وضعیت استخدام و حقوق کارشناس آزمایشگاه

وضعیت استخدام و حقوق کارشناس آزمایشگاه

وضعیت بازار کار و استخدام کارشناس آزمایشگاه

کارشناس آزمایشگاه می تواند در آزمایشگاه های تشخیص طبی، بیمارستان ها، پزشکی قانونی، مراکز تحقیقاتی، سازمان انتقال خون، آزمایشگاه های صنایع غذایی و دارویی و … مشغول به کار شود.

در صورت داشتن مدرک دکترای علوم آزمایشگاهی ، فرد می تواند به تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بپردازد. همچنین می تواند به طور شخصی آزمایشگاه تاسیس کند و یا در آزمایشگاه های دیگر به عنوان مسئول فنی مشغول به کار شود. اطلاعات بیشتر در مورد راه اندازی آزمایشگاه را از لینک زیر دریافت کنید :
 
شرایط و ضوابط تاسیس آزمایشگاه تشخیص طبی
 
کارشناس آزمایشگاه یکی از مشاغل مهم و پرکاربرد حوزه علوم پزشکی است. از آنجا که بهداشت و سلامت در کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از امور مرتبط با آن مانند شناخت انواع بیماری ها و راه های مبارزه و جلوگیری از شیوع آنها به کمک علوم آزمایشگاهی صورت می گیرد، بازار کار مناسبی در کشور برای کارشناسان آزمایشگاه وجود دارد. البته این بازارکار در شهرهای مختلف و نوع آزمایشگاه (تشخیص طبی، تحقیقاتی و …) متفاوت می باشد.

 

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام کارشناسان آزمایشگاه بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۱۵  درصدی و برای متخصصان آزمایشگاه (افراد دارای مدارک عالی) رشد ۱۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.
 
 

میزان درآمد کارشناس آزمایشگاه

اطلاعات دقیقی از میزان حقوق و درآمد کارشناس آزمایشگاه در کشور در دسترس نمی باشد. علوم آزمایشگاهی یکی از حوزه های پزشکی است که از وضعیت مناسبی در کشور برخوردار می باشد. کارشناسان آزمایشگاه که در بخش دولتی استخدام می شوند، مطابق با مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. کارشناسان آزمایشگاه که در بخش خصوصی هستند، با توجه به میزان تجربه، توانایی و نوع توافقی که با کارفرمای خود می کنند، درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی هم که با داشتن مدرک دکترا، آزمایشگاه تاسیس می کنند، درآمدهای خوبی خواهند داشت.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا - متوسط درآمد سالانه کارشناس آزمایشگاه۳۶,۲۸۰  دلار و متخصص آزمایشگاه (افراد دارای مدارک عالی) ۵۶,۱۳۰ دلار ( برای همه مشاغل۳۳,۸۴۰  دلار ) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، درآمد سالانه کارشناس آزمایشگاه ۳۷,۲۰۰ دلار و متخصص آزمایشگاه (افراد دارای مدارک عالی) ۵۷,۶۰۰ دلار بوده است.

انگلستان –  متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار۲۰.۵۰۰  تا۲۸.۰۰۰  دلار، افراد با تجربه بین۳۰.۵۰۰  تا۳۸.۰۰۰ دلار و برای ناظران و مدیران آزمایشگاه ها بین۴۶.۰۰۰  تا۶۱.۰۰۰  دلار می باشد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی از جمله علوم آزمایشگاهی، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

مطالب مرتبط