آموزش حسابداری

آموزش حسابداری

وقتی در میان سایت های کاریابی یا بخش استخدام رزونامه ها  جستجو می کنیم یکی از نام هایی که خیلی به چشم می آید ، استخدام حسابدار است با عباراتی نظیر استخدام کمک حسابدار ، حسابدار مالی ، حسابدار خانم ، رئیس حسابداری و واژه هایی شبیه به اینها .

لیست آموزشگاه های حسابداری

از سوی دیگر وقتی به لیست رشته های دانشگاهی که نگاه می کنیم ، رشته حسابداری تقریبا در اکثر دانشگاه ها ارائه می شود و در مجموع تعداد ورودهای این رشته نسبت به خیلی از رشته های دیگر بیشتر است.

علت این موضوع در کاربرد گسترده حسابداری در شرکت ها ، صنایع و در مجموع اقتصاد کشور است. چون که هر کسب و کاری اعم از یک مغازه یا فروشگاه تا شرکت های بزرگ چندصدنفری و شرکت ها و سازمان های بزرگ دولتی به حسابداران و کارشناسان مالی نیاز ضروری دارند. هر کسب و کاری به حسابدار یا یک تیم حسابداری نیاز دارد تا دخل و خرج خود را کنترل کند، امکان برنامه ریزی و مدیریت داشته باشد و اینکه بتواند پاسخگوی ادارات و نهادهای قاونی مثل ادارات مالیات یا بیمه باشد.

بر اساس مطالب فوق ، آموزش حسابداری از پیش نیازهای اصلی برای آماده سازی نیروی مالی و حسابداری برای تأمین نیاز شرکت ها ، مؤسسات و سازمان های کشور است. آموزش حسابداری در حال حاضر از روش های مختلف در کشور انجام می شود. آموزش حسابداری از طریق ورود به رشته حسابداری در دانشگاه ، آموزش حسابداری از طریق ورود به رشته حسابداری در شاخه فنی و حرفه ای در مقطع متوسطه ، آموزش حسابداری از طریق دوره های مجازی و اینترنتی ، آموزش حسابداری از طریق نرم افزارهای آموزشی و نهایتا از طریق کارآموزی در شرکت های مختلف و معمولا شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی و حسابداری قابل انجام است. در ادامه به تفکیک ویژگی هر یک از این موارد را بررسی می کنیم.

آموزش حسابداری در دانشگاه

هم اکنون رشته حسابداری در مقاطع کاردانی، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های مختلف کشور ارائه می شود. دانشگاه های دولتی ، آزاد ، فنی و حرفه ای ، جامع علمی کاربردی و بسیاری از دانشگاه های غیر انتفاعی این رشته را در مقاطع مختلف برای علاقه مندان ارائه می دهند. برای اطلاع بیشتر از جزئیات این رشته در مقطع کارشناسی و بالاتر در دانشگا های دولتی می توانید اینجا را کلیک کنید.

برای ورود به رشته حسابداری در دانشگاه از تمامی شاخه های متوسطه می توانید وارد شوید و این رشته به عنوان رشته عمومی در گروه های ریاضی، تجربی و انسانی ارائه می شود.

 

آموزش حسابداری در مدرسه (مقطع متوسطه)

برای ورود به این رشته ، قبولی در پایه اول متوسطه و گذراندن ۳۲ واحد در دروس عمومی ، کسب نمره  ریاضی بالای ۱۱ ، داشتن شرایط شاخه فنی حرفه ای در فرم هدایت تحصیلی و داشتن علا قه واستعداد  ضروری است.
دروس تخصصی رشته ی تحصیلی حسابداری شامل موارد زیر است :

کلیات اقتصاد ، اصول حسابداری۱و۲ ، مفاهیم و روش های اماری ۱و۲ ، امور عمومی بازرگانی  ، مبانی و کاربرد رایانه ، حسابدار ی عملی  ، حسابداری صنعتی  ، حسابداری شرکت ها  ، سازمان و مدیریت ، کاربرد رایانه در حسابداری ، ریاضیات امور مالی  ، مکاتبات اداری ، کارآموزی
همچنین شما پس از ورود به این رشته مهارت های متنوعی کسب خواهد کرد که در بازار کار به شما کمک می کند. برخی از مهمترین آنها به شرح زیر است :
توانایی انجام امور رسیدگی به اسناد و صدور اسناد ، توانایی تنظیم دفاتر مالی شرکت ها موسسات وادارات ، توانایی انجام امور بانکی ، توانایی ثبت اسناد و دفاتر مالی و تنظیم کاربرگ و حساب های مالی تجزیه تحلیل ان ها ، توانایی انجام امور حسابداری موسسات و سازمان ها ، توانایی انجام امور مالیاتی امور بیمه-گمرکی  و آشنایی با انجام مراحل مختلف تجارت داخلی و خارجی

دانش آموزانی که علاقه مند به ادامه تحصیلی در رشته حسابداری در دانشگاه باشند می توانند از طریق یکی از روش های زیر اقدام کنند :

از طریق شرکت در ازمون سراسری کاردانی پیوسته دانشکده های فنی حرفه ای یا شرکت در ازمون ورودی دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی با تغییر رشته در یکی از دوره های پیش دانشگاهی و شرکت در ازمون سراسری دانشگاهها

 

آموزش حسابداری از طریق مؤسسات آزاد آموزشی

شما ممکن است فارغ التحصیل رشته حسابداری باشید اما به منظور توسعه مهارت های خود احساس نیاز به شرکت در دروه های خاص آموزش حسابداری داشته باشید. یا اینکه رشته دانشگاهی شما غیر حسابداری باشد اما بنابر دلایلی تصمیم به یادگیری حسابداری و کار در این زمینه دارید و یا اینکه شرکت محل کار شما ، تصمیم به توسعه مهارتهای حسابداران خود دارد و فرصت آموزشی خاصی برای شما در نظر گرفته است. به هرحال بنا بر هر دلیلی که باشد ، شما می توانید از دوره های آموزشی مختلفی که مؤسسات آموزشی آزاد یا آموزشکده های فنی و حرفه ای در شهرهای مختلف ارائه می دهند استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص اینجا کلیک کنید.

 لیست آموزشگاه های حسابداری

آموزش حسابداری از طریق نرم افزارهای مولتی مدیا و یا دوره های مجازی

امروزه با گسترش خدمات فناوری اطلاعات، معادل خیلی از کلاس های آموزشی، دوره های آموزشی مجازی ارائه شده است که از طریق اینترنت یا نرم افزارهای مولتی مدیا شما می توانید آموزش ببینید و حتی آزمون داده و مدرک دریافت کنید.

حضور در کلاس های آموزشی مجازی نه محدودیت زمانی دارد و نه مکانی. به این معنا که حتی شما می توانید در دوره های آموزشی خارجی نیز شرکت کنید و پس از اتمام دوره و قبولی در آزمون مجازی آن ، از مؤسسات غیر ایرانی مدارک بین المللی دریافت کنید.

همچنین شما می توانید برای یادگیری مباحث مختلف مالی و حسابداری از نرم افزارهای مولتی مدیا که در بازار موجود است و توسط شرکت های مختلف ارائه شده استفاده کنید و بخشی از آموزش های مورد نظر خود را از این طریق انجام دهید.

اینکه کدام یک از این نوع آموزش ها می تواند به شما کمک کند و مناسب حال شماست، بستگی به سن ، مدرک تحصیلی، موقعیت مکانی و سایر شرایط شما دارد و شما می توانید مناسب ترین روش را از میان روش های مذکور انتخاب نمایید. ولی آنچیزی که مهم است این است که در حال حاضر این رشته دارای بازار کار بهتری نسبت به خیلی از رشته های دانشگاهی دیگر است.

منبع مطلب:کاری از دنیای کار

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. ابراهیمی

  سلام. من رشته عربی در کارشناسی خوندم و به رشته حسابداری علاقمند شدم ایا می توانم ارشد را حسابداری بخوانم از کجاباید شروع کنم.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام بله می توانید. برای کنکور ارشد در رشته حسابداری شرکت کنید. باید دروس و منابع لازم را مطالعه کنید.

   پاسخ
 2. مسعود

  آموزش حسابداری اینقدر پیشرفته شده که آدم به وجد میاد. هم تخصص می خواد هم تنوع رشته پیدا کرده . هرچند شاخه های مختلف حسابداری شباهتهای زیادی داره ولی تفاوت ها در اجرا و ریزه کاری ها وجود داره و اینه که آموزش دقیق حسابدار توانمند میسازه

  پاسخ
 3. علیرضا

  باسلام و تشکر. من آموزش حسابداری ساده و پیشرفته رو توی آموزشگاه گذروندم و بعضی جاها رو که ضعیف بودم تکمیلی با سی دی خودم کار کردم. الان با سه میلیون دریافتی توی یه شرکت کار می کنم و خیلی هم راضی ام.موفق باشید

  پاسخ
 4. مینا

  سلام من لیسانس رشته ریاضی هستم می خوام آموزش حسابداری رو در یک موسسه خوب یاد بگیرم و وارد بازار کار بشم من از مقاله بالا خیلی استفاده کردم ممنون.

  پاسخ
 5. سامان وطن دوست

  سلام من دانشجوی رشته ی حسابداری ترم ۳ هستم به نظر شما قبول میکنن که بتونم توی شرکتی مشغول به کار شم؟ هیچ انتظاری هم ندارم که فلان شرکت بهم حقوقی بده فقط یادگیری و سابقه کارش واسم مهمه،،، معدلمم بالاس۰۰۰ ممنون میشم اگه جواب بدین

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   کار کردن حین تحصیل خیلی کار خوبیه و شما رو برای آینده بسیار آماده می کند. . بله بعضی شرکت ها ممکن قبول کنند باید فعالانه دنبال این کار باشی تا موفق شوی کار پیدا کنی.

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام.من اطلاع دقیقی از شرایط شما ندارم. ولی می تونید وارد رشته های آکادمیک شوید و یا دوره های آموزشی حسابداری آزاد را بگذرانید. موفق باشید

   پاسخ
 6. نسرین شفابخش

  سلام دنیای کار
  از توضیحاتی که دادید ممنونم خیلی دسته بندی خوبی تو همه سایت لحاظ شده و راهنمایی خوبی می کنه . من خودم آموزش حسابداری رو از طریق مؤسسات آموزشی آزاد دیدم و خیلی هم راضی ام و الان حسابدار ارشد تو یک شرکت خصوصی معتبر هستم.
  من فکر می کنم که خود آدم باید پیگیر باشه و وقتی آموزش دید اون رو اجرا کنه و نسبت به درسی که خونده تعهد داشته باشه . سر کار هم همینطور کسایی که نسبت به کارفرماشون تعهد دارند و مسئولیت پذیرند خیلی زیادتر از بقیه پیشرفت می کنند . نوع دانشگاه یا اینکه از چه طریقی حسابداری رو یادگرفتید مسئله خیلی مهمی نیست . مسئله مهم خودتون هستید

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.