آشنایی با نحوه ورود به شغل برق کاری ، استخدام و درآمد برق کار

آشنایی با نحوه ورود به شغل برق کاری ، استخدام و درآمد برق کار

برای ورود به شغل برق کاری و حصول موفقیت در آن، مانند هر کار فنی دیگری، داشتن مهارت و دانش مورد نیاز در کنار تجربه عملی کار مورد نیاز است.

 

مهارت و دانش مورد نیازبرای شغل برق کاری

  • مهارت های عملی(تجربی) مناسب

  • توانایی کار مطابق با نقشه های فنی، طرح های ساختمانی و نمودارهای سیم کشی

  • توانایی کار با دقت و تمرکز زیاد و به صورت سازمان یافته و ایمن

  • توان انجام کار در ارتفاع، فضاهای محدود و شرایط آب و هوایی مختلف

  • مهارت های ارتباطی مناسب

  • توانایی کار تیمی به خصوص در پروژه های بزرگ

  • آگاهی از اصول و دستورالعمل های ایمنی در کار

  • توان بدنی مناسب

 
تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل برقکاری

برای ورود به این شغل می توانید دوره های فنی موجود را گذرانده و سپس به صورت کارآموزی نزد یک استاد کار ماهر مدتی شاگردی کنید. یا این که مستقیماً و با صرف زمان بیشتر، با شاگردی نزد یک استادکار ماهر ، فنون این شغل را یاد بگیرید. به هر حال در این شغل مانند بسیاری از مشاغل فنی، تجربه بسیار مهم می باشد.

برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش (رشته های برق صنعتی، برق ساختمان ، تعمیر ماشین آلات الکتریکی و تابلوسازی برق صنعتی)  یا فنی و حرفه ای (رشته های الکترونیک یا برق و الکتروتکنیک) شوید. افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقطع کاردانی یا کارشناسی به طور ناپیوسته در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.
  

در هر کدام از حالات فوق، یک راه سریع و زودبازده برای ورود به این شغل، یادگیری برق کاری به کمک محصولات آموزشی(نرم افزارها) می باشد که به کمک آنها در وقت و هزینه شما بسیار صرفه جویی می شود.
 

فرصت شغلی ، بازارکار و  وضعیت استخدام برق کار

برق کار می تواند با توجه به حوزه تخصصی خود در کلیه کارخانه ها و مراکز صنعتی، اماکن اداری، تجاری و مسکونی کار کند. هرچه در کارش ماهرتر باشد، امکان ورود به پروژه های بزرگ برای او بیشتر می شود. البته بسیاری از برق کاران به صورت مستقل کار کرده و برای خود کسب و کاری را به راه انداخته اند.
 

با توجه به نیاز همیشگی به صنعت برق در مصارف خانگی، اداری، تجاری و صنعتی، می توان به این نتیجه رسید که برای برق کاران بازارکار خوبی وجود دارد. همچنین آینده شغلی مناسبی پیش روی آنها می باشد. البته مسلم است هرچه برق کار متخصص تر و با تجربه تر باشد، کار با کیفیت تری انجام دهد و برخورد مناسبی با مشتریان و همکاران داشته باشد، فرصت های شغلی بهتری برای او وجود خواهد داشت و در کارخود پیشرفت خوبی خواهد کرد. در این صورت درآمد برق کار نیز افزایش خواهد یافت.

 
وضعیت استخدام برق کار در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام برق کارها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل  رشد ۲۱.۶ درصدی داشته و در آینده رشد بسیار زیاد برای آن پیش بینی می شود.
 

میزان درآمد برق کار

درآمد برق کار در کشور، چه عمومی و چه صنعتی، در حد خوبی است. البته درآمد برق کار مستقیماً با تخصص و تجربه و کیفیت کار او  ارتباط داشته و مهارت ارتباطی خوب و انصاف در کار  باعث موفقیت و کسب درآمد بیشتر او خواهد شد.

 
درآمد شغل برق کاری در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۴۸.۲۵۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۹,۲۰۰ دلار بوده است.
استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۵۷.۶۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
انگلستان -  متوسط درآمد سالانه این شغل در ابتدای دوره کارآموزی سالانه ۱۲.۰۰۰ دلار، برای افراد تازه کار بین ۲۶.۰۰۰ تا ۳۰.۰۰۰ دلار و برای افراد باتجربه بین ۳۵.۰۰۰ تا ۴۵.۵۰۰ دلار می باشد.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.