آیا شما هم می خواهید استاد دانشگاه شوید؟

آیا شما هم می خواهید استاد دانشگاه شوید؟

استاد دانشگاه با فوق لیسانس !

(تذکر مهم: این مقاله مدتها قبل نوشته شده است. با گذشت زمان عضویت در هیات علمی با مدرک کارشناسی ارشد سخت تر و محدود به برخی رشته های خاص شده است. لازم است تا بررسی لازم توسط متقاضیان محترم در خصوص رشته تحصیلی شان به عمل آید).

ظرفیت قابل توجه استاد دانشگاه شدن با مدرک فوق لیسانس، همه ساله توسط تعدادی از افراد نظیر شما پر می شود، چرا شما یکی از این افراد نباشید؟ مطمئن باشید با اراده و تلاش و خودباوری به آنچه می خواهید دست خواهید یافت البته اگر واقعاً بخواهید و تلاش کنید.

زمانی که از مشاغل برتر حوزه آموزش و پژوهش سخن به میان می آید، ذهن ها ناخودآگاه به سمت شغل استاد دانشگاه معطوف می شود. شغلی که به اعتقاد بسیاری افراد از منظر شاخص های یک شغل ایده آل (نظیرمحبوبیت و جایگاه اجتماعی، میزان خدمت رسانی و تأثیر در جامعه، درآمد و رفاه زندگی و امکان ارتقاء شغلی) یکی از بهترین مشاغل حال حاضر کشور ماست.

 

شهریور و بهمن، به سمت استادی دانشگاه

علاقه مندان این شغل به خوبی می دانند که شهریور ماه و بهمن ماه هرسال (در دو نوبت)، زمان ثبت نام از علاقه مندان شغل هیئت علمی (پیمانی، طرح سربازی) است. بنابراین اگر نیم نگاهی به این شغل دارید یا برای آن برنامه ریزی کرده اید، یا خدمت سربازی در پیش رو دارید و می خواهید به عنوان استاد دانشگاه خدمت خود را سپری کنید، اکنون زمان تکمیل اطلاعات و تصمیم گیری شماست.

با توجه به این واقعیات، تیم کارشناسی دنیای کار از مدت ها قبل، تهیه مجموعه راهنمای شغلی مربوطه را که حاوی اطلاعات کاربردی و مفید برای علاقه مندان است با عنوان “می خواهم استاد دانشگاه شوم” در اولویت کاری خود قرار داده که ماحصل آن به تفکیک در دو گروه رشته های علوم پزشکی و رشته های غیر پزشکی با توضیحات کامل و کاربردی و البته به دور از گنجاندن اطلاعات غیر ضروری و حجیم آماده شده است و در یک کلام، آنچه لازم و کافی است تا شما برای ورود به این شغل بدانید، در دسترس شماست.

ویژه رشته های گروه غیر پزشکی
(ویرایش ششم: مرداد ۹۶)

استاد دانشگاه

استاد دانشگاه

 

و همچنین یک کتاب الکترونیک تمام عیار و کامل برای عضویت در هیات علمی دانشگاه آزاد:

 

 

 

 

استاد دانشگاه ، شغلی برای همه

در اینجا توجه شما عزیزان را به دو نکته جلب می نماییم:

نخست این که بخشی از مخاطبان دنیای کار که شامل دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد هستند (و تعدادشان نیز قابل توجه است)، این روزها سؤالشان این است که “فوق لیسانس ها چقدر در این قضیه شانس دارند و آیا با مدرک کارشناسی ارشد می توان استاد دانشگاه شد یا خیر؟” 

و دوم این که شاید کمتر کسی را بتوان یافت که از شغلی با پرستیژ و درآمد استاد دانشگاه بدش بیاید و تقریباً همه به این شغل علاقه مندند؛ اما صرف نظر از نوع مدرک و مقطع تحصیلی، اصولاً بعضی دوستان از نزدیک شدن به این موضوع واهمه دارند و یا بهتر بگوییم هنوز انگیزه لازم را برای استاد شدن پیدا نکرده اند.

در پاسخ به پرسش اول درباره شانس کارشناسان ارشد باید گفت: در راهنمای شغلی مورد اشاره، علاوه بر این که توضیحات کاملی در خصوص مواردی از قبیل: میزان درآمد و پارامترهای مؤثر بر حقوق و مزایا (که معمولاً یا آمار و اطلاعات آن وجود ندارد و یا ارایه نمی شود)، شرایط استاد شدن و مراحل استخدام ، ارایه شده است، سعی شده تا با ارایه اطلاعات و آمار مربوط به شرایط فعلی اساتید کشور، شمایی کلی از وضعیت کارشناسان ارشد (مربیان) ارایه شود و علاوه بر آن، جدول وضعیت نیازهای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در آخرین فراخوان با مشاهده فیلدهای اطلاعاتی مختلف برای هر دانشگاه (تعداد، جنسیت، مدرک تحصیلی، رشته و گرایش، نوع استخدام و…) در اختیار شما باشد تا بتوانید بررسی های لازم را بر حسب علاقه و نیاز خودتان انجام دهید.

این اطلاعات نشان می دهد که سهم هر گروه برای جذب به چه میزان است و کدام رشته ها یا گرایش ها از شانس بیشتری برخوردارند. با بررسی این جداول، خواهید دید که فوق لیسانس های رشته های خاص – که دکترای رشته شان کمیاب است- و نیز دوستانی که مشکلی با کار در شهرستانها و دانشگاه های کم برخوردار نظیر تیپ ۲ و ۳ و یا دانشگاه های غیر انتفاعی ندارند کماکان از شانس مناسبی برخوردارند.

 بیایید از یک منظر دیگر هم به موضوع نگاه کنیم؛ شاید اطلاع نداشته باشید که در تلاش برای استاد شدن، آزمون یا مسابقه کتبی برگزار نمی شود. به عبارت بهتر شما باید از نظر علمی و عمومی شرایط لازم را داشته باشید و خودتان را اثبات کنید. چه بسا ظرفیت هایی که با حضور یک یا دونفر تعیین تکلیف شده اند و متقاضی بیشتری نداشته اند. بگذریم از این که برخی ظرفیت ها حتی به علت فقدان متقاضی واجد شرایط، به فراخوان های بعدی منتقل می شوند.

به هر حال این ظرفیت قابل توجه استاد دانشگاه شدن با مدرک فوق لیسانس، همه ساله توسط تعدادی از افراد نظیر شما پر می شود، چرا شما یکی از این افراد نباشید؟ مطمئن باشید با اراده و تلاش و خودباوری به آنچه می خواهید دست خواهید یافت البته اگر واقعاً بخواهید و تلاش کنید.

 

مطالب مرتبط