استخدام استاد دانشگاه در ایران

استخدام استاد دانشگاه در ایران

وضعیت استخدام استاد دانشگاه ( عضو هیئت علمی )

عضویت در هیئت علمی یا آنگونه که مصطلح است، ” استخدام استاد دانشگاه “، چند سالی است که دستخوش تغییر شده و به شیوه متمرکز و از طریق مرکز جذب وزارت علوم یا وزارت بهداشت (بسته به این که رشته شما  در گروه غیر پزشکی یا پزشکی باشد) و البته با همکاری دانشگاهها انجام می شود ضمن این که دانشگاهها در این مسیر از استقلال نسبی خوبی در جذب و استخدام عضو هیئت علمی برخوردارند.
 
زمان شروع فرآیند استخدام، شهریور ماه و بهمن ماه (دو نوبت در سال) است و استخدام به دو شکل پیمانی و طرح سربازی انجام می شود. گذشته از این یک نوبت استخدام بورسیه (راتبه) هم در اردیبهشت ماه هر سال ویژه کسانی که در مقاطع ارشد و دکترا تحصیل می کنند و هنوز فارغ التحصیل نشده اند برگزار می شود.
 
در این راستا، اغلب رشته های تحصیلی مورد نیاز است و آنچه تغییر می کند مقطع تحصیلی مورد پذیرش است که هر از چند گاهی ارتقاء می یابد و معمولاً کار را برای افرادی که در مدارج علمی پایینتری هستند سخت تر می کند.
 
 

مراحل استخدام استاد دانشگاه

روند کار بدین صورت است که شما طی فرایندی که حدود ۴ تا ۶ ماه به طول خواهد انجامید باید توانایی های علمی و صلاحیت عمومی (گزینش) خود را برای گروهی از داوران به اثبات برسانید و در عین حال تا حدودی از رقبای خود عملکرد بهتری داشته باشید تا بتوانید استخدام شوید.
 
خبر خوب این که با گذشت این سالها و نظام مند شدن هرچه بیشتر روند سنجش توانایی علمی و عمومی (گزینش) داوطلبان، امروزه معیارها و شاخصهای مد نظر داوران در هر دو بخش صلاحیت علمی و عمومی در دسترس علاقه مندان این شغل قرار دارد تا افراد با آمادگی بیشتری در جلسات ارزیابی حضور یابند و تضییع حق ناشی از عدم آمادگی قبلی به حداقل برسد.
 
 

راهنمای شغلی استاد دانشگاه

مجموعه کاملی از اطلاعاتی که یک داوطلب عضویت در هیئت علمی باید بداند، در قالب دو کتاب الکترونیک کاربردی و حرفه ای توسط گروهی از کارشناسان تدوین شده است. این دو مجموعه آنچه را که ضروری اما غالباً دور از دسترس است جمع آوری کرده و به شکلی ساختار یافته در اختیار داوطلب قرار می دهد.
 
چنانچه برای جذب هیئت علمی و ورود به شغل استاد دانشگاه برنامه ریزی کرده اید از این دو مجموعه از طریق لینکهای زیر با توضیحات کامل و ضمایم کاربردی استفاده کنید.
 
 

 

درآمد استاد دانشگاه در ایران

درآمد استاد دانشگاه به عوامل مختلفی از قبیل مرتبه علمی ، سابقه خدمت ، فعالیت های جنبی ، اقدامات پژوهشی ، سمت های اجرایی و… برمی گردد. اما همه این موارد در عین گستردگی و تنوع، از نظم و فرمول خاصی برای تعیین حقوق و مزایا تبعیت می کند که در راهنمای شغلی استاد دانشگاه به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است و در قالب یک جدول ارایه شده است.

 

درآمد استاد دانشگاه در برخی کشورهای جهان

آمریکا - درآمد سالیانه یک استاد دانشگاه (University Professor ) در آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی،۸۹,۰۰۰ دلار آمریکا اعلام شده است.

انگلستان - درآمد سالیانه یک استاد دانشگاه (University Professor ) در انگلستان در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۶۶,۳۱۷ پوند اعلام شده است.

کانادا - درآمد سالیانه یک استاد دانشگاه (University Professor ) در کانادا در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۹۳,۳۸۸ دلار کانادا اعلام شده است.

استرالیا - درآمد سالیانه یک استاد دانشگاه (University Professor ) در استرالیا در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۵۰,۰۶۶  دلار استرالیا اعلام شده است.

 

مطالب مرتبط

5 نظر

  1. رامین رضایی

   سلام. از ۴.۵ میلیون به بالا برای دارندگان مدرک دکترا که رقم دقیق آن بر حسب شرایط فرد و دانشگاه تغییر می کند. برای دریافت جزئیات بیشتر و جدول کامل حقوقی می توانید راهنمای استاد دانشگاه را مطالعه فرمایید.

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز فراخوان وزارت علوم و وزارت بهداشت برای جذب هیات علمی شهریور و بهمن هر سال است . دانشگاه آزاد هم در اسفند ماه هر سال فراخوان می دهد. موفق باشید

   پاسخ
 1. amin

  سلام به همه دوستان. عضویت در هیئت علمی شغلی عالی است که ظرفیتهایش به سرعت در حال پر شدن است. امیدوارم همه کسانی که علاقه دارند بتوانند وارد این شغل شوند.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.