلان دانشگاههای آزاد تهران و بالاخص علوم و تحقیقات هستند.
  بیدار شوید !
  دامپزشکی یعنی عشق
  یعنی با لباس مشمئی (ضدآب) و چکمه وارد طویله گاو در حال زایمان شوید و گوساله ای که در حال مرگ است را نجات دهید
  یعنی سگی که به خاطر عفونت در معرض از دست دهی عضو است را نجات دهید
  یعنی خوشحالی دامداری که با راهنمایی های شما ، گوسفندانش ۲ قلو زاییده اند
  دامپزشکی یعنی اینها !
  حواستان باشد
  پزشکی هم راحت نیست
  بالای بستر بیمار در حال مرگ می روید
  بیماری که خونریزی اکتیو دارد و در حال مهار خونریزی کل هیکل شما خونی می شود !!!!!!!
  بیماری که ممکن است در حال احتضار(مرگ) و در زمانی که شما مشغول احیای قلبی ریوی هستیدکنترل خودش را از دست بدهد و به روی شما ادرار کند!
  شما در پزشکی عمومی ماهی ۱۰ شب و در تخصص تا ماهیانه ۱۹ شب باید شیفت باشید ، شیفت هایی که صبح هایش سرکلاسید و فقط ماهیانه ۵۰۰.۰۰۰ تا ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان دریافت می کنید!!!!!!
  تنبلی ، دانشگاه درپیت ، نمرات ضعیف ، عدم انجام کار پژوهشی و و و بی عرضگی خودمان را به خیک دامپزشکی نبندیم!
  ارادتمند
  دکتر بعد از این!

  پاسخ
 7. دامپزشک ایران!!!

  کار دولتی برا دامپزشکی،اونم اگه آزمون استخدامی قبول شی باید پارتی داشته باشی که تو مصاحبش قبول شی،اگرم اینا همه رو هم قبول شی حداقل یک سال طول میکشه تا بری سر کار.
  برا مطب هم کلی سنگ میندازن جلو پات و اگرم تو اداره دامپزشکی پارتی نداشته باشی بهت مجوز نمیدن.
  برای طرح تو مناطق محروم هم میشه سه سال رفت با حقوق ماهی یک میلیون و سیصد
  من برا اینکارا همه پا پیش گذاشتم و اینم نتیجشونه که خدمتتون گفتم.الانم بیکارم
  به تازگی هم رفتم تو یه قسمت(دامداری) که زیر نظر دولته و تازه داره راه میفته و شاید چندین میلیارد سرمایه گذاری کردن براش،وقتی موقع بستن قرارداد شد گفتن حقوقش ماهی یک و چهارصده.یعنی اندازه یه حقوق کارگر ساده و بدون تحصیلات،کارشم خیلی سخت بود که موقع قرداد بستن پاشدم و رفتم
  مشکل دامپزشکی اینجاست که زیر نظر اداره جهادکشاورزیه و چون کار برای دامپزشک تو ایران کمه،هرجا که بخوای بری کار کنی از این موضوع کمبود کار برای دامپزشک میخوان سو استفاده کنن و حقوق کم بهت بدن

  پاسخ
 8. حامد

  من خودم پنج سال هستش فارغ التحصیل دامپزشکی هستم,اگر خوب درس بخونید و علاقه داشته باشید مطمئن باشید این رشته هم از نظر مالی وهم از نظر اجتماعی رشته خیلی خوبیه من الان خودم در یک شرکت پخش واکسن های دامی کار میکنم و حدودا ماهی ۱۰الی۱۱ میلیون دارم.

  پاسخ
 9. دکترا دامپزشکی

  دوست عزیز من چندین ساله به عنوان دامپزشک فعالیت دارم تو کلینیک ها و در روستاها با کلی سختی کار با حیوانات و شئن پایین دامپزشک و حقوق کمتر ۲ میلیون واقن نمی ارزه ۸ سال عمر زندگیتو بزاری بیای رشته دامپزشکی پیشنهاد من به کنکوریا اینه که اگر رفتن لیسانس رشته های پیراپزشکی یا پرستاری بگیرن باز خیلی بهتره ماهی حداقل پنج میلیون دستشونو میگیره دامپزشکی نه استخدام زیادی داره نه خقوق نه بازار کار مثخرتم میکنن عمرتونو حدر ندین

  پاسخ
 10. MHZ

  یه طوری درباره دام حرف می زنید که انگار ۶ سال معتاد می شدین بهتر بود تا دام می خوندین
  نه عزیز این حرفا نیست من خودم ۲ ترم دام ازاد تبریز خوندم بعد کنکور دادم حقیقتش دندون می خواستم ولی کنکور انقدر دست توش زیاده وتغییر داره که نمی شه پیش بینی کرد خلاصه اخرش همون دام شد ولی دولتی چمران
  کلا دولتی یه دنیای دیگس تازه داییم هم المانه میگه دام پزشکا اینجا کولاک میکنن
  فکر کردین فقط دام که تو ایران وضعش خرابه همه ی رشته ها همین طور اند ازبس اشباح شدن همون دندون پزشکی هم بخای مطب بزنی تو شهر بت نمی دن اگر هم بدن ۱ میلیارد باید بذاری کنار تو روستا هم که زیاد در نمی ارن تازه موادشم خیلی گرونه و کمیاب در کل همه رشته ها مشکلاتی دارن ولی اگه خاص باشی سردست می برنت

  پاسخ
  1. دکتر یوسفی

   اگه دامپزشکی خوب هست چرا دندانپزشکی امتحان دادی؟هر وقت درست تمام شد و کاری بدست آوردی بیا بگو کار هست اگه بتونی کاری گیر بیاری باید با درآمد کم کار کنی چون دامپزشکی اصلا درآمدی نداره

   پاسخ
   1. mhz

    شما راست میگی دکتر دام در اولویت سومم بود ولی در کل تمام حرفم این بود که همه ی رشته ها مشکلات دارن تاز امسالم فهمیدم ظرفیت پذیرش دام رو نصف کرد از گفته ی خودم که دام ازاد وسراسری فرق دارن پشیمونم هیچ فرقی بینشون نیست

    پاسخ
 11. دکترا دامپزشکی

  دامپزشک ۸ سال عمرت تلف میشه آخرشم استخدام بشی یا نه فوقش یکی دو میلیون حقوق واقن خجالت آوره انوقت پرستاری با لیسانس و دوسال درس ماهی پنج میلیون به بالا اصن نیایید دامپزشکی من پشیمونم محتاج نون شبم درآمدی نداره عمرمو حدر دادم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. شما می توانید در کلینیک ها و مراکز دامپزشکی استخدام شوید که این احتیاج به سرمایه ندارد. اگر بخواهید خودتان کسب و کاری راه اندازی کنید یا کلینیک بزنید نیاز به سرمایه دارید.

   پاسخ
 12. احسان-کرج

  سلام، من امسال کنکور دادم رتبه م حدود ۹۰۰۰ شد. دامپزشکی دانشگاههایی مثل سمنان،مشهد و… میتونم بخونم ولی الان تقریبا هیچی راجع به بازار کارش نمیدونم! واقعا موندم برم یا نه، طبیعتا نیاز من به شغل با نیاز یه خانوم فرق میکنه!! خواهش میکنم یه دامپزشک محترم به من پاسخ بده که درآمد این کار چطوره. وضع مالیم هم خوبه میتونم سرمایه اولیه داشته باشم ، تنها مشکل من تامین زندگی و میزان درآمدشه. مرسی

  پاسخ
  1. دکتر نصرتی

   سلام آقا احسان اگر علاقه داری و سرمایه داری رشته پول سازیه و درضمن درآمد در دامپزشکی خیلی به هوش واستعداد آدما بستگی داره.

   پاسخ
  2. دامپزشک

   با سلام .من دامپزشک هستم به نظرم برو پرستاری یا فیزیو تراپی.اگه دامپزشکی بری عمرتو تلف کردی.اگه پول داری. در اینده میتونی ی مرغداری بزنی و ی دکتر دامپزشک برای تو کار کنه.اول اشتغال زایی کردی دوم درامد بیشتری نصیبت میشه.اما اگه می خوای فقط به شما اقای دکتر بگن بیا دامپزشکی!!!!!!اگه کسی این راهنمایی قبل دامپزشک شدنم به من میگفت هرگز دامپزشک نمیشدم.اگر دانشگاه ازاد دامپزشکی بری بزرگترین اشتباه زندگیت کردی.متاسفم که یک مدرک دکتری دامپزشکی درامد ۱.۵۰۰ به زحمت به دست میاد.خودم الان بیکارم دنبال کار میگردم.

   پاسخ
 13. دامپزشک 93

  متاسفانه رشتهی دامپزشکی برای یک عده ی معدودی پولساز هست …..بقیه از همه زحمتهایی ک میکشن ماهی یکی دو میلیون تومن پول عایدشون میشه

  پاسخ
 14. تکنیسین دامپزشکی

  دامپزشکی رشته خیلی پول زایی هستش ولی حیف که من نتونستم دکتر دامپزشک بشم وحالا کاردان دامپزشکم وزیر نظر یک دکتری که درآمد خیلی خوبی داره دارم کار میکنم.

  پاسخ
 15. دکترنادری

  بنده ۸سال مطب دامپزشکی دارم به افرادی که میخوان این رشته رو انتخاب کنم توصیه میکنم این رشته رو با عشق دنبال کنن وسعی کنن در زمینه های طب عمومی وداروها خودشون رو قوی کنن در مورد درآمد باید بگم که خوبه ولی اگه سرمایه اولیه کافی داشته باشین خیلی خوبه و دوستانی از من که سرمایه اولیه داشتن الان درآمد کلانی دارند.

  پاسخ
 16. دکتر مرندی

  دوستان بنده به عنوان دامپزشک شاغل درچندین بیمارستان دامپزشکی تهران باید این نکته رو اضافه کنم که درآمد دامپزشکان بسیار متفاوت هستش یک سری از دوستانم برحسب توانی که دارند درآمد های میلیونی دارند به طور میانگین ماهی ۶۰ الی ۷۰ میلیون وهستن دوستانی که به ماهی ۴ الی ۵ میلیون هم راضی هستن .

  پاسخ
 17. مهدی

  سلام به همه دوستان عزیز
  منم خودم فارغ التحصیل این رشته ام ولی متاسفانه تو این رشته کار پیدا کردن آسون نیست. باید اولا علمت زیاد باشه دوما تجربه کار داشته باشی و سوما مردم بشناسنت تا بتونی کار داشته باشی. مثلا دامپزشکی که میخواد تو زمینه طیور فعالیت کنه مرغدار وقتی میاد دنبالش که تو اون منطقه حداقل جزء یکی دو نفر دامپزشکای مطرح طیور باشه
  یا دامپزشکی که میخواد تو زمینه حیوانات خانگی کار کنه یا باید بره تو کلینیک کسی دیگه کار کنه که خیلی درآمدی حاصل نمیشه یا خودش کلینیک بزنه که خوب سرمایه زیادی میخواد و گرفتن جوازش هم سخته
  اونایی که میرن تو مطب یه دامپزشک و میبینن در آمدش خوبه یادتون باشه اونا قدیمین و اکثر مشتریاشون ثابتن یعنی اگه حتی درب مطبشم رو هم ببنده بهش زنگ میزنن
  خلاصه دامپزشکی رشته ایی نیست که بهتون حال بده، باید خیلی خیلی خودتون رو اذیت کنید تا به پولش برسی ،خونوادتونم همش نگرانتون میشن که رشته خوبی نرفتی و اشتباه کردی

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.