استخدام حسابدار پاره وقت

استخدام حسابدار پاره وقت

چه مدتی است که کار حسابداری انجام می دهید؟ یا اینکه هنوز دانشجو هستید و وارد بازار کار نشده اید؟ در هر صورت احتمالا در مورد بازار کار حسابداری تا به حال، هم شنیده اید و هم با دوستان و یا همکاران خود صحبت کرده اید. در این صورت حتما با واژه ” استخدام حسابدار پاره وقت ” برخورد داشته اید. واژه ای که در سال های اخیر بیش از گذشته به گوش می رسد و هم کارفرمایان و هم کارجویان متقاضی آن افزایش یافته است.

لیست آموزشگاه های حسابداری

 

چرا کار پاره وقت

در مقابل کار تمام وقت ، معمولا کار پاره وقت یا نیمه وقت مطرح است. آن چیزی که امروزه متقاضیان و علاقه مندان بیشتری از قبل پیدا کرده است. شاید به این علت که افراد تمایل ندارند تمامی وقت مفید خود را در روز در محل کار صرف کنند و مابقی آن هم در ترافیک خیابان ها و در حال رفت و آمد به محل کار و منزل باشند. و یا اینکه روز به روز به جمعیت خانم های شاغل افزوده می شود و خانم ها هم به دلیل داشتن وظایف دیگر از جمله نگهداری از فرزندان و انجام کارهای خانه، تمایل بیشتری برای انجام کارهای نیمه وقت دارند.

از سوی دیگر، کار پاره وقت استقلال بیشتری به شخص داده و او می تواند، خود برای ایام هفته اش برنامه ریزی کند ، ضمن اینکه در ساعات دیگری که وقت آزاد دارد می تواند به کار در شرکت یا شغل دیگری بپردازد و به اینگونه هم امنیت شغلی خود را بیشتر حفظ می کند و هم اینکه تنوع بیشتری در کار خود ایجاد کرده است.

تمامی مزایای فوق برای یک حسابدار، نیز قابل ذکر است چه بسا که در حسابداری انجام کار پاره وقت نسبت به خیلی دیگر از شغل ها امکان پذیرتر است. بسیاری از شرکت ها آنقدر کوچک هستند و یا حجم کاری کمی دارند که نیاز به استخدام یک نفر حسابدار تمام وقت ندارند و اگر یک کارشناس مالی بتواند با چند ساعت یا چند روز مراجعه در هفته کار حسابداری آنها را انجام دهد، آنها نیز از این موضوع استقبال می کنند و برایشان خوشایند است که دردر مقابل پرداخت دستمزد کمتری ، کارشان به خوبی انجام شود.

درآمد حسابدار پاره وقت

تا کنون هیچ آماری از اینکه حسابدار تمام وقت درآمد بیشتری دارد یا حسابدار پاره وقت ، منتشر نشده است. بر اساس اظهارات خود حسابداران، این موضوع کاملا به خود شخص بستگی دارد. یعنی اگر فرض کنیم دو نفر حسابدار با سابقه کاری و تحصیلات یکسان در مثلا در اصفهان ، یکی از آنها به صور تمام وقت مشغول به کار است و دیگری همزمان به ۳ شرکت خدمات حسابداری ارائه می دهد، حال به نظر شما کدام یک درآمد بیشتری دارد؟  واقعا هیچ نظری نمی توان داد چون ممکن است درآمد حسابدار دوم با اینکه به سه شرکت خدمات ارائه می دهد از نفر اول که تنها در یک شرکت کار می کند، کمتر باشد. درآمد حسابداران به عوامل متعددی بستگی دارد. سطح تخصص و مهارت های حرفه ای فرد، سطح مهارت های عمومی، نوع شرکتی که در آن کار می کند، سابقه کار و نوع شرکت هایی که قبلا کار کارده و نیز توان مذاکره و روابط عمومی فرد در زمان مصاحبه استخدامی یا زمان انعقاد قرارداد با کارفرما.

وضعیت استخدام حسابدار پاره وقت در تهران و سایر شهرها

تعداد شرکت های خصوص در تهران و کلان شهرهای دیگر کشور همچون مشهد، اصفهان و تبریز بسیار بیشتر از شهرهای کوچک است و لذا تقاضای بیشتری برای استخدام حسابدار وجود دارد. ضمن اینکه، حجم شرکت ها و کسب و کارها در تهران نیز بسیار بیشتر از سایر کلان شهرهای دیگر کشور است. به همین ترتیب تعداد عرضه و تقاضای شغل به صورت تمام وقت یا نیمه وقت نیز در این شهر بیشتر است.

علاوه بر حجم بالای کسب و کارها در تهران، مسافت های طولانی و ترافیک سنگین خیابانها، سکونت بخشی از نیروی کار در شهرها و شهرک های اطراف تهران و چند عامل دیگر سبب شده است تمایل کارفرمایان و کارجویان برای همکاری پاره وقت بیشتر از گذشته باشد.

همچنین علی رغم ازدیاد نیروی انسانی تحصیلکرده و دارای مدرک، اما تعداد افراد متبحر و متعهد زیاد نیست و باعث می شود برخی از کارفرمایان ترجیح دهند به جای استخدام تمام وقت یک کارشناس مالی غیر متبحر و کم تجربه، از خدمات پاره وقت یک کارشناس مالی خبره و با تجربه استفاده کنند. در نتیجه می توان چنین ارزیابی کرد که تقاضای استفاده از خدمات حسابداران پاره وقت به مرور زمان در تهران و سایر شهرها در حال افزایش است.

کارجو : آیا کار حسابداری پاره وقت برای من مناسب است ؟

اگر شما یک حسابدار با تجربه و دارای مهارت کافی در انجام کارهای اصلی مالی یک شرکت / کسب و کار هستید ، اگر علاقه به استقلال بیشتری در کار خود دارید ، اگر تمایل دارید تنها بخشی از روزهای هفته کار کنید و روزهای دیگر را استراحت کرده یا به کار دیگری بپردازید و اگر شبکه ارتباطی مناسبی دارید که برای خود کار مناسب پیدا کنید ، کار حسابداری پاره وقت بسیار برای شما مناسب است.

اما اگر هنوز مهارت و تجربه کاری کافی ندارید، اعتماد به نفس شما پایین است، هنوز توان کافی برای مذاکره و انعقاد قرارداد کاری با کارفرما ندارید و همچنین اگر تمایلی به ریسک کردن ندارید و آرامش و نظم شغلی را بیشتر ترجیح می دهید، کار پاره وقت شاید برای شما گزینه مناسبی نباشد.  

همچنین نوع شخصیت شما از عوامل تأثیر گذار بر انتخاب های شغلی شما می باشد. بعضی از افراد تمایل زیادی به استقلال شغلی دارند، ریسک پذیرند و از انجام کارهای یکنواخت خوشحال نمی شوند اما بعضی دیگر، علاقه مند به انجام کارهای تکراری و ساختارمند هستند و از غیرقابل پیش بینی بودن وظایف دوری می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آشنایی با انواع تیپ های شخصیتی و شخصیت های مناسب حسابداری اینجا کلیک کند.

کارفرما : آیا استخدام حسابدار به صورت پاره وقت برای من (شرکت من) مناسب است؟

اگر حجم کار شرکت شما پایین است و یک حسابدار پاره وقت می تواند کار شما را انجام دهد ، اگر فضای کاری شما کوچک است و کاهش تعداد کارمندان به شما کمک می کند ، اگر نمی خواهید خود را درگیر استخدام یک نیروی تمام وقت کم تجربه کنید و اگر به دنبال کاهش هزینه های نیروی انسانی خود هستید، استخدام حسابدار پاره وقت می تواند راهکار مناسبی برای شما باشد.

مزایای استخدام حسابدار پاره وقت

آن دسته از شرکت هایی که سپردن کار خود به حسابداران پاره وقت را دنبال می کنند به دنبال استفاده از مزایای آن هستند. یکی از مهمترین مزایای استخدام حسابدار پاره وقت برای یک شرکت، صرفه جویی در هزینه های عملیاتی و حقوق و دستمزد است. به عبارت دیگر، اگر حجم کار شرکتی به اندازه ای نباشد که یک نفر حسابدار تمام وقت استخدام کند یا اینکه حجم کار به اندازه کار یک و نیم نفر باشد به صورتی که با استخدام یک نفر تمام وقت و یک نفر پاره وقت نیازهای کار شرکت مرتفع شود، پس تصمیم استخدام حسابدار پاره وقت برای این شرکت ، یک تصمیم منطقی و اقتصادی است.

از دیگر مزایای استخدام پاره وقت این است که در مصرف امکانات، فضا و خدمات داخلی شرکت ، صرفه جویی می شود. به عبارت دیگر اگر کار حسابداری یک شرکت با حضور یک حسابدار در ۳ روز هفته پاسخ داده شود، ۳ روز دیگر آن می توان از امکانات تخصیص داده شده به آن حسابدار برای کار شخص دیگری استفاده کرد. امروز، این موضوع برای شرکت های کوچک و نوپا که با محدودیت های مختلفی در فضا و امکانات روبرو هستند ، می تواند بسیار قابل توجه باشد و به مدیریت هزینه های عملیاتی آنها کمک کند.

از دیگر مزایای بکاگیری حسابدار پاره وقت این است که در خیلی از مواقع نیازی به بیمه کردن شخص وجود ندارد . چون حسابدارانی که به صورت پاره وقت کار می کنند خودشان برای این منظور اقدام کرده اند و یا بیمه آنها در شرکت دیگری پرداخت می شود و بخشی از دردسرهای شما به عنوان کارفرما کاسته می شود.

 لیست آموزشگاه های حسابداری

مشکلات استخدام حسابدار پاره وقت

اما وجود برخی از محدودیت ها و مشکلات باعث می شود گاهی اوقات مدیران شرکتها و مؤسسات، استخدام حسابدار تمام وقت را به پاره وقت ترجیح دهند. یکی از مهمترین این مشکلات عدم دسترسی به گزارشات و داده های مالی و حسابداری شرکت در تمام ایام هفته است. یعنی ممکن است مدیر شرکت در یک لحظه بخواهد از مانده یک حساب یا گزارش فروش به یکی از مشتریان اطلاع پیدا کند و نیاز دارد کارشناس مالی خود را در اختیار داشته باشد تا در این خصوص از او کمک بگیرد اما به دلیل عدم حضور او در آن زمان، ممکن است برای تهیه اطلاعات مورد نظر با محدودیت روبرو شود.  هر چند که امروزه با توجه به گسترش سیستم های کامپیوتری و نرم افزاری مبتنی بر وب و شبکه، این مشکل بسیار کمرنگتر از گذشته شده است.

یکی دیگر از مشکلات احتمالی استفاده از حسابدار پاره وقت، عدم اطمینانی است که برای کارفرما ممکن است ایجاد شود. به عبارت دیگر ممکن است حسابدار شرکت شما همزمان با چند شرکت دیگر قرارداد داشته باشد و این موضوع برای شما ، به هر دلیلی، خوشایند نباشد. در این صورت است که شما پرداخت حقوق و هزینه های بیشتر را برای استخدام حسابدار تمام وقت ترجیح می دهید.

گاهی اوقات نیز ممکن است اتفاق بیافتد که حسابداری که به شرکت شما به صورت پاره وقت خدمات ارائه می دهد، شخص نامنظمی باشد و در زمان های توافق شده کار شما را انجام ندهد و یا در محل کار شما حضور پیدا نکند. دراین صورت ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. البته شما به عنوان کارفرما می توانید در ابتدای کار قرارداد کاری خود را طوری تنظیم کنید که از پیشامد این گونه مشکلات جلوگیری کند.

پاره وقت یا تمام وقت ، کدام را انتخاب کنیم

فرقی نمی کند که شما کارفرما هستید یا کارجو ، انتخاب بین پاره وقت و تمام وقت کاملا بستگی به شرایط و تمایلات شما دارد و هیچ یک از آنها بر دیگری برتری ندارد بلکه آنچیزی که مهم است انتخاب صحیح شما با درنظر گرفتن تمامی شرایط و عوامل است. ضمن اینکه ممکن است در یک زمان ، شرایط شما با استخدام پاره وقت هماهنگ باشد و در زمان دیگر استخدام تمام وقت راه حل شما واقع گردد.

منبع مطلب:کاری از دنیای کار

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. رضا

    سلام دوستان حسابدار
    من حدود ۸ سال سابقه کار حسابداری دارم و الان ۳ ساله که به صورت پاره وقت کار حسابداری می کنم و خیلی از قبل راضی ترم . اونم اینطوری که کار ۳ تاشرکت کوچیک رو انجام می دم و چند روز در ماه به هر کدوم از انها مراجعه میکنم و بعضی از اسناد حسابداری رو تو خونه میارم و رو سیستم ثبت می کنم و دفعه بعد به همراه گزارش های مدیریتی به مدیر عامل شرکت تحویل می دم
    به نظرم استخدام حسابدار پاره وقت تو چند سال گذشته نظر خیلی از شرکت ها رو گرفته و شرکت های کوچیک دنبالش هستن شما هم به کار پاره وقت حتما فکر کنید ولی قبلش باید حتما چند سال تجربه داشته باشید و بی کدار به آب نزنید !!!

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.